Benešová nebyla favoritkou Babiše, byla mu doporučena. Něco za něco. Lidovec Benešík naznačuje...

17.05.2019 12:12 | Zprávy

ROZHOVOR „Každý prezident chce mít svého vyznamenaného Jágra,“ říká poslanec a lidovec Ondřej Benešík a podotýká: „Kdo by protestoval proti vyznamenání Jaromíra Jágra?“ V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se ale věnoval především vážnějším tématům. Upozornil například, že chování Miloše Zemana i vstřícnost České republiky může pro Čínu znamenat cestu k většímu celku, jehož jsme součástí, Evropské unii, která navíc zaspala, co se týká technologií. Nakonec prý nezbude než se spoléhat právě na Čínu.

Benešová nebyla favoritkou Babiše, byla mu doporučena. Něco za něco. Lidovec Benešík naznačuje...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ondřej Benešík

Soudní dvůr Evropské unie se začal zabývat žalobou Evropské komise na Maďarsko, Česko a Polsko, protože se odmítly podílet na přerozdělování uprchlíků podle kvót. Čekal jste, že se země nakonec kvůli odmítnutí dostanou k soudu?

Docela jsem s tím počítal, logicky, protože Komise má na takové věci dohlížet. Prostě byla přijata problematická norma, která z mého osobního pohledu byla špatná a nefunguje, nicméně ta norma platila. Takže v podstatě Evropská komise dělá, co dělat má. A sice, že pokud onu normu některá ze zemí nedodržovala, tak chce, aby se rozhodlo. Nevidím za tím žádné jinotaje, dalo se to očekávat, ale znovu opakuji, ta norma o přerozdělování byla špatná. Ukázalo se, že nefunguje, že fungovat ani nikdy nemohla z mnoha důvodů. Nicméně špatná norma pokud platí, tak se dá vymáhat. V takové situaci jsme. Každopádně soud potrvá dlouhé měsíce a já věřím, že nakonec rozhodne v náš prospěch, ale to je samozřejmě jen moje přání. Soud je soud a ten je suverén, vezme v potaz všechny okolnosti – i ty, které jsem popsal.

V každém případě se jednalo o normu pro normu, která nebyla naplňována. Když se podíváte, kolik uprchlíků bylo přerozděleno během tří let, dostaneme se na relativně malá procenta. Bylo vidět, že to nefunguje a i ty země, které se o to velmi zasazovaly, nebyly schopny uprchlíky absorbovat, nebo spíše přemísťovat.

Podle vás jsme se tedy měli zachovat takto? Česko poukazuje, že náprava situace možná není, protože onen program skončil, Polsko a Maďarsko upozorňují, že co se týká bezpečnosti, mají národní státy – ačkoliv jsou členy Evropské unie – právo veta a jedná se o jejich rozhodnutí. V případě, že jsou ohroženy, respektovat nařízení nemusí. Měli jsme se zachovat jinak, nebo jsou tyto argumenty platné?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Věříte v nezávislý proces?

Tvrdíte, že je to vaše trestní stíhání politický proces. Ty ale rozhodně neprobíhaly podle nějakého práva. Co tedy čekáte od toho vašeho procesu? A fakt myslíte, že nějaký politik, může ovlivňovat soudní moc u nás? Jestli ano, co uděláte, aby k tomu nedocházelo, když budete ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohra kauzy „dcera pro Pospíšila“: Kovářová o chobotnici, která chce zničit společnost

18:08 Dohra kauzy „dcera pro Pospíšila“: Kovářová o chobotnici, která chce zničit společnost

„Lidi, které připravíte o jejich základní životní opory, se pak budou novým vládcům světa snadněji o…