ČT je jak Rudé právo a štve proti prezidentovi. Zemana nám v Evropě závidí a s Babišem jsou dobrý tandem. Tomio se vyčerpal. A poctivý Schwarzenberg... Konzervativní myslitel hovoří

03.03.2017 20:12 | Zprávy

ROZHOVOR „Babiš je politicky nevyhraněná figura. Jeho angažmá dosud bylo v ekonomice. Pokud se týká zahraničních problémů a vztahů s jinými státy a uskupeními, nevíme o něm vůbec nic. Vždycky vyčkával a zařadil se potom tam, kde viděl přízeň občanů. Jakou reakci můžeme potom předpokládat na světové události? Nebude až tak pragmatický, že přijme migranty, když to bude momentálně finančně výhodné? Vysoká politika chce vize. Chce morální profil. Nejlepší je tandem Zeman – Babiš,“ říká konzervativní spisovatel Vlastimil Podracký.

ČT je jak Rudé právo a štve proti prezidentovi. Zemana nám v Evropě závidí a s Babišem jsou dobrý tandem. Tomio se vyčerpal. A poctivý Schwarzenberg... Konzervativní myslitel hovoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Projev prezidenta Miloše Zemana ve sněmovně. Podpořil senátní verzi novely zákona o ochraně přírody a varoval před zelenými fanatiky

Prezident Miloš Zeman se rozhoduje, zda bude podruhé kandidovat. Je jeho rozhodnutí, a pak i výsledek volby, důležitý mezník, který určí další fungování této země?

Jak vidíme, prezidentská funkce neurčuje zásadně fungování této země. Prezident má určitou úctu a lidé mu věří, má velkou možnost rétoricky ovlivňovat veřejné mínění, je tedy spíše nějakým super-sdělovacím prostředkem než vykonavatelem moci. Jeho zvolení nebo nezvolení se nestane mezníkem samo o sobě. Stalo by se tenkrát, pokud by nezvolení bylo důsledkem jiných, hlubších změn společnosti.

Je rozdělení společnosti na obdivovatele a odpůrce Zemana opodstatněné, nebo zveličené?

Ve zjednodušené formě to reprezentuje rozdělení společnosti na rooted – „ukořeněné“ a liquid – „tekuté“ (pojmy sociologa Z. Baumana). „Ukořenění“ mají hlavní hodnotu domov, tekutí jsou globalisté, jejich zájmy a přesvědčení se netýká podstatných zájmů domova. Zeman je, s jistým zanedbáním okrajových aspektů, mluvčím těch „ukořeněných“. Samozřejmě, že na odpor proti němu mají vliv ještě jiné aspekty. Především jeho nepříliš vhodné osobní vlastnosti, jako je sebestřednost, ješitnost, neschopnost povznést se nad podružné problémy a podobně.

Potom jeho zbytková levicovost bránící většímu konzervatismu a nakonec bych řekl – forma vystupování laděná na čtvrtou cenovou skupinu, která sice odradí několik povrchních intelektuálů, ale získá lidové masy. Obě skupiny se musí nějak zařadit pod symboly. „Tekutí“ globalisté sice výrazný symbol nemají, ale mají Zemana jako symbol druhé strany, aby mohli personifikovat svoje odsudky.

V čem Miloš Zeman jako prezident republiky prospívá české společnosti v poslední době, a v čem jí škodí? Lze jeho dosavadní prezidentování označit za úspěšné?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…