Poslední dobou se objevují další případy, kdy živnostník či drobný podnikatel nějakým způsobem zkritizoval ministra financí Andreje Babiše a nedlouho poté následovala kontrola ať už z finančního úřadu nebo z celní správy. Ministr Babiš razantně odmítá, že by kontroly ze msty posílal. Jak si to vysvětlujete? Nejde prostě o shodu náhod v nevhodnou dobu?
Rozhodně si nemyslím, že jde o shodu náhod. Podle mého názoru jde o velmi nebezpečný jev, kdy úředníci, případně členové či sympatizanti, ve snaze zavděčit se panu ministrovi jednají tak jako v již popsaných případech. Ať však jde o záměr či o akci horlivých jednotlivců, způsobuje to velmi nebezpečný jev, kterým je naprostý strach podnikatelů vyjádřit svůj negativní názor nejen na EET, ale i na celkové dění v ČR. Bojí se zvýšeného množství kontrol (tedy časového zatížení) a šikany ze strany úřadů a dalších státních orgánů. To, jak se podnikatelé bojí vyjádřit svůj odmítavý názor např. na EET, se mnou velmi otřáslo a atmosféra, kterou tyto kroky vyvolaly, si nezadá s atmosférou roků dávno minulých. Je možné, že jde i o záměr. V tom případě politici naprosto selhali a ti, kterým tato situace nahrává, nechápou, že „zastrašení“ občané své názory vyjádří svobodně a beze strachu ve volbách, protože „za plentu“ nikdo nevidí.
V Praze byl nedávno právě na pozvání Andreje Babiše chorvatský ministr financí, který měl Čechy přesvědčit o výhodách elektronické evidence tržeb, proti níž bojujete. Sledoval jste to? Jak na vás argumenty Borise Lalovce působily?
Pan ministr financí se již chytá každé možnosti, jak zvrátit názor veřejnosti na EET. Kromě stamilionů, které budou v průběhu schvalování vynaloženy na propagaci EET, si pozval z Chorvatska pana ministra Borise Lalovce. Jeho argumenty byly takové, jaké byly. Jsem přesvědčený, že nikoho z těch, kteří bojují proti přijetí EET, a patřím mezi ně i já, nepřesvědčil. Naopak. Já rozumím a připojuji se k tomu, že je nutné bojovat proti nepoctivým občanům, tedy i podnikatelům, kteří šidí stát. Nelze to však dělat tak, že opatření postihující nepoctivé postihnou především ty poctivé. Pan ministr, ale i další politici prostě nechápou, že např. EET postihne z mnoha důvodů především ty slušné a lump si cestu, jak nařízení obejít, vždy najde. A pokud ho mohou postihnout jen důsledné kontroly, nepotřebujeme přece EET, ale fungující finanční úřady.
Vzpomínám si, že na jedné z tiskových konferencí vaší strany zazněla ostrá kritika i vůči samotnému textu zákona o EET s tím, že jde o odfláknutý materiál plný chyb a nedostatků. Můžete to specifikovat? Jaké zádrhely nebo přešlapy tam jsou?
Pokud vím, tak Sdružení podnikatelů a živnostníků na námi konané tiskové konferenci předložilo několik příkladů, kde jasně ukázalo, že tento materiál rozhodně není dobře připraven. Mě však děsí to, co musí podnikatelé „vstřebat“, a to, že v případě jakýchkoli problémů jim budou živnosti uzavřeny do jejich odstranění. To vše v době, kdy tržby spíše klesají, stoupají náklady, tedy tvoří se menší zisky. Pro mnohé podnikatele to bude poslední krok k ukončení podnikání a likvidaci provozoven.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka