Z rozhovorů, které jste pro ParlamentníListy.cz už poskytl, čtenáři vědí, že jedním vaším domovem je Česko a druhým Anglie. Pokud byste si mohl vybrat, kde byste byl teď raději?
Pokud bych zvažoval pouze pandemii, pak je výběr jasný – jednoznačně Anglie. Mám velkou radost, jak teď situaci skvěle zvládají. Mezi lidmi je cítit, že se napětí z dlouhého boje uvolňuje. Naši přátelé a známí se radují, že mají jasnou perspektivu rozvolňování a že od 21. června – pokud vše půjde dobře – budou žít život zase tak jako před vypuknutím krize. Blížící se jaro bude v Anglii jarem naděje a euforie. Lidé se začínají těšit na letní festivaly, které s největší pravděpodobností proběhnou. Padají dokonce paralely s květnem 1945. Společným úsilím zákeřného nepřítele povalili na záda a do léta ho plánují dorazit. Naproti tomu v Česku je situace i nálada zcela odlišná. Čtvrtá vlna se zvedá z neukončené vlny třetí, ČR je s pandemií zcela nejhorší na světě. A to nás v příštích týdnech čeká ještě to nejhorší, co Česko s pandemií zažije. Než v České republice oslavíme VE day, bude to stát ještě mnoho bojování a mnoho životů.
Co se mě osobně týče, cestovní omezení a karanténa způsobily, že jsem nyní v České republice. Cestovat bych mohl, ale povinná karanténa by mě vyřadila při každé cestě na dva týdny z pracovního procesu. To si teď jako lékař dovolit nemůžu. Nelituji toho, v ČR je teď potřeba každá zdravotnická ruka.
Co především stojí za obrovským úspěchem Angličanů v boji s koronavirem?
Ve Spojeném království křivky výskytu infekce koronavirem skutečně prudce padají.
Hlavním důvodem je superúspěšný očkovací program.
Dalším důvodem anglického úspěchu je dodržování podmínek tvrdého lockdownu. V médiích se sice občas vyskytly zprávy o tajných oslavách, ale šlo o výjimky, celkově se lidé chovají velmi disciplinovaně. Švejk mezi anglické národní hrdiny zkrátka nepatří. Naopak – Anglie má svého nového superhrdinu. Je jím Sir Captain Tom Moore, stoletý veterán, který tím, že chodil v chodítku u svého domu, vybral pro dobročinné účely 33 milionů liber (miliardu českých korun), jež byly použity na pomoc zdravotníkům. Příkladem své osobní obětavosti a nezdolnosti se Sir Captain Tom stal symbolem společného národního úsilí v boji proti pandemii. Bohužel nedávno sám na koronavirus zemřel. Jeho pohřeb sledovala ve speciálním vysílání BBC celá země.
Anglickým úspěchem v boji s pandemií se teď zřejmě inspirovala i česká vláda, která se chystá na občany zaútočit letákovou kampaní, v níž použije britské národní moto pro dodržování lockdownu „Stay home – Protect the NHS – Save lives“. Jestli budou v ČR letáky k obnovení ztracené důvěry v nutnost omezujících opatření stačit, opravdu nevím. V Británii promluvil Boris Johnson s tímto heslem k národu již loni v březnu.
To asi tak odpovídá tomu, jak teď Česká republika za Británií zaostává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník