Brexit je těžká rána evropské integraci, otázkou je, zda nebude pro ni smrtelná. Velmi skepticky se k budoucnosti soudržnosti EU vyjádřil politolog Alexander Tomský ve svém posledním komentáři pro iDnes.cz: „Doufejme, že bude pomalu chátrat a rozpadne se mírumilovně jako kdysi Sovětský svaz a nahradí ji nějaké minimalistické, pragmatické a vzájemně si konkurující společenství evropského trhu. Británii možná čeká lepší budoucnost než sklerotickou Evropu.“ Do jaké míry hrozí nyní Evropské unii rozpad?
Já si pana Tomského opravdu vážím, ale z jeho slov je přece jen poznat, že žil delší dobu v Británii. Mám trochu jiný názor. Domnívám se, že Evropská unie se může v budoucnu přetvořit na dvou- či třírychlostní, ale její základní principy zůstanou nezměněny. Hlavně by ti noví „moudří“, kteří přijdou po současné reprezentaci EU, měli říct, co vlastně chceme, protože my to nevíme. Chceme Spojené státy evropské, federaci, nebo konfederaci? Ten první, hlavní cíl – byznys, aby měl co nejméně překážek, to se víceméně povedlo. Zapomnělo se však na migraci, na tu roznětku, atomovou bombu, která Unii ničí. My teď pořád mluvíme o Anglii, protože nám je tady blízká ta anglosaská kultura, společnost i politika, ale ve Francii je problém s přistěhovalci ještě daleko horší. Existují tam města, kde rodilých Evropanů už moc nežije, společenské třídy mají mezi sebou velké sociální rozdíly a také jim vládne slabý prezident Hollande oproti silné Marine Le Penové, která může ve Francii sehrát stejnou roli jako Farage v Británii. Takže z EU se může stát v konečné fázi, a neberme to špatně, jelikož svět se hodně změnil, taková velká německá říše, v níž ostatní menší státy budou jen satelity. Z hlediska bezpečnosti by nemusel být tento model zrovna špatný, protože známá historická nenasytnost Němců bude tak ukojena. Tedy tímto způsobem by mohlo dojít ke stabilizaci toho zbytku, který z Evropské unie zůstane.
Z hlediska dělení států se nabízejí i další zajímavé varianty, například Belgie se spíše rozpůlí, než by se ve Španělsku osamostatnilo Katalánsko nebo v Británii Skotsko.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán