Paní Matragi, Bejrút, který je už řadu let Vaším domovem, se potýká s následky nedávné ničivé exploze. Z Vašeho pohledu, jaká je ve městě nyní situace?
Situace je velmi těžká, smutná. Všichni lidé likvidují škody, které jsou až v okruhu dvaceti kilometrů od toho epicentra. Nám také tlaková vlna vmetla stěnu rovnou do ateliéru. Poškodilo to šaty, rozdělané věci. Takže všichni uklízejí. Na ulicích se stále uklízí hromady skla. Nálada je velmi pracovní, všichni se snaží zlikvidovat velké škody.
Dílna po výbuchu. Foto: archiv B. Matragi
Jak zvládají nemocnice péči o velké množství zraněných?
Je to velmi svízelná situace. Sjely se sem sanitky z celého Libanonu. S kapacitou nemocnic je to ale horší. Z Bejrútu, kde jsou úplně plné, se pacienti rozvážejí do okolních měst. Operuje se na chodbách, na parkovištích…. Nemocnice byli zaplněné už kvůli koronaviru a teď se to samozřejmě ještě výrazně zhoršilo. Solidarita lidí je ale obrovská. Hodně pomáhá Červený kříž. Stále se hlásí různí dobrovolníci. Dárci krve stojí fronty.
A jsou v současné době v Bejrútu i nějací turisté?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora