Jaké jsou vaše hlavní námitky proti odstoupení Bohuslava Sobotky z postu předsedy strany a řešení ve formě „triumvirátu“ premiér Sobotka, předseda Chovanec a volební lídr Zaorálek?
Je to určitě překvapující řešení, alespoň mě osobně to překvapilo. To rozhodnutí respektuji, nakonec nic jiného mi ani nezbývá. Už to, že je to triumvirát, tak se obávám toho – podle toho, jak znám naši členskou základnu i naše voliče – že to taky nemusejí lidé a naši podporovatelé pochopit.
Dále si myslím, že pokud se mělo něco udělat, tak bych očekával nějakou důkladnou analýzu těch propadů preferencí sociální demokracie a na základě té analýzy přijmout nějaká opatření. Nejenom personální opatření, která proběhla, ale i opatření v rámci změny komunikace vůči veřejnosti, protože tam si myslím, že je jádro pudla.
V čem je to jádro pudla?
Nedaří se nám oslovit veřejnost a vysvětlit, jak jsme co mysleli a co jsme pro lidi udělali, vysvětlit, co prosadila ČSSD ve vládě a podobně.
Někteří komentátoři říkají, že tento krok je výrazem zoufalství, že to k ničemu nepřispěje…
Někteří komentátoři to říkají. Já jsem včera sledoval i vyjádření našich politických oponentů. Já s tím ale nemohou souhlasit, protože nějaká změna musela přijít. Tu jsme všichni čekali. Přišla z tohoto pohledu trošku náhle, protože jsem si myslel, že když už bude nějaký návrh z politického grémia, tak ho grémium předloží Ústřednímu výkonnému výboru ČSSD.
Na druhou stranu někteří komentátoři říkají, že se změní vnímání sociální demokracie u veřejnosti. Tím pádem se může zvýšit důvěryhodnost sociální demokracie u občanů a voličů. Takže bych to nechal tak, že ten výsledek určitě nebude za měsíc. To hodnocení necháme po říjnových volbách.
Nemůže to působit trochu tak, že premiér Sobotka se stal obětním beránkem poklesu preferencí? Ale současně Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec a víceméně to celé vedení, co tam teď je, po celou dobu stálo za Bohuslavem Sobotkou, nijak ho nekritizovalo. Nebyla tam nějaká snaha změnit ten směr ať už na posledním či předposledním sjezdu, a to vedení je stále víceméně podobné – aspoň pokud jde o Zaorálka a Chovance. Nemůže to působit tedy, že jen Sobotka je obětní beránek a ostatní si myjí ruce ve stylu „my nic, my za pokles preferencí nemůžeme, to jen Sobotka“?
Platí, že sociální demokracie je demokratická strana. Není stranou jednoho muže. Takže celé politické grémium má odpovědnost za současný vývoj a současné preference strany. Na druhé straně včera pan premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka řekl, že odpovědnost cítí. Řešil to tím způsobem, že se vzdal vedení ČSSD. Takže tu odpovědnost převzal na sebe.
Faktem je, že ten triumvirát může vlastně trochu stírat odpovědnost jednotlivých lídrů. Ať už premiéra, který bude odpovědný za dovládnutí, tak Milana Chovance, který bude zastupujícím předsedou – už hovořil o nějakém sjezdu po volbách. Velká zodpovědnost je i na Luboši Zaorálkovi, který je lídrem do voleb a bude kandidátem na premiéra. Veškeré tyto odpovědnosti se trochu smíchávají či stírají a bude záležet na vyhodnocení těch voleb. Já jsem si vždy přál, aby ČSSD byla vždy nejúspěšnější. Takže přeji všem, kteří tu odpovědnost mají, aby se jí co nejlépe zhostili.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík