Británii čeká za měsíc a půl odchod z EU. Zatím to vypadá, že půjde o poměrně neučesanou a riskantní operaci. Myslíte, že Theresa Mayová dokáže s EU na poslední chvíli vytvořit nějakou rozumnou dohodu?
Neučesaná operace je hodně mírný termín. Ale je to napínavé, a zároveň komické. Vladaři EU stále opakují, že žádné další ústupky se nebudou konat, dohodu v této formě už parlament zamítl a nevypadá, že by se dvě stovky poslanců nechaly přemluvit, aby ji přijaly. Stejně tak je většina parlamentu proti „tvrdému Brexitu“ bez dohody, a Mayová nepřipouští možnost druhého referenda. Kříšťálovou kouli na to nemám, ale mám pocit, že se vystoupení odloží, což by znamenalo, že Británie by mohla ještě kandidovat do Evropského parlamentu. Tam by se asi hodně jejích poslanců připojilo k Salviniho „populistické“ koalici a posílili by šance na demontáž některých institucí. Toho se asi bojí Macron, proto vykřikuje, že Brexit se musí vykonat do stanoveného konce března. Šlapou mu na paty francouzští „populisté“ zprava i zleva, a jestli se jim podaří se domluvit na společném tažení proti němu, jako se domluvili Italové, má doprezidentováno.
Cítí se Britové průběhem brexitových jednání zrazení? A co říkají na snahy o opětovné referendum?
Ano, zrazení, a obě strany – odcházeči i zůstávači. Hodně výtek jde i na hlavu politiků odcházečských, že vedle plánu Mayové nevypracovali přijatelnější alternativu. Teď samozřejmě média a zůstávači zase nahánějí hrůzu, jaké katastrofy se budou dít, jestliže se odejde z EU natvrdo. Nedostatek potravin, zácpy kamionů v přístavech, umírání bez léků, krach univerzit bez studentů na stipendiích z EU, odtok investic, odstěhování mezinárodních firem, zákaz cestování do EU. Spousta Britů si vyřizuje druhé občanství v EU na základě sňatků a podobně. Nápadnou absurditou jsou žádosti o německé občanství od potomků uprchlíků před nacismem nebo i přeživších holocaustu. Asi jim uniká, že Německo je pro židy opět nebezpečnější než Británie, i když ne ze strany Němců, ale muslimů. Opětovné referendum bere vážně mnohem míň lidí, než co jich hlasovalo proti Brexitu v prvním. Vždyť ještě nikdo nevysvětlil, jak by měla být otázka položena. A co kdyby opět zvítězil Brexit? Jaký, za jakých podmínek, jakou formou? Čili co by se jím vyřešilo, když všechny dosavadní navrhované formy jsou většině nepřijatelné? A jaký dopad by to mělo na občanskou důvěru v demokracii?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs