Několikrát jste prohlásila, že obvinění někoho z korupce ještě není pravomocným odsouzením. Nemyslíte si, že politici jako David Rath, Vlasta Parkanová či přeneseně i Jaromír Drábek byli mediálně a potažmo celospolečensky odsouzeni již před rozsudkem? Nestala se presumpce neviny v tomto kontextu jen prázdným slovem?
Domnívám se, že v případě politiků skutečně dochází k zaměňování odpovědnosti trestní a odpovědnosti politické. Z toho vyplývá, že presumpce neviny, jakožto základní zásada trestního řízení, je skutečně většinou prázdným pojmem. Bohužel, zprošťující rozsudky či zastavení trestního stíhání jsou pak, často i nezaslouženě, vnímány jako nedostatečná či špatná práce orgánů činných v trestním řízení. Vina přisouzená již v počátcích řízení, pak na označených osobách zůstává i nadále.
Lze to nějak ovlivnit třeba prohloubením náhubkového zákona?
Problém není v legislativní úpravě, ale v nedostatečném právním vědomí celé společnosti, v úniku kusých informací od orgánů činných v trestním řízení a v nepatřičných mediálních, politických, či jiných komentářích, a to ve snaze zviditelnit se i bez znalosti věci.
Ostatně, jak nahlížíte na rozšířené povolební tvrzení, že zvítězili komunisté i proto, že nebyli ve významných funkcích a tedy jsou z hlediska zákona čistí jako lilie?
Myslím si, že důvody jsou spíše jiné. Především politika a kroky vlády, které se promítly i do vnímání politických stran v regionech.
Stála jste za odsouzením vraha a skinheada Vlastimila Pechance. Je vidět, že se zde extremistům stále daří. Je třeba se toho bát?
Extremismu se vždy daří v dlouhodobě nespokojené společnosti. Pokud se problémy neřeší, nebo se řeší špatně, narůstá i agresivita. Určitě je třeba nic nepodceňovat.
Více rozhovorů ZDE
Nevytvořila se v Česku v čele s Jiřím Pospíšilem z ODS, sice odvolaným, ale vliv neztrativším, Lenkou Bradáčovou a jinými další vlivová skupina či takzvaná „justiční mafie“, jak jste byla vy a lidé vám blízcí označena Marií Benešovou z ČSSD?
Rozhodně je justice již od počátku devadesátých let ovlivňována osobami, které se po celou dobu až do současnosti pohybují v těch nejvyšších funkcích justice. Vždy také byly úzce propojeny s politikou. Současné ovládnutí státního zastupitelství bylo zjevně vedeno cílenou snahou ministra Pospíšila dosadit do funkcí své známé. Využil k tomu i osob, o nichž se zmiňuji výše, unii státních zástupců i mediální kampaně. Nejedná se však, dle mého, o mafii, ale zcela jistě o silné vlivové skupiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský