Ani válka, ani uprchlíci. Mezi lidmi eskaluje zcela jiné téma, které může otřást Fialovou pozicí. Komentátor Vyoral už tuší

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

18.03.2022 17:55 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Premiér Petr Fiala se velice angažuje ve shánění pomoci pro válkou zasaženou Ukrajinu a ve vyvolávání "sankčního" tlaku na útočící Rusko. V tomto týdnu dokonce absolvoval s dalšími premiéry riskantní cestu do Kyjeva, kde podpořil ukrajinského prezidenta Zelenského. Tato aktivita mu zřejmě vynáší politické body, jak ukázal průzkum veřejného mínění, nicméně na sociálních sítích se mezitím nafukuje jiné téma, které možná s postavením Fialy brzy otřese. Toho si všímá komentátor Tomáš Vyoral.

Ani válka, ani uprchlíci. Mezi lidmi eskaluje zcela jiné téma, které může otřást Fialovou pozicí. Komentátor Vyoral už tuší
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Do mediálního prostoru se opět dostal mrtvý projekt plynovodu Nabucco, který koncem předminulé dekády prosazoval mimo jiné i tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS). Projekt, vedoucí jižní trasou přes Turecko, byl tehdy vysmíván jako drahý a zbytečný, strategická hodnota snížené energetické závislosti na Rusku nebyla brána jako dostatečný faktor. Obstojí tato kritika i nyní, nebo měl Topolánek lepší schopnost předvídat krizové situace než většinová společnost a zrušením projektu jsme se dopustili zásadní chyby?

Diverzifikace rizika, energetické závislosti i čehokoliv jiného je vždycky důležitá. Nicméně neznám a nepamatuji si konkrétní detaily tohoto projektu, abych mohl říci, zda šlo o prozíravý krok či naopak. Navíc je vždycky zavádějící porovnávat současné a minulé hledisko, protože tehdy jsme neměli tolik informací a zkušenost, kterými disponujeme nyní.

ČEZ zahájil tendr na nový blok Dukovan. Hotovo má být do roku 2036. Myslíte, že tento termín bude dodržen? Máme se co nejvíce snažit o energetickou soběstačnost, i vlivem ruské agrese na Ukrajině?

Možné je všechno, tedy i to, že se povede tendr dodržet. Nezáleží to však na nás a naší vládě – bohužel – ale na těch, kterým naše vlády skládají účty. Dostavby Dukovan a Temelína byly jedny z klíčových bodů pro protektory naší země – minimálně před Hrou na covid a před válkou na Ukrajině. Uvidíme, jak tomu bude nyní. Mám za to, že tato energetická politika mohla hrát určitou roli i v sesazení toho času Nečasovy vlády, na kterém se zásadně podíleli státní zástupci a jistý veřejně a politicky se angažující policista. Energetická soběstačnost stejně jako potravinová a obranná jsou stěžejními pro každý stát, který to se svou samostatností myslí vážně, a to vždy a za každých okolností nehledě na vliv ruské agrese na Ukrajině. Bohužel však naše politické reprezentace již dříve dovolily, respektive způsobily – ať už nevědomky nebo záměrně – to, že se u nás za pár peněz vyráběná energie posílá na burzu do Německa, zjednodušeně řečeno, kde si ji lacino přeberou Němci a další a našim občanům se draze vrátí zpátky. Podobné chucpe jako v případě naší vody, ze které profituje francouzská Veolia. Tohle jsou kroky, za které by měli zúčastnění politici dostat co proto.

ODS v nových průzkumech doslova vystřelila na zhruba 19-21 %. Čím si ten růst preferencí vysvětlujete? Jde o typické „rally around the flag“, kterého dokázal premiér Petr Fiala obratně využít, například i cestou do Kyjeva?

Jak neustále dokola opakuji, průzkumy z drtivé většiny nereflektují veřejné mínění, ale mají za cíl ho usměrňovat. Jakkoliv je možné všechno – tedy i tato procenta pro ODS a Petra Fialu, jsem k nim skeptický. Že by současný pozérský premiér se svým necharismatem a vizáží „rádoby Masaryk“ dokázal takovým způsobem zvýšit preference ODS, si nejsem úplně jistý. Jinak cesta do Kyjeva byla na první pohled právě skvělým PR – a zřejmě to byl jeden z cílů, neboť podporu a pomoc Ukrajině, myslím, Česká republika dává najevo dost hlasitě. Nicméně co sám vnímám, tak tento krok, politickým a mediálním mainstreamem označovaný za odvážný, není vnímán jenom tak pozitivně, jak se nám propaganda snaží namluvit. Minimálně v mém různorodém okolí je to fifty fifty, ne-li o něco málo v premiérův neprospěch.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marek Korejs

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

19:26 Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Někteří jsou schopni po orwellovsku nejen lhát, ale principem do…