Na webových stránkách Militaria jste napsal: "Nejen Stalin, Hitler, Saddám Husajn, Mao, Pol Pot, ajatoláhové, Kim Čong-un, Si Ťin-pching a další mu předcházeli nebo jej budou následovat. Je úkolem vůdců civilizovaného světa, aby jejich činům předešli anebo zabránili. Současní se tomuto úkolu zpronevěřili." Psal jste to o Putinovi. Ale jak jste to přesně myslel?
Je to důvěrou voličů, kteří si zvolili své vůdce v očekávání, že jim a jejich rodinám zajistí mír a spokojený život. Doufají, že tito vůdci mají životní zkušenost, inteligenci, znalost světa a historie, prozíravost a integritu. Tito vůdci však v Americe, ale prevážně v Evropě, i přes mnohá varování ze strany prezidentů Ronalda Reagana i Donalda Trumpa zklamali vybudováním totální závislosti na očividných despotech ražení Vladimira Putina a ruských zdrojích energie či Si Ťin-pchinga v Číně. Západní "civilizovaný" svět, který bloudí v ideologiích reprezentovaných Pařížskou smlouvou a přednášených na každoročním sjezdu "vyvolených" v Davosu, ztratil vůli k sebezáchově, která se dá udržet pouze rozpoznáním potenciálního nebezpečí a získáním síly nutné k sebeobraně.
Je "vývoz demokracie" do celého světa v pořádku. Má to tak být?
Demokracie je "state of mind", tedy duševní rozpoložení, kterýžto stav je v různých částech světa chápán jiným způsobem. Demokracie se, dosáhne-li svého vrcholu, změní v diktaturu proletariátu. Například není možné srovnávat "demokracii", kterou pěstuje v Palestině teroristická organizace Hamás, s ústavní demokracií, která donedávna vládla v Americe. I ta u nás ale podléhá změnám způsobeným demografickou výměnou obyvatelstva v posledních letech.
Vývoz demokracie se ukázal jako "mission impossible" třeba v nedávné minulosti v Iráku a Afghánistánu. Tento pokus stál Ameriku během nejdéle trvajícího vojenského konfliktu Spojených států amerických přes osm bilionů dolarů, sedm tisíc mrtvých vojáků, osm tisíc privátních amerických vojenských složek, třicet tisíc sebevražd veteránů a sto tisíc zraněných vojáků. (Tato čísla uvádí Josef Mašín. Redakce ParlamentníchListů.cz s nimi nesouhlasí. Ověřovala je z několika zdrojů.) Skončil debaklem před očima světa. Vedla ho stejná tři individua, která jsou dnes v čele amerického tažení na Ukrajině.
Co, jako syn svého táty, jednoho z odbojářské skupiny Tři králové, člen zelených baretů a pěší divize Airborne, soudíte o současném vývoji konfliktu na Ukrajině?
Kořeny tohoto konfliktu nemají nic společného s bojem proti fašistickému Německu během druhé světové války anebo se situací, která panovala mezi západním a východním blokem během studené války. Toto ztotožňování a volání po zostření konfliktu, jeho prodloužení ke konečnému vítězství, je pouze výmluvou těch samých politiků ohledně chyb minulosti bez řešení budoucnosti. Nevěřím, že kterýkoliv z dnes tak bojovných evropských politiků i občanů je připraven s okamžitou platností zastavit dovoz plynu a ropy z Ruska. Válka nemůže být vyhrána na válečném poli. Jediné možné a smysluplné řešení je diplomatická dohoda.
Jak berete Američany, kteří vnímají konflikt na Ukrajině jinak. Například historik Francis Gary Powers junior ho bere jako zástupnou válku mezi Ruskou federací a USA. Souhlasíte?
S Garym jsem se před lety setkal a s jeho názorem na pohled většiny Američanů na konflikt na Ukrajině z osmdesáti procent souhlasím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský