Politické strany se schází s občany na náměstích, při besedách, na palubě lodi či v tramvaji. Proč jste zvolili ve své předvolební kampani také formu demonstrace?
Demonstrace je jedna z části kontaktní kampaně, kterou máme. Kromě toho máme také zhruba čtrnáct dnů informační stánek v České ulici v Brně, kde má každý den jedna místní organizace službu. Tam děláme kontaktní kampaň přímo s voliči. Začali jsme třináctého května a skončíme dvaadvacátého před volbami. A proč jsme zvolili i formu demonstrace? Je mediálně zajímavější, protože jde o jednorázovou akci, kdy jsme více vidět. Navíc to není pouze záležitost politické strany Moravané, ale také všech dalších občanských sdružení. Ať už je to Moravský národní kongres, Moravská národní obec a další spolky a občanská sdružení, která dělají pro osvětu okolo samostatné Moravy veliký kus práce. Tady by se měli sejít nejen členové strany, ale všichni sympatizanti s Moravou. Ti, kteří myšlenku moravanství a její cíl v realizaci vidí v obnově samosprávy Moravy v rámci České republiky jako jedné ze spolkových zemí tak, jak tomu bylo do roku 1949, kdy byla zrušena Moravsko-slezská země a nahrazena nesmyslnými kraji, které s malou přestávkou trvají až dodnes.
Pokud byste se do Evropského parlamentu dostali, jaké jsou vaše priority?
My už svým způsobem v Evropském parlamentu působíme, protože jsme od roku 2006 členy evropské parlamentní frakce European Free Aliance (EFA), která sdružuje politické strany hájící zájmy nestátních národů a historických regionů, jako jsou například Katalánci, Skotové, Vlámové, Bretonci a další. Program této evropské parlamentní strany už předurčuje tu naši působnost. Pokud by se stal někdo z Moravanů členem Evropského parlamentu, tak by působil v této frakci, která působí v Evropském parlamentu spolu se zelenými, aby měla větší sílu. Toto je naše představa, jak se začlenit v činnosti do Evropského parlamentu a samozřejmě cílem svobodné evropské aliance je právě etablovat na evropské mapě tyto historické regiony a, jak oni říkají, národy bez svých států.
Jak vidíte další osud Ukrajiny? Myslíte, že se země rozdělí?
Snad už před vyhrocením situace na Krymu jsme vydali jasné stanovisko, ve kterém jsme doporučovali federalizaci. Nemyslíme si, že by bylo dobré Ukrajinu rozdělit, ale každopádně ji federalizovat. Vyjít vstříc regionům, které nyní volají po větší samosprávě, tak jim dát tu možnost.
Co říkáte na společnou evropskou armádu?
Společná evropská armáda by měla být. Je to jeden z bodů našeho programu. Nesouhlasíme až tak příliš s NATO, protože si myslíme, že právě to, k čemu EU by měla sloužit, by měla být společná zahraniční politika i armáda.
Jste pro zavedení eura?
Jsme. Nicméně, tak jak říká většina politických stran, které jsou proevropské, euro bychom měli přijmout, až k tomu budou vytvořené podmínky. Nikoliv samoúčelně, ale až ve chvíli, kdy to naší ekonomice pomůže.
A kdy si myslíte, že ta chvíle nastane?
Myslím si, že ten horizont je šest až deset let.
Jaký je váš vztah k Čechům?
Naprosto běžný, neantagonistický. Naopak nás mrzí, že Češi nemají ten správný vztah k nám, Moravanům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Filip Ferbie