Babiš kontakty má, je ale nutné také přidat peníze, míní vlivný lidovec. A tuší, co se zdaněním restitucí udělá Ústavní soud

27.01.2019 17:56 | Zprávy

Místopředseda lidovců Ondřej Benešík tvrdí, že řada zahraničních misí před Andrejem Babišem byla velmi úspěšných. Ale premiér je první, kdo umí přesvědčit veřejnost, že zahraniční politiku dělá teprve on. „Dělají to všichni. Andrej Babiš má obrovskou výhodu: PRovou mašinu za sebou. Ale nedělá nic výjimečného, dělali to před ním, dají se konkrétně popsat a dohledat,“ říká k plánu Babiše dostat Česko do roku 2030 mezi nejinovativnější země Evropy.

Babiš kontakty má, je ale nutné také přidat peníze, míní vlivný lidovec. A tuší, co se zdaněním restitucí udělá Ústavní soud
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ondřej Benešík a Cyril Svoboda

Poslanci schválili zdanění církevních restitucí. Jak se díváte na kritiku, že je takový krok protiústavní?

To rozhodne soud. Můj laický odhad je a jak jsem věc konzultoval s některými ústavními právníky, tak pravděpodobnost, že takový krok je protiústavní, je velmi vysoká. Pokud někomu něco vrátíte v nějaké výši a pak mu část vezmete, tak to vlastně nevracíte. Tam je oprávněné očekávání, které nebude naplněno. Z mého pohledu by bylo nefér nyní řešit, zda je věc protiústavní. O tom rozhodne soud.

Diskuse kolem církve a státu už se vede dlouhá léta a je dost sporů nejen kolem peněžitých náhrad, ale i ohledně jiných věcí. Kudy si myslíte, že vede cesta, aby církve se státem spolupracovaly bez problémů a věcí, které mezi ně vrážejí klín?

V první řadě musíme říct, že se jedná o církve, nikoliv o jednu církev. Tedy všechny církve včetně židovské obce. Katolická církev je největší, to je pravda, ale je to otázka dobré vůle na obou stranách, na straně státu. Církev a její organizace fungují. Samozřejmě, že je dotovaná státem jako jiní poskytovatelé sociálních služeb, to je pravda, z veřejných zdrojů, ale dělá spousty věcí navíc. Přináší přidanou hodnotu a spoustu prostředků si umí obstarat jinak než z veřejných financí. Charita České republiky, která funguje skutečně i na malých městech a v obcích, u nás funguje výborně.

Církev si nevybírá klienta podle příslušnosti k církvi, barvy pleti nebo vyznání. Ten, kdo potřebuje a komu jsou schopni pomoc, pomoc dostane. Církev pomáhá i v nemocnicích, já bych poslancům doporučil ať zajdou k boromejkám pod Petřínem, jaká je tam péče. Ať vidí, zda je tam přidaná hodnota, kterou běžné nemocnice nezajišťují, třeba duchovní služba a podobně, když lidé mají potřebu takové pomoci, a to nejsou ležáci. Podívejte se do školství. Církev provozuje školy, nejen prestižní gymnázia, ale i školy pro problémovou mládež, problémová děvčata.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinka Tietz z SPD: Fialova vláda rozdmýchává nenávist proti Ukrajincům. Má rodina souhlasí s Okamurou

4:43 Ukrajinka Tietz z SPD: Fialova vláda rozdmýchává nenávist proti Ukrajincům. Má rodina souhlasí s Okamurou

Kyjev je jen obětním beránkem velmocí, uvedla původem Ukrajinka Olga Tietz z SPD v rozhovoru pro Par…