Česká televize hází špínu a odporně manipuluje. A za tohle dáváme ČT sedm miliard ročně, zlobí se senátor a starosta z Jizerských hor

05.12.2014 12:04 | Zprávy

ROZHOVOR Senátor ODS a starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman říká, že reportáž České televize o projektu lyžařského vleku byla zmanipulovaná a objevila se v ní lživá tvrzení. Vysvětlil proč. Redaktorka ČT si podle něho sama vytvořila problém a příběh a dle něho sestříhala reportáž a nedala dostatečný prostor druhé straně, kterou předem odsoudila.

Česká televize hází špínu a odporně manipuluje. A za tohle dáváme ČT sedm miliard ročně, zlobí se senátor a starosta z Jizerských hor
Foto: ods.cz
Popisek: Senátor Jaroslav Zeman

V pondělí Česká televize odvysílala reportáž v rámci pořadu Černé ovce, kde jste se jako starosta Albrechtic objevil v negativních souvislostech. Co jste jí říkal?

No, co máte říkat tomu, když je reportáž zmanipulovaná, lžou, hází na vás špínu a chtějí vás poškodit? Paní redaktorka Stibalová si nejprve vytvořila příběh o ošklivém zlém starostovi, který utlačuje obyvatele obce a podle toho se to pak sestříhalo a dalo dohromady. Byl jsem z toho smutný, protože jsem takovou nevyváženost reportáže nečekal. Řešili v reportáži problém, který problémem není. Prostě si ho vytvořili.

Když to zjednodušíme, tak v reportáži zaznělo, že kvůli vleku na sjezdovce, který plánujete postavit, se majitelé celoročně obývané chalupy nedostanou domů, protože nebudou moci používat přístupovou cestu, přes kterou povede v zimě sjezdovka. Další věc, kterou tam říkali, že jste ve střetu zájmů, protože máte být současně investorem vleku a sjezdovky a současně jste starostou. Také vám vytýkali, že vy jste sice dal nabídku věcného břemena, že by se mohli majitelé dostávat domu přes váš pozemek, ale věcné břemeno mělo být uvedeno na obec, a ne na vaše jméno. Jak to tedy je?

Jde o to, že se měl vybudovat spojovací vlek, aby se propojily všechny sjezdovky, které u nás jsou – Špičák, Křížek a Světlý vrch – a fungovalo to na jednu odbavovací permanentku, čímž by se rozšířily služby lyžařům a podpořil cestovní ruch a pracovní příležitosti pro místní. Cestovní ruch je jedinou šancí, jak u nás na severu v pohraničí přežít. Takových křížení cest a sjezdovek v lyžařských areálech v České republice jsou stovky a stovky. Je to i u rekreačních objektů, kde je třeba i sto lůžek, a přesto to funguje. Ta sjezdovka má být 300 metrů dlouhá, je to spíše přivaděč, žádná černá sjezdovka ve Špindlu.

Ale majitelé si stěžovali, že by se nedostali ke svému domu?

Takové problémy mají několik možných řešení. Buď je tam nějakou dobu omezen provoz, třeba od devíti do čtyř, a jinak se jezdí po cestě volně. Lyžařská sezóna trvá většinou tři měsíce, takže devět měsíců je možné cestu normálně volně využívat a po tři měsíce je provoz omezen. V reportáži se mluvilo, že by mohl být problém, že by se tam nedostal lékař či záchranka, ale v horách to funguje tak, že pokud někde hoří či je někdo nemocen, tak tam to hasičské auto či sanita dojede, pokud to tedy zvládne. Jsou také cesty, které nejsou historicky pluhované. Což je i ta zmiňovaná cesta. Ta se nikdy nepluhovala obcí. Není pravda, že by tam nikdo nemohl přijet a že by někdo zemřel. To jsou nepravdy.

Další možností je objezd z jiné strany. Tady mají možnost sjet do sousední Desné. Katastrální hranice Desné leží od jejich domu zhruba 100 či 150 metrů. To není žádných pět kilometrů vzdálená obec, jak tvrdili v reportáži. Další možné řešení je to, co funguje na Ještědu na pláních, kde je rekreační objekt a penzion, a tam to mají na semafor. Když auta dostanou zelenou, zastaví se vlek a omezí se provoz na sjezdovce a auta projedou.

Sám Petr Smutný přišel vloni na podzim s tím, že by se pro období zimy udělala náhradní cesta a že by se jezdilo zhruba padesát metrů ve vzdálenosti od původní cesty a jezdilo by se za lyžařským vlekem. Ten úsek by byl dlouhý asi sto metrů. Ani s jednou variantou já jsem neměl problém a on si tuto náhradní cestu sám rozpracoval. Sešel se s právníkem obce, já u toho ani nebyl, nechtěl jsem do toho zasahovat a pan Smutný si nadiktoval podmínky, které si představoval. Dostal smlouvu. Chtěl dostat ve svůj prospěch věcné břemeno, aby měl větší jistotu.

Po měsíci to vrátil zpátky, že s tím nesouhlasí že já budu muset zbourat starou německou cestu a bude tam jenom ta náhradní cesta po pozemku. To bylo neakceptovatelné, protože kvůli dvěma či třem měsícům lyžování jsem nechtěl odstraňovat tu historickou cestu. Ty jeho požadavky se neustále zvyšovaly a neustále měnily.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…