Američan, který farmaří na Ukrajině: 40 procent důvodů války jsou přírodní zdroje, 40 kultura, 20 nenávist v rodinách

13.11.2014 4:37 | Zprávy

ROZHOVOR Čtyřicet procent konfliktu na Ukrajině tvoří boj o přírodní zdroje, dalších čtyřicet kultura a původ a posledních dvacet už zakořeněná nenávist v rodinách. Takto matematicky posuzuje důvody občanské války americký právník Frank Abernathy. Pochází z Tennessee, vydává časopis US - Ukraine Observer, jenž rozesílá i mezi americké politiky, a na západní Ukrajině má pronajaté farmy. Jako pozorovatel při volbách v Luhansku se nedávno dostal na černou listinu nepřátel ukrajinského ministerstva vnitra.

Američan, který farmaří na Ukrajině: 40 procent důvodů války jsou přírodní zdroje, 40 kultura, 20 nenávist v rodinách
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Americký právník a byznysmen, jenž vydává časopis US - Ukraine Observer, Frank Abernathy

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Michaela Kocába (+ z 5. 7. a 15. 3.), Alexandra Vondry, Petra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (z 28. 10.), Stanislava Chernilevského, Grigorije Paska, Andreje Zubova, Václava BartuškyMartina Bursíka (+ z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Schwarzenberga (z 3. 10.) Miroslava Kalouska, Karla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Michala Kučery, Romana Šmuclera, Jiřího Peheho (z 11. 9.), Romana Jocha (ze 7. 8.) + (9. 9.), Jiřího Pospíšila, Marka Ženíška, Přemysla Sobotky,  Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, Jiřího Šestáka, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové (+ z 24. 10.) Karla Schwarzenberga (ze 14. 8.)Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava ŠebkaHynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Peheho (30. 7.), Marty Kubišové, Petry Procházkové, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešík (+ z 23. 10.Džamily Stehlíkové či Michala Marka.

Jak hodnotíte situaci na východě Ukrajiny?

Situace na Ukrajině je mnohem komplikovanější, než západní vůdci předpokládali. Věřím, že by chtěli, aby se Ukrajina stala součástí Evropské unie. USA to podporuje, protože bere Ukrajinu jako strategické území. Naše geopolitické touhy nicméně mohly některé lidi na Ukrajině pobouřit. I proto se nyní jihovýchodní část snaží odpojit. Je v tom hodně nedorozumění, nicméně hlavně ze strany EU a USA. Přinést západní principy demokracie do blízkosti Ruska tak nárazově nemohlo slavit úspěch. Rozhodnutí nepředvídalo sílu ruských lídrů. Bylo jasné, že je na východní Ukrajině velká nostalgie po časech SSSR. Ostatně tyto sentimenty byly známé daleko před tím, než Viktor Janukovyč odešel z funkce. Donbas by nikdy nesouhlasil s tím, že se chce Ukrajina stát součástí NATO. Je spojený s Ruskem takřka pupeční šňůrou. Dozvěděl jsem se, že tam žije deset procet penzistů, kteří dostávají důchody z Ruska. Jestliže to je pravda, jde o jedno z jasných pout. Lidé si na Donbasu ostatně na penze stěžují neustále. Pro Evropu by bylo mnohem jednodušší, aby Ukrajina zůstala jakýmsi hraničním územím, protože náklady na její integraci do EU budou obrovské. Větší než čísla, která jsem v těchto souvislostech slyšel. Poté, co Janukovyč odešel, dostala Ukrajina od Mezinárodního měnového fondu veliké půjčky, které se mění v ještě větší dluhy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…