Vypadá to, že složení vlády už se narýsovalo a budou ve hře ANO, ČSSD a KSČM. Co říkáte názoru předsedy ODS Petra Fialy, že jde o překročení červené čáry, která tu byla téměř 30 let? Lze předpokládat zásadní zlom v domácí politice nebo změnu kursu zahraniční politiky? Co bychom od nové vlády čekali a potřebovali?
Červenou čáru jsme překročili v roce 1989, nyní by se spíše jednalo o překročení modré čáry založené na klientelismu ekonomických zájmů bez ohledu na potřeby státu. Pokud předseda ODS pokládá za zlom nepromlčitelnost privatizačních zločinů, potom říkám ano. A pokud bude v zahraniční politice základem nepřekročitelnost mezinárodního práva a konzultace všech zásadních kroků napříč politickým spektrem, potom opět říkám ano.
Lze čekat, že vláda bude stabilní? Zdeněk Ondráček z KSČM naznačil, že by vládu s ČSSD podpořit nemusel… Na všechny poslance ČSSD asi též nelze spoléhat, navíc bude vnitrostranické referendum ČSSD, senátoři mají s vládou problém...
Stabilita vlády závisí na tom, jak bude vláda realizovat vládní prohlášení a program, ke kterému se zaváže, a samozřejmě, jak se bude chovat v každodenní práci.
Je Andrej Babiš ohrožením demokracie?
Není, demokracii nemůže ohrozit. To by vyžadovalo všeobecnou účast většiny obyvatel; a to jistě uznáte ani hnutí ANO 2011 nemá.
Nebude se Babiš dostávat strategicky do stále většího pnutí, když on sám chce s pravdoláskou vycházet (na začátku ho podporovala, chtěl tu mít Sorose, má u sebe lidi od Sorose), ale velká část jeho voličů pravdoláskaři nejsou a pravdoláskaře svým dočasným koketováním s SPD a KSČM a Zdeňkem Ondráčkem už ztratil, podporou USA a EU zase ztratí nepravdoláskaře…?
To je problém, dle mého názoru, širokého záběru hnutí ANO, které se původně profilovalo jako liberálně pravicové, ale kampaň dělalo levicovými tématy. Tento rozpor už vidí více lidí a je to dobře.
Na sjezd KSČM přijel i prezident Miloš Zeman, který vyzval komunisty k pokání. Připomenul ne chyby, ale „zločiny“. Vyjádřil ale sympatie k demokratickému socialismu a rozloučil se takto: „Tomáš Masaryk kdysi napsal, že svět jde nalevo. Chtěl bych nám všem popřát, aby svět opravdu šel nalevo, ale dá to práci.“ Co vy na to?
S rostoucí mocí globálního kapitalismu půjde čím dál tím více neprivilegovaný svět doleva. Musíme si ale dát pozor na mesiáše jednoduchých řešení, protože globalizace má tendence řešit problémy vyvoláním chaosu a ani války se neštítí.
Nejen politici velmi kritizovali skutečnost, že se prezident Miloš Zeman kvůli sjezdu KSČM neúčastnil piety za kardinála Berana...
Program prezidenta je záležitost prezidenta a bylo dlouho dopředu veřejně známo, že bude na našem sjezdu. Pietu oceňuji více upřímnou lidskou a osobní než manifestační a politicky zneužívanou. To ale ať si zodpoví každý sám se svým svědomím a kardinál Duka by to měl vědět dvojnásob.
Jak hodnotíte výsledek sjezdu KSČM?
Sázka na jistotu zvítězila. Ale budoucnost je mládí, energie a nové myšlenky.
Jste spokojen s tím, jak vyjednavači za KSČM vyjednávají o vládě?
Vyjednávání je o více lidech a možnostech shody více názorů. Takže potud ano, snad jen více informací pro naše členy o průběhu a problémech nebo úspěších by bylo třeba.
Jak obecně hodnotíte roli Miloše Zemana při sestavování vlády a jak posoudit jeho působení od začátku jeho druhého mandátu?
Bez výhrad. Jedná, jak slíbil, se všemi, a to se mi líbí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík