Za dva týdny vystřídáte v ministerském křesle Martu Novákovou na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO). Zůstanete i poté v pozici místopředsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace?
Určitě ano. Taková je dohoda s panem premiérem, že budu pokračovat i v této pozici.
Takže směr, který jste tam nastolil, a realizaci inovační strategie budete stále razit a prosazovat?
Ano, budu v tom pokračovat. Naopak se to bude ještě víc prolínat s jednotlivými resorty. Bude se to implementovat ještě trochu líp, protože budu mít větší aparát.
Jaké hlavní priority jste si pro nástup na Ministerstvo průmyslu a obchodu stanovil? Čím se budete zabývat nejdříve?
Priorit je obrovské množství. Některé jsou vysloveně nadresortní, jako například energetická koncepce a data operátorů. To řešíme průběžně už teď a budeme to nadále řešit s panem premiérem a vládními zmocněnci pro digitalizaci nebo pro jádro. Dál půjde o klíčové priority, které jsou přímo spojené s resortem průmyslu a obchodu. Počínaje strukturálními fondy pro podnikatele v rámci OPPI (Operační program Podnikáni a inovace, pozn. red.), kde to z mého pohledu vázne, protože se s podnikateli nekomunikuje úplně správně, následuje sjednocení agenturní exportní podpory pro naše firmy. CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism: vše pod jednu střechu, když to zjednoduším. Jak v České republice, aby to pro firmy bylo „v jednom baráku“, komfortně a rychle, tak v zahraničí, aby se nestávalo, že v jednom městě budou tři pobočky té stejné organizace. Je to sice nadresortní, ale dá se to všechno zkoncentrovat pod jednu střechu.
Dále jde o všechno, co se týká spotřebitele. To už je částečně svázáno s cenami mobilních dat. Prioritou je pak rozhodně i jiná politika a koncepce vůči dceřiným společnostem, tedy podnikům, které jsou pod MPO. Tam se dá ušetřit, zracionalizovat a zefektivnit jejich chod. Na to se chci ihned zaměřit, protože tohle musí spravovat prvotřídní osoba, která to bude řídit, nejen monitorovat, že máme nějaké dceřiné účasti, ale také vědět, co přesně dělají, za co utrácejí, kde se dá ušetřit. Budu chtít vidět každý měsíc jejich příjmy, výdaje, jak naplňují rozpočet a kde se dá ušetřit a co se dá vylepšit. Klíčová je také podpora podnikatelského prostředí čili živnostníci atd.
Typická otázka pro nově nastupujícího ministra. Plánujete v nejvyšších patrech ministerstva podnikat významné personální změny?
Určitě to nemohu vyloučit. Chci si nejdřív s každým promluvit. Političtí náměstci jsou jasní, tam si člověk přivádí svůj tým. Co se týká odborných náměstků, kteří jsou pod služebním zákonem, chci si nejprve s každým promluvit, a nelze vyloučit, že dojde k zefektivnění jednotlivých sekcí, že jich nebude tolik.
S každým náměstkem budu chtít mluvit, slyšet jeho priority, a hlavně, co je ochoten tomu obětovat. Zcela otevřeně říkám, že práce na osm hodin pro manažery, náměstky ministerstva a ostatní není přípustná. Ti lidé tam musí vypustit duši, musí tam být od rána do večera a jít příkladem ostatním. Jestliže chceme vyšší intenzitu práce celého resortu, především musí jít příkladem vedení. Pokud jde o lidi, kteří budou ochotni se tomu obětovat, takoví tam budou mít otevřené dveře. Pokud tam někdo bude chodit ráno do práce a odpoledne z práce, s těmi lidmi spolupracovat nebudu.
Odpoledne míříte do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. S čím za ním jdete?
Nejde o to s čím. Záleží na tom, co bude chtít pan prezident slyšet ode mě. Předpokládám, že diskuse bude asi o prioritách resortu, na co se budu soustředit atd. Určitě půjde o strategické oblasti, které jsou nadresortního charakteru. To se domnívám já, hlavně je to na panu prezidentovi, který si musí určit, co všechno bude chtít diskutovat a slyšet.
Mezi nejvýraznější témata v souvislosti s ministerstvem průmyslu patřila kauza s drahými mobilními daty. Táhne se to roky. Jde to změnit? Co s tím budete dělat?
Musí se to změnit. Data u nás jsou jednoznačně předražená, o tom nemá smysl diskutovat. Velcí mobilní operátoři se snaží podsouvat, že to klesá a telefonujeme za babku. Není tomu tak. Ano, klesá to, ale to všude. Klesající trend není signifikantní pohled. Když srovnáme ceny, pak u nás vysoké jsou. Trh tady v tomhle pořádně nefunguje, je zkostnatělý. Není tu živý boj o zákazníka jako v Polsku nebo Rakousku. To je první východisko a nemá cenu o něm diskutovat.
Druhá věc, jak to udělat. Je to samozřejmě náročné, nástrojů je víc. Jednak legislativní, relativně rychlý. Musí se zpružnit konkurenční prostředí, aby lidé mohli přecházet k jiným operátorům. Aby to netrvalo deset dní, ale třeba pouze tři dny. Stejně tak, aby lidé nemuseli stát „s čepicí v ruce“ u dosavadního operátora a řešit u něj odchod k jinému. Mým velkým cílem a úkolem je, aby se to vztahovalo také na živnostníky, protože to jsou fyzické osoby a měli by mít stejné benefity. Bude rovněž nutné, aby zákazníci neplatili za přechod jinam smluvní pokutu, to se musí snížit na nulu. Tolik legislativní úpravy.
Nelze zapomenout na aukci na dalšího operátora, kde se musí připravit podmínky, jak to bude s roamingem, a nastavit jasné podmínky, aby to celé zafungovalo vysoce konkurenčně a přišel sem někdo, kdo trh rozbourá a pomůže vyšší konkurenci i boji o zákazníka. Když se aukce dobře připraví, mohlo by to nastat. S tím souvisí i 5G síť, trend budoucnosti, který všechno zrychlí. Nové technologie jsou nástrojem pro snížení cen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka