„Domnívám se, že je v rozporu se zákonem i morálkou něco někomu dát a pak mu to ,zákonně' vzít jako v případě valorizací penzí. A pokud už to tak vláda chtěla udělat, měla solidárně zpětně snížit platy i nám politikům. Připadá mi, že vláda jako celek je buď neschopná, nebo nepochopila, že by se měla starat zejména o občany České republiky,“ říká senátor a zároveň ředitel okresní regionální nemocnice Krnov Ladislav Václavec.
Pane senátore, od našeho posledního rozhovoru uplynuly čtyři měsíce, změnila se už za tu dobu k lepšímu problematická situace s nedostatkem některých léků, jako například s antibiotiky? A jak se s tím dokázala vyrovnat nemocnice okresního, regionálního typu, kterou léta řídíte?
Takový nedostatek léků, jaký postihl Česko, jsme v novodobé historii skutečně neřešili. Ale z pohledu nemocnice, kterou řídím, je situace nyní skutečně lepší. Většinu léků se podařilo zajistit dovozem ze zahraničí. Aktuálně schází dětský penicilin v sirupu. Tím, že končí sezona infekcí, tak i poptávka po něm klesá.
Výpadky léků zaměstnávají zejména vedoucí zaměstnance naší lékárny, kteří pravidelně sledují stránky SÚKL a obvolávají všechny dostupné distributory léčiv, včetně distributorů zahraničních, a následně zajišťují náhradní preparáty. Ti následně přiváží neregistrované léky jako náhradu za chybějící preparáty. Navíc musí ústavní lékárna komunikovat s jednotlivými primáři a upozorňovat je na výpadky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán