Americké stíhačky? Nesmysl. Potřebujeme armádu, která bude schopná bránit území naší země, říká expert

04.08.2022 16:05 | Rozhovor

Pro nás jako malý stát jsou životně důležité obranné, nikoliv útočné schopnosti. Myslí si to bezpečnostní expert David Bohbot. „Chtít budovat útočné schopnosti ČR je stejné, jako tvrdit, že Tchaj-wan může zaútočit na Čínu. Je to nesmysl. Za cenu jediného letounu F-35 můžeme vytvořit špičkový výcvikový systém pro profesionální vojáky i záložníky a vybavit je kvalitní výzbrojí a výstrojí. Musíme zajistit, že s námi nikdo nebude chtít začít válku, protože si bude vědom neúnosnosti potenciálních ztrát, které mu to přinese,“ myslí si Bohbot, který je ředitel Centra pro výzkum terorismu a v letošních volbách kandiduje za Svobodné do Senátu.

Americké stíhačky? Nesmysl. Potřebujeme armádu, která bude schopná bránit území naší země, říká expert
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

Vláda rozhodla o zahájení jednání o pořízení švédských bojových vozidel CV90 a amerických víceúčelových nadzvukových letadel F-35 Lightning II. Co si o této plánované akvizici myslíte?
 
Absolutně nechápu, kdo, nebo co mohlo přivést pana Fialu a paní Černochovou k tomuto absurdnímu rozhodnutí. Nákup letadel F-35 pro ČR nedává smysl hned ze dvou důvodů. 
 
Prvním důvodem jsou samotná letadla. Náklady na jejich pořízení, na změny vybavení letišť a servisních základen, nákup nových zbraňových systémů, změna systému výcviku pilotů a pozemního personálu a další položky představují řádově stovky miliard korun, které český stát v podmínkách nastupující krize prostě nemá. Stejně tak si nebudeme moci dovolit platit vysoké náklady na jejich provoz. Pokud bude vláda i přesto trvat na jejich pořízení, bude si na ně muset stát půjčit u zahraničních bank. Nezanedbatelná není ani čekací doba na tyto stroje. Ta může být při známé kapacitě výrobce a počtu objednávek i 10 a více let.
 
Druhý důvod je ještě podstatně důležitější. Jedná se o strategii. Musíme se učit z konfliktu na Ukrajině. Pro nás jako malý stát jsou životně důležité obranné, nikoliv útočné schopnosti. Chtít budovat útočné schopnosti ČR je stejné, jako tvrdit, že Tchaj-wan může zaútočit na Čínu. Je to nesmysl. Nemáme na to a nepotřebujeme to. Musíme mít schopnost bránit naši zemi tak, abychom odradili každého útočníka, bez ohledu na to, kdo to je. Musíme se soustředit na budování schopností podle toho, co aktuálně funguje proti ruské armádě. Především navrhuji vybavit českou armádu efektivními protitankovými a protiletadlovými zbraněmi. A co je moje nejdůležitější doporučení, česká armáda musí získat schopnost vést guerillový boj. Musíme zajistit vysokou úroveň spolupráce mezi všemi bojovými složkami. Pro naše území potřebujeme armádu, schopnou vést boj ve městech. Což je schopnost, kterou současná česká armáda a další ozbrojené složky zcela postrádají. Za cenu jediného letounu F-35 můžeme vytvořit špičkový výcvikový systém pro profesionální vojáky i záložníky a vybavit je kvalitní výzbrojí a výstrojí. Musíme zajistit, že s námi nikdo nebude chtít začít válku, protože si bude vědom neúnosnosti potenciálních ztrát, které mu to přinese. 
 
Vím, že tím naštvu hodně lidí, protože nákupy protitankových a protiletadlových technologií jsou podstatně levnější, než nákupy tanků a letadel. Nepřináší takové zisky a úplatky při nich také tolik nevynáší. Mám ale praktické válečné zkušenosti a vidím bez ideologických brýlí to, co se skutečně děje na Ukrajině. Největší účinnost v boji s ruskou armádou mají ty nejlevnější a nejjednodušší zbraně. Dnes chybí Ukrajině k tomu, aby mohla úspěšně bojovat, především profesionální vojáci, vycvičení ke guerillovému boji ve městech. Samozřejmě, že česká armáda musí být „chytrá“ a musí zlepšovat své obranné schopnosti i v dalších oblastech, například v kybernetické bezpečnosti, dronech a antidronové ochraně. Ale ani to nestojí neskutečné miliardy, které chce ministerstvo obrany utratit za zcela zbytečná americká letadla.
 
 
Takže byste dal přednost dobře vycvičené armádě před nejmodernějším vojenským vybavením? 
 
Dlouho říkám, že kvalitu armády nelze posuzovat jen podle vybavenosti nejmodernější bojovou technikou. To ostatně ukázal příklad Kuvajtu, který ani přes supermoderní výzbroj nedokázal vzdorovat irácké agresi, vedené o generaci staršími zbraněmi sovětského původu. Základním kritériem kvality armády je úroveň její schopnosti bránit území vlastního státu a chránit jeho občany. To může zvládnout pouze vyváženě budovaná, dobře vycvičená a secvičená armáda. Rozhodnutí nakoupit letadla F-35 připomíná spíše kovbojskou střelbu od boku, než promyšlený výsledek důkladné analýzy a dlouhodobé strategie budování obranyschopnosti ČR. Velení armády musí dobře zvažovat přidělený rozpočet a účelně jej investovat. Sebesilnější vzdušné síly bez podpory pozemních vojsk a dělostřelectva neznamenají nic. F-35 jsou limitované konkrétními misemi a mohou působit bez problémů pouze v prostředí vlastní vzdušné převahy. Osobně bych jejich nákup nikdy ani nezvažoval. Začal bych důkladným výcvikem a přezkoumáním, zda máme všechny potřebné schopnosti. A pokud by ČR skutečně chtěla americká letadla, by bylo daleko rozumnější pořídit si v ceně pěti letadel F-35 raději 24 modernizovaných F-16. Letadlo F-35 je určeno pro armády velkých a bohatých zemí. Jejich halasně ohlašovaná akvizice pro ČR mi připadá jen jako velká show ve snaze uspokojit USA.
 
Co byste tedy udělal jinak? 
 
Osobně mám připravený program reformy AČR, jejíž cena je podstatně nižší, než náklady na oněch plánovaných 24 „superletounů“. Její podstatnou částí je i skutečná podpora rozvoje lokálního obranného průmyslu. Jsem si jist, že tento program, na jehož tvorbě se podíleli i mí přátelé z Izraele, je lepší než cokoliv, co může vytvořit někdo v ČR. Strategie vybavování ozbrojených sil nemůže být pistolnická střelba od boku. Tak se chovají amatéři. Je daleko lepší přebírat mnohaleté zkušenosti malé armády, než se učit u armád, jejichž jedinou předností je neomezený rozpočet. I velká a silná armáda, jako je ta ruská, může mít potíže. Třeba proto, že nebyla dostatečně dynamická a nedokázala se včas adaptovat na jiné podmínky, než ty, s nimiž počítala. Ve válce podobné té ukrajinské si ale taková armáda může dovolit odepsat ztráty, poučit se z chyb, změnit taktiku a začít v podstatě znova. AČR s jejím vybavením a počty vojáků si ale takový luxus dovolit nemůže. Prostě ty chyby dělat nesmí.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamurův Ostravák: Fiala asi bere koks. Ukrajince deportovat!

10:32 Okamurův Ostravák: Fiala asi bere koks. Ukrajince deportovat!

ROZHOVOR Poslanec SPD Karel Sládeček, který je z Ostravska, se s tím nemaže. V nadsázce říká, že pre…