Amerika se na EU vykašle, promluvil expert na bezpečnost. Úkol pro nás: Pozor, veliký

27.02.2019 9:47 | Zprávy

ROZHOVOR Být americkým daňovým poplatníkem, tak se mi nelíbí, že financuji obranu Evropy a moji evropští partneři vlastní obranu ignorují a rozhazují peníze v rámci budování sociálního státu. To je názor prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřího Hynka, který očekává, že se USA budou spíše zaměřovat na oblast Asie a Evropu postupně ponechají svému osudu. Je přesvědčen o tom, že smlouva Francie a Německa o společném partnerství je jasným poselstvím pro ostatní členské země EU, že jsou pouze dvě vyvolené země, které budou v Evropské unii rozhodovat. Zakládající člen strany Realisté odmítá plán EU finančně podpořit nezávislá média, protože ho děsí představa, že si budeme platit, aby nám nějaká dotovaná média vymývala mozek a vnucovala komisí odsouhlasený názor.

Amerika se na EU vykašle, promluvil expert na bezpečnost. Úkol pro nás: Pozor, veliký
Foto: Vít Hassan
Popisek: Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek

Spojené státy ústy svého prezidenta Donalda Trumpa začaly před nedávnem hovořit o možném stahování svých vojáků z Afghánistánu, pokud se podaří dosáhnout mírové dohody s islamistickým hnutím Tálibán o ukončení 17 let trvající války v zemi. Podle Pentagonu v Afghánistánu nyní působí kolem 14 tisíc amerických vojáků. Měla by Česká republika kopírovat rozhodnutí USA a případně také odvolat naše vojáky z tamní mise?

Vojenská operace v Afghánistánu byla odpovědí Spojených států a dalších více než čtyřiceti zemí na teroristické útoky 11. září 2001, za nimiž stál Usama Bin Ládin a Al-Kaída. Cílem bylo zajmout vrcholné představitele Al-Kaídy a svrhnout islamistický režim Tálibánu, který v Afghánistánu vládnul a teroristické útoky podporoval. Tento záměr s názvem Trvalá svoboda měl ještě další cíle jako: nastolit mír, ochránit obyvatelstvo, vybudovat afghánské ozbrojené síly a samosprávu. Vznosné myšlenky, odsouhlasené Radou bezpečnosti OSN a prosazované pod hlavičkou NATO, se proměnily v nekončící ozbrojený konflikt. Přítomnost našich vojáků v Afghánistánu vyplývá z toho, že tehdy Američané v souladu s článkem 5 Smlouvy o Severoatlantické alianci požádali ostatní členské státy o vojenskou pomoc. A naše politická reprezentace jim vyhověla.

Osobně jsem Afghánistán navštívil v roce 2003 v rámci pracovní cesty. Chtěli jsme znovu postavit opravárenský závod, místní jatka a uskutečnit další projekty pro obnovu infrastruktury, protože jsme se mylně domnívali, že už je po válce. V šedesátých letech dvacátého století byl Kábul městem plným zeleně, kde městskou dopravu zajišťovaly československé trolejbusy. Fotografie z tehdejší doby, které jsem měl možnost vidět, krutě kontrastovaly s realitou zničeného, špinavého, bezútěšného města plného bídy a nemocí. Neumím říci, zda-li se na zničení této země více podílel komunismus, nebo islamismus. Ale ani vojenská operace NATO neudělala z Kábulu zpět kvetoucí město. Jestli USA odvolají své vojáky z této mise, měli bychom samozřejmě jejich rozhodnutí kopírovat. Do vojenské operace jsme šli na základě jejich požadavku, a jestli tento již nebude, tak proč tam zůstávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Marek Výborný byl položen dotaz

očkování proti SLAK

Proč se u nás neočkuje proti SLAK?? Proč toto očkování EU zakázala? Proč všude ve světě se očkuje? A je pravda, že v Rakousku se zabíjí jen nakažené kusy??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česko je zbytková demokracie. S fašistickými prvky. Foldyna si trvá na svém

20:15 Česko je zbytková demokracie. S fašistickými prvky. Foldyna si trvá na svém

„ČR je dnes zbytkovou demokracií se stále sinějšími fašistickými a nacistickými prvky,“ uvádí v rozh…