Jedním z vašich témat je boj proti různým šmejdům. Jeden takový se zrovna objevuje na Českolipsku, jak uvádíte na sociálních sítích. Můžete prozradit více a varovat tak před ním a jeho praktikami?
Jedná se o celkem zákeřný, avšak velmi jednoduchý podvod, kdy podvodník reaguje na poptávky lidí, kteří shánějí cokoli na různých FB skupinách zaměřených na nákup/prodej. Zákeřné je to proto, že on sám nic nenabízí, ale hledá konkrétní poptávky. Vesměs tedy lidi, kteří nutně něco potřebují. Rychle a levně. Těm pak nabídne to, co shání. Například mamině samoživitelce levnou pračku. Ta s vidinou výhodné koupě pošle peníze předem a zbudou jí jen oči pro pláč. Na tohoto podvodníka mě upozornil jeden z podvedených, tak jsem zjišťoval a takto podvedených byla celá řada, a proto jsem před ním varoval ostatní.
Jak jsem se dozvěděl od vás na facebooku, velké nástrahy číhají třeba na nové živnostníky, protože okamžitě po získání živnostenského listu jim začnou přicházet různé dopisy typu Katalog firem a živnostníků, kam se údajně musí zaregistrovat s tím, že na nějaký účet pošlou patřičný finanční obnos. Prý jim podobných dopisů za krátký čas přijde klidně i deset. Co s tím? Jsou podobní šmejdi u nás dostatečně postihováni? Nebo proč jich je tolik?
Je to přesně, jak píšete. Tihle vykukové mají roboty, které procházejí živnostenský rejstřík a jakmile zaznamenají nový „přírůstek“, okamžitě ho začnou bombardovat s „nabídkami“ na zápis do internetového katalogu. Slovo Nabídky v uvozovkách proto, že to vždy vypadá jako úřední dopis a tváří se to jako povinnost. Ve skutečnosti se však jedná pouze o předražený zápis v bezcenném katalogu. Dle mého názoru se jedná o klamavou reklamu a uvádění zákazníků v omyl a je možné to postihovat. Problém je, že se tomu v ČR nikdo příliš nevěnuje.
Upozorňujete i na různé podvody na internetu. Jaké to jsou?
Těch je celá řada. Od nabízení zaručených tipů na sportovní výsledky až po nabídky zázračných léků či návodů na snadné zbohatnutí.
Všímáte si i nekalých praktik v rámci předvolebního boje typu trollích farem, které na ostatní kandidáty kydají špínu prostřednictvím falešných účtů. Jak či podle čeho člověk pozná takovéhoto falešného trolla?
Někdy snadno, někdy velmi těžko. Jsou amatéři, kteří mají jeden falešný profil a sami sebe jím vychvalují a ostatní haní. To je celkem legrační a prokoukne to prakticky každý. Pak jsou ale opravdu profesionální trollí farmy a ty falešné profily žijí „normální“ online život s přáteli, fotkami pejsků apod. Ty poznáte těžko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban