Co říkáte na dohadování kvůli nouzovému stavu? Kdo je podle vás viníkem problémů, které kolem toho vládly a vládnou? Například Miroslav Kalousek to označil za selhání Babiše a vyzval ho k rezignaci…
Já jsem jenom zíral, co se ve Sněmovně dělo. Protože to pečlivě sleduji. Osobně si myslím, že voliči poznali, komu jde o tento národ a chce, aby se lidi z toho dostali, a kdo to bojkotuje třeba jenom z osobních důvodů nebo z důvodů jakéhosi svého postavení na slunci, abych tak řekl.
Takže myslíte, že ten, kdo se k situaci postavil špatně, je opozice?
Samozřejmě, to si myslím. A dneska jsem četl rozhovor s hejtmankou Peckovou ze Středočeského kraje, se kterou se znám. Bylo mi jí opravdu líto. Mluvila o tom, jak dostává spousty výhružných mailů, telefonátů a to z obou stran. Někdo jí vyčítá, že původně nechtěla tu žádost o nouzový stav podpořit a druzí zase, že to nakonec podpořila. Označili jí za služku Babiše.
Samozřejmě nikdo nemá radost, že ten vir existuje, ale musíme se s tím nějak naučit žít. Včera jsem byl v rádiu na živém vysílání a taky jsem to tam řekl – jestli si tihle lidé myslí, že je někdo rád, že musí být v izolaci nebo chodit s rouškou a podobně? To by ten dotyčný musel být blázen. Ale jak je vidět i v těch okolních státech k tomu přistupují velice tvrdě. Itálie chtěla otevřít horská střediska a nakonec to nepovolila. V Německu zpřísňují neuvěřitelným způsobem a neslyšel jsem, že by tam byly takové protesty jako tady.
Například podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila je nové vyhlášení nouzového stavu v rozporu s ústavními principy a vlastně obejitím vůle Poslanecké sněmovny. Co na to říct?
O panu předsedovi Senátu raději nebudeme mluvit. Protože to je kapitola sama pro sebe. Jeho vystupování v Senátu za celou dobu je alespoň podle mne v některých případech velice ubohé a velice podpásové.
Vládní představitelé tvrdí, že problém je v tom, že lidé vládní nařízení nedodržují, což v kombinaci s britskou mutací viru se podepisuje na stále se nelepšícím stavu epidemie. Mají pravdu?
Někteří lidé to určitě dodržují, ale spousta lidí je nesvědomitých a nepřipouští si, že to může potkat i je. A když vidím v televizi ty protesty, jak se tam tomu někteří až vysmívají… Nejvíc mě dostaly takové dvě čtrnáctileté dívenky, které byly na Václaváku na protestu a mluvily o tom, že jim jde o lidská práva. Co tyhle holky, nechci být sprostý, ale vědí o lidských právech? Lidská právě pro ně jsou, že chodí na diskotéky, že si mohou třeba „zahulit“ bůhvíco. Takhle nahlížejí na lidská práva. A jak jim na to někdo sáhne, tak je hned problém.
Jedním z požadavků hejtmanů byl návrat dalších dětí do škol. Ten by měl začít už 1. března. Není to vzhledem k tomu, že počty nakažených stále rostou, riskantní krok i přesto, že je samozřejmě problém, že děti od března byly ve škole celkem jen pár týdnů?
Myslím, že to, že děti do školy nechodí, je velký problém. Protože distanční výuka určitě nedá to, co osobní kontakt, a to i s kamarády. Na druhou stranu to bude opravdu velké riziko. Ale pokud se podaří, že se děti budou neinvazivně testovat, tak bych byl pro, aby do škol šly. To jim jenom může pomoci.
Mimochodem, když jsme u těch škol, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na sebe před pár dny upozornila výrokem, že ani druhá světová válka nezpůsobila na vzdělávání dětí tolik škod, co současná pandemie covidu. Co na to říct?
Trošku mě to šokovalo, přirovnávat tuto situaci ke druhé světové válce. Ona to tak určitě nemyslela, to by totiž nikdo nemohl myslet vážně. Samozřejmě že teď je situace špatná i z hlediska ekonomiky. Ale druhá světová válka napáchala tak strašné škody, jak na lidských životech, tak na ekonomice, že se to opravdu nedá srovnávat. Nevím, jestli už to někdy třeba vysvětlila, že to tak nemyslela, ale to byla opravdu velká síla. A byla to voda na mlýn opozice, samozřejmě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora