Američané rozpoutávají celosvětový chaos a války. Chtějí ovládnout svět. Rusové se brání, říká Ransdorf

13.06.2014 7:15 | Zprávy

ROZHOVOR Europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf souhlasí s prohlášením Vladimira Putina, že Spojené státy mají nejagresivnější politiku. Spojené státy podle něho chtějí kontrolovat celý svět, proto ve státech, které by jim mohly oponovat, vytvářejí chaos a tříští tak střediska možného odporu. Konec americké převahy podle něho zatím nenastal, ale svět podle něho bude multipolární.

Američané rozpoutávají celosvětový chaos a války. Chtějí ovládnout svět. Rusové se brání, říká Ransdorf
Foto: kscm.cz
Popisek: Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno řekl, že nejagresivnější a nejtvrdší politika je ta americká, kdy USA mají vojenské základny po celém světě a američtí vojáci zasahují do vnitřních věcí zemí – zatímco Rusko nemá téměř žádné vojenské síly v zahraničí. Co si o tom myslíte?

Ano, tak to je. Rusko má prakticky jedinou zahraniční vojenskou základnu, a to je Tartus v Sýrii. Zato Američané mají vojáky po celém světě. Zasahují do řady konfliktů. Od pádu železné opony to byly desítky amerických zásahů. Čili tomuto Putinovu výroku nemohu téměř nic vytknout.

Jaký je podle vás účel toho, že USA mají několik stovek vojenských základen rozmístěných ve zhruba 130 z 200 zemí světa?

Američané mají takovou představu, že je normální, aby kontrolovali celý svět. Podle mě to ale normální a správné není. I teď na Ukrajině bojují američtí žoldáci. Nemusí se jednat přímo o jednotky americké armády, ale je to podobné jako v případě skupin Contras, které se snažily potlačit revoluci v Nikaragui. Tam byli žoldáci, kteří byli najatí, a takto je to dnes na Ukrajině. Kontraktoři Academi - dříve Blackwater a Greystone Limited - tam poslali své jednotky, které se počítají na stovky mužů.

V povědomí Američanů je, že jejich země je výjimečná, že je povolána vládnout světu, že je povolána vést svět. Jim to sugerují od malička. To není věcí válečnického sklonu amerického lidu, který je svou podstatou spíše mírumilovný, ale je to věcí propagandy, kdy tím jsou Američané krmeni po celý svůj život. Je to vize, kterou v knize o dějinách Spojených států pojmenoval historik Bancroft. Tedy vize amerického excepcionalismu.

Vize města na hoře, které je majákem svobody...

Ano, jak to kdysi zmínil Ronald Reagan ve své řeči, že Amerika je rozsvícené město na vrcholku hory.

Bývalý člen Reaganovy administrativy – bývalý náměstek ministra financí Paul Craig Roberts v jednom článku tvrdil, že Američané z hlediska toho, že vyvíjejí svůj protiraketový deštník, plánují první jaderný úder proti Rusku a Číně. Tedy, že už se nejedná o obrannou, ale útočnou strategii, kdy by Spojené státy zahájily jaderný útok na Spojené státy a Čínu. Roberts varuje před tím, že tato hrozba může vyvolat reakci Číny a Ruska, kdy kvůli této obavě tyto dvě země preventivně zaútočí první, protože v okamžiku, kdy by měli Američané dobudovaný účinný protiraketový systém, tak by byli Rusové a Číňani proti USA bezbranní. Co si o tom myslíte?

Spojené státy dávají na zbrojní výdaje více než dvanáct států, které jsou za nimi, dohromady. To je představa, že všechno lze vyřešit technologickou převahou. Jinou představu mají Číňané. Já jsem četl práci dvou důstojníků generálního štábu Čínské lidové armády, která se jmenuje Válka mimo omezení. Tito dva stratégové hovoří o komplexní vizi toho střetu. Jako by se vraceli k myšlence mistra Suna, který ve své knize Umění válečné počítá s tím, že se musí pracovat se slabinami protivníka. On říká, že největší umění vojevůdce je porazit protivníka jeho vlastníma rukama. Čili ta strategická vize pracuje i s rozpory uvnitř západního světa i uvnitř jednotlivých společností.

Ruská koncepce není spojena jenom s vizí technologické převahy a síly, i když Rusové v kvalitě zbraní udělali za poslední léta velký pokrok, ať už jde o letadla, která mají deset až dvanáct let náskok před svými západními konkurenty, ať už jde o tanky. Mají moderní torpéda, která zbublinkují vodu kolem torpéda tak, že se zvýší jeho rychlost. Mohl bych jmenovat i další zbraňové systémy, vrtulníky a tak dále. O to tady ale v podstatě nejde. Rusko vychází z doktríny obranné bezpečnosti, to znamená, že Rusko není tím, kdo by chtěl mít převahu, pokud jde o útočné zbraně.

Myslíte si tedy, že Američané skutečně usilují, aby měli tu jadernou dominanci?

O to se snažili vždy. Ale ta představa hvězdných válek byla poněkud fikce. Tam Rusové do značné míry naletěli. A v té snaze o strategickou paritu, ne o strategickou bezpečnost, ale strategickou paritu, se do značné míry ekonomicky vyčerpávali. Já si myslím, že touto cestou současné Rusko ani Čína nepůjdou.

Takže myslíte, že ten protiraketový deštník...

...je prostřelitelný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

20:35 Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

„Přerod politologa na politika měl za následek, že ta první odbornost velmi mnoho ztratila, přičemž …