ČT vyvolává bumerangový efekt. Koncesionářské poplatky bych změnil, říká mediální expert. Lidem by došlo, jakou nehoráznost platí

27.01.2019 8:01 | Zprávy

ROZHOVOR Českou televizi vnímá část společnosti coby propagandistickou instituci, jejíž zpravodajství a publicistika evokují tzv. bumerangový efekt. Podle bývalého ředitele Slovenské televize Radima Hrehy to znamená, že jakékoli výstupy ČT jsou vnímány nezanedbatelnou části společnosti s rezervou, ne-li opačně. Ve svém každoročním mediálním bilancování ukazuje na potenciální hrobaře veřejnoprávních médií, která mohou přežít jen tehdy, pokud budou beze zbytku naplňovat své poslání. Analytik by paradoxně uvítal pokus o navýšení a zplošnění koncesionářských poplatků, protože by to byla jedna z cest, jak upoutat pozornost občanů na tuto do nebe volající nehoráznost.

ČT vyvolává bumerangový efekt. Koncesionářské poplatky bych změnil, říká mediální expert. Lidem by došlo, jakou nehoráznost platí
Foto: Archiv R. Hrehy
Popisek: Ing. Radim Hreha

Co zajímavého podle vás přinesl minulý rok na domácí mediální scéně?

Zajímavým se jeví podnikatelský záměr vydavatele tištěného a zejména elektronického periodika s názvem Deník N s placeným obsahem. Dle Wikipedie  vzorem je slovenský Denník N, který poskytl know-how a drží 25,5 procenta akcií. Avšak 51 procent drží investoři, kteří patří mezi zakladatele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Členem statutárního orgánu fondu je i významný mediální lobbista Michal Klíma, jenž má na „svědomí“ absenci jakéhokoliv etického kodexu v redakci Respektu včetně prodeje mediální skupiny Respekt média, a.s., Zdeňku Bakalovi. Nepřekvapilo by mne, kdyby Deník N se sem tam pokusil manipulovat své čtenáře stejně triviálně, jak to dělá Respekt.

Zajímavý byl i rozjezd TV Barrandov. Záběr Jaromíra Soukupa je obdivuhodný. Dokázal oslovit část veřejnosti nejen obsahem, nýbrž i neobvyklou formou. Je dobré, že půjde do politiky. Zůstane-li sám sebou, pak jistě okoření mdlý parlamentní guláš.

Jak se v minulém roce se svým posláním vypořádala veřejnoprávní média? Vybavíte si, co se České televizi nebo Českému rozhlasu loni skutečně povedlo, nebo kde naopak výrazně šláply vedle?

Hlavní příčinou odklonu veřejnoprávních médií od jejich poslání, je jejich zamoření havlisty všech druhů a odstínů.  V rozhlase k tomu došlo pozvolně, po odvolání generálního ředitele Václava Kasíka. Na Kavkách působili havlisté vždy, avšak nástupem Petra Dvořáka ztratili veškeré zábrany. Nicméně, generální ředitel Českého rozhlasu zřejmě dělá, co může, aby rozhlas obstál při naplňování svého poslání v souladu se zákonem o Českém rozhlase. Naznačují to i nenávistné projevy havlistů, kteří se mu snaží házet klacky pod nohy.

České televizi kritici vyčítají, že její moderátoři až příliš dávají najevo, s kým z hostů souzní. Stačilo se dívat na Interview ČT24, v němž se Daniel Takáč se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem či předsedou SPD Tomiem Okamurou takřka hádal, zatímco v prvním letošním vydání tohoto pořadu vedl s Miroslavou Němcovou příjemný uvolněný rozhovor. Jak přimět veřejnoprávní redaktory, aby přistupovali ke zpovídaným stejným způsobem? Dokázal by to někdo?

Nástroje mají k dispozici poslanci skrze volby členů všech typů mediálních rad. Pouze charakterní členové rad, kteří budou ctít ústavní právo všech občanů na komplexní a pestré informace, kteří nebudou mít možnost opakovaného zvolení, mohou ukončit dosavadní sabotování zmíněného základního demokratického práva občanů.  Nicméně poslanci budou do mediálních rad volit stejné oportunistické šibaly, jakými jsou i oni. Proto bude v newsroomech i nadále platit zásada, že veřejnosti se pravda na rovinu sděluje pouze ve výjimečných případech,  jako jsou povodně, požáry a jiné přírodní katastrofy.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

smlouva s Vatikánem

Mohu se zeptat, k čemu nám taková smlouva je dobrá a k čemu nás zavazuje? Oč v ní jde? A je pravda, že představitelé církve nebudou smět nebo muset nahlašovat třeba zločiny, když jim je někdo svěří jako zpovědní tajemství? A myslí třeba smlouva i nějak to, že duchovní často sami páchají trestnou čin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…