Ani válka, ani uprchlíci. Mezi lidmi eskaluje zcela jiné téma, které může otřást Fialovou pozicí. Komentátor Vyoral už tuší

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

18.03.2022 17:55 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Premiér Petr Fiala se velice angažuje ve shánění pomoci pro válkou zasaženou Ukrajinu a ve vyvolávání "sankčního" tlaku na útočící Rusko. V tomto týdnu dokonce absolvoval s dalšími premiéry riskantní cestu do Kyjeva, kde podpořil ukrajinského prezidenta Zelenského. Tato aktivita mu zřejmě vynáší politické body, jak ukázal průzkum veřejného mínění, nicméně na sociálních sítích se mezitím nafukuje jiné téma, které možná s postavením Fialy brzy otřese. Toho si všímá komentátor Tomáš Vyoral.

Ani válka, ani uprchlíci. Mezi lidmi eskaluje zcela jiné téma, které může otřást Fialovou pozicí. Komentátor Vyoral už tuší
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Do mediálního prostoru se opět dostal mrtvý projekt plynovodu Nabucco, který koncem předminulé dekády prosazoval mimo jiné i tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS). Projekt, vedoucí jižní trasou přes Turecko, byl tehdy vysmíván jako drahý a zbytečný, strategická hodnota snížené energetické závislosti na Rusku nebyla brána jako dostatečný faktor. Obstojí tato kritika i nyní, nebo měl Topolánek lepší schopnost předvídat krizové situace než většinová společnost a zrušením projektu jsme se dopustili zásadní chyby?

Diverzifikace rizika, energetické závislosti i čehokoliv jiného je vždycky důležitá. Nicméně neznám a nepamatuji si konkrétní detaily tohoto projektu, abych mohl říci, zda šlo o prozíravý krok či naopak. Navíc je vždycky zavádějící porovnávat současné a minulé hledisko, protože tehdy jsme neměli tolik informací a zkušenost, kterými disponujeme nyní.

ČEZ zahájil tendr na nový blok Dukovan. Hotovo má být do roku 2036. Myslíte, že tento termín bude dodržen? Máme se co nejvíce snažit o energetickou soběstačnost, i vlivem ruské agrese na Ukrajině?

Možné je všechno, tedy i to, že se povede tendr dodržet. Nezáleží to však na nás a naší vládě – bohužel – ale na těch, kterým naše vlády skládají účty. Dostavby Dukovan a Temelína byly jedny z klíčových bodů pro protektory naší země – minimálně před Hrou na covid a před válkou na Ukrajině. Uvidíme, jak tomu bude nyní. Mám za to, že tato energetická politika mohla hrát určitou roli i v sesazení toho času Nečasovy vlády, na kterém se zásadně podíleli státní zástupci a jistý veřejně a politicky se angažující policista. Energetická soběstačnost stejně jako potravinová a obranná jsou stěžejními pro každý stát, který to se svou samostatností myslí vážně, a to vždy a za každých okolností nehledě na vliv ruské agrese na Ukrajině. Bohužel však naše politické reprezentace již dříve dovolily, respektive způsobily – ať už nevědomky nebo záměrně – to, že se u nás za pár peněz vyráběná energie posílá na burzu do Německa, zjednodušeně řečeno, kde si ji lacino přeberou Němci a další a našim občanům se draze vrátí zpátky. Podobné chucpe jako v případě naší vody, ze které profituje francouzská Veolia. Tohle jsou kroky, za které by měli zúčastnění politici dostat co proto.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marek Korejs

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

4:43 Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

„Progresivismus je velmi zranitelný, protože odporuje zdravému rozumu a Američané mají výhodu brutál…