Spojené státy s Británií a Francií "potrestaly" syrský režim za chemický útok na město Dúma a v noci z pátku na sobotu zaútočily na několik cílů pomocí raket. Překvapil vás tento vojenský úder? A jaký je váš pohled na tento zásah?
Bezpečnostní situaci v Sýrii to určitě nezlepšilo. Pro mě osobně to bylo překvapení, na druhou stranu byl zřejmě vlastní útok s raketami omezenější, než kdekdo předpokládal. Jakási bezpečností hlediska ze strany Ruska nebo syrské armády vzala za své, možná se přihlédlo k názorům Británie a Francie, které se útoku účastnily. Z mého pohledu to ničemu nepřispělo, pokud by se mezinárodní společenství chtělo zaobírat tím, zda v Sýrii jsou, nebo nejsou chemické zbraně hromadného ničení, pak by měla zasáhnout Rada bezpečnosti OSN a toto úsilí by muselo být upřeno směrem hledání. Jedná se o políček syrskému režimu, ale nevidím, že by to situaci posunulo kupředu.
Rusko se nechalo slyšet, že tato akce nezůstane bez odezvy. Obáváte se, že může jít o předehru k většímu, mezinárodnímu konfliktu?
Jak jsem řekl, bezpečnostní situaci v Sýrii to nepomůže, spíše naopak ji zhorší. Trochu se obávám, aby se konflikt ze Sýrie nerozšířil i do jiných zemí, tedy aby se nerozrostl ozbrojený konflikt. Doufám, že dojde k jednání a že se spíše upřednostní diplomacie před eskalací konfliktu. Určitě nejsem příznivec útoku raketami a ke zničení chemických zbraní hromadného ničení nedošlo a nedojde. Alespoň co já mám informaci, jednalo se o výzkumná střediska. Samozřejmě nevím, jaké bližší informace mají zahraniční zpravodajci Spojených států a Francie.
Jak vojenský zásah vnímáte v souvislosti s kritikou směrem ke Spojeným státům, že v cizích zemích zasahují násilím a „vnucují“ západní model demokracie?
Konkrétně tento zásah raketami byl reakcí na syrský režim, protože lhal, že nemá chemické zbraně a nepoužívá je. Já jsem poslouchal britskou premiérku Theresu Mayovou, že důvodem Británie k útoku je políček, že mezinárodní společenství dává stopku chemickým zbraním a kdo nedodržuje meze dohody, bude potrestán. Druhá část vaší otázky: rozhodně jsme zjistili, že vývoz západní demokracie do států, ať už jako Afghánistán nebo Sýrie, které mají historické, náboženské a společenské kořeny úplně někde jinde, než USA, Kanada a podobně, nefunguje. Tento vývoz demokracie západního typu není úspěšný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová