Rok 2022 se nám blíží ke konci. Jak ho pro Českou republiku hodnotit?
Je to nejhorší rok po změně v roce 1989. Sklízíme nejen důsledky zpackané privatizace průmyslu, zemědělství a bank, ale i skutečnost, že do vedení společnosti se dostali nekompetentní lidé a lidé zaprodaní Sorosovým neziskovkám. Mladí lidé nejsou schopni přemýšlet v širších souvislostech a žijí spotřebním způsobem života a zábavou. Navíc mladá generace nezná historii a ani ji to nijak netrápí. Tím nechápe důsledky současného vývoje a na to doplácí už dnes a v budoucnosti doplatí ještě víc.
Pane docente, a jaké vysvědčení vystavit naší vládě? Jak se z vašeho hlediska popasovala například s rostoucí inflací, cenami energií, potravin, pohonných hmot?
Naprosto nekompetentní a bohužel i nedovzdělaní lidé, kteří prosazují jen nesmysly z Bruselu a škodí naší zemi. Nejprve jsem si myslel, že je to jen hloupost vlády, ale ono je to kombinace hlouposti a vlastizrádného konání.
Zaznívají názory, že bychom kvůli cenám elektřiny měli odejít z lipské burzy, nebo na ní obchodovat jen přebytek. Byla by to správná cesta?
Otázka neřeší problém. Problém je v menšinových vlastnících ČEZu, kterými jsou hedgové fondy z USA a „předposranost“ vlády v této situaci zasáhnout. Přes lipskou burzu se prodává jen 10 % naší elektřiny, ale ceny se řídí touto cenou. A ta se zase řídí cenou, za kterou vyrábí nejdražší producenti, tj. plynové elektrárny. Bohužel, ve vládě nesedí odborníci ani ekonomové, jen loutky Bruselu, který jako vazal amerických korporací ničí evropské hospodářství a životní úroveň obyvatel Evropy.
Velmi jasně se naše vláda postavila k pomoci pro Ukrajinu. Posíláme zbraně, uprchlíkům nabízíme pomoc… Souhlasíte s veškerými kroky, které stát v tomto směru dělá?
Posílat někomu zbraně znamená podporovat válku. Je třeba v této souvislosti vidět příčiny celého konfliktu. Zakazovat někomu hovořit jeho mateřštinou, odmítat jednání o nějaké formě autonomie, odstřelovat své vlastní území, které obývá „nevhodné“ etnikum“, to jsou namátkou jen některé příčiny celého konfliktu, který se nemusel řešit vojensky, pokud by k tomu byla vůle.
Celé řadě uprchlíků je správné pomáhat. Ale problematická je nabízená pomoc tzv. uprchlíkům.
Převážná většina z nich je z oblastí, kde žádné vojenské operace neprobíhají. Podle mezinárodních konvencí je pomoc uprchlíkům z válečných zón jasně definovaná, ale rozhodně se v nich nehovoří o jejich začleňování do společnosti, do škol apod., jako kdyby to mělo být na věčné časy a nikdy jinak. To dělá vláda špatně. A velká část společnosti to vnímá negativně, když sama se potýká s drahotou způsobenou nečinností vlády, či přímo s jejími sabotážními kroky.
Co tedy říci na názory, které z některých míst zaznívají – vláda se stará o Ukrajinu více než o lidi v ČR?
K tomu jsem se vyjádřil již v předešlé otázce. Naši lidé rádi pomohou a s pomocí souhlasím. Ale když občané vidí arogantní zbohatlíky v drahých vozech a drzé chování Ukrajinců například v čekárnách u lékařů, nelze se divit, že pak mají silné pochybnosti o tom, komu vlastně pomáháme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora