Český průmyslník: Sankce proti Rusku jsou nesmysl. Ukrajina je oběť Obamy. Geniální tah Trumpa. A teď řeknu pravdu o krácení daní a EET

03.01.2017 10:17 | Zprávy

ROZHOVOR Nový generální ředitel strojírenského komplexu Vítkovice Libor Witassek považuje nejdůležitější události roku 2016 ve světě – brexit a zvolení Donalda Trumpa – za pozitivní. „Donald Trump bude snad v tomto směru mnohem upřímnější než prolhaný a slabý Obama,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz k postojům nového amerického prezidenta vůči Rusku. V České republice zase považuje šéf Vítkovic za zlomové krajské volby, protože hnutí ANO podle něj prokázalo, že není obdobou Věcí veřejných, tedy jen účelovým projektem na jedno použití.

Český průmyslník: Sankce proti Rusku jsou nesmysl. Ukrajina je oběť Obamy. Geniální tah Trumpa. A teď řeknu pravdu o krácení daní a EET
Foto: ostrava.cz
Popisek: Vítkovické vysoké pece

Letošní rok přinesl několik převratných a pro mnohé nečekaných změn. Především jde o brexit a vítězství Donalda Trumpa, který byl ještě na počátku primárek obecně považován za outsidera. Jaké události ve světě a doma považujete za zlomové vy?

Osobně považuji za nejdůležitější události roku 2016 brexit a rovněž zvolení pana Trumpa. Brexit je pro mne ukázkou skutečně zdravého společenství, EU není diktaturou, ale organizací, ze které lze vystupovat a do ní vstupovat, dobrovolně na základě společných hodnot. Brexit osobně velmi vítám, dává důležitý signál EU, že se musí transformovat, že sešla z původní cesty a původních hodnot. EU nemá diktovat shora, ale koordinovat iniciativy zespoda. Vítězství Donalda Trumpa bude dobré pro business, byl jednoznačně lepší volbou ve finále, kvalifikací paní Clintonové bylo jen to, že by mohla být první ženou v křesle amerického prezidenta, a to je žalostně málo. V České republice pak považuji za zlomové poslední krajské volby, hnutí ANO prokázalo, že není obdobou Věcí veřejných, tj. účelovým projektem na jedno použití, což snad povede k dalším změnám v zakaleném rybníku.

Donald Trump v předvolební kampani sliboval, že hodlá dát znovu práci americkým dělníkům, vrátit výrobu zpátky do země. Je to vůbec reálné? Jaké páky může vůči velkým firmám použít, aby je nalákal zpět do USA?

Jistěže je to reálné, Donald Trump businessu rozumí a vnímá, že díky moderním technologiím se rozvíjí stále více lokální výroba a lokální ekonomika. Nemusí používat moc silné páky, úplně stačí snížit korporátní daně a podpořit investice do nových technologií, které přinášejí výrazně vyšší produktivitu práce.

A je správná politika odmítat globalizaci a začít chránit domácí hranice a domácí trh, jak se zřejmě bude snažit Donald Trump ve Spojených státech? A je to vůbec v dnešním globalizovaném světě reálné?

Já se nedomnívám, že Donald Trump bude zastáncem protekcionismu, a už vůbec ne bojovníkem proti globalizaci. On má cit pro business, intuitivně vnímá nástup relokalizace průmyslových činností či tzv. reindustrializaci a slibuje tak něco, co se už stejně a zcela spontánně děje.

Podle výběru Trumpových spolupracovníků už je možné usuzovat, kam budou zájmy americké administrativy směřovat. Už bylo oznámeno, že se ministrem zahraničí stane Rex Tillerson, označovaný jako „proruský“. Očekává se oteplení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskou federací a zrušení protiruských sankcí. Co to bude znamenat pro Evropu?

Ruské sankce jsou nesmyslné od svého počátku, takže pokud se zasadí o jejich zrušení, bude to přínosem i pro Evropu. Ukrajina je obětí nesmyslné Obamovy politiky stejně jako nepodařeným pučem rozhozené Turecko. Tím neříkám, že Putin je nějaký Mirek Dušín, to rozhodně není, ale Putin dával najevo už více než pět let, že nenechá americké narušování vztahů mezi státy SNS a Ruskou federací bez patřičné reakce. A trapný pokus o puč v Turecku se americkým přátelům také hodně nepovedl, opět další triumf Ruska. Donald Trump bude snad v tomto směru mnohem upřímnější než prolhaný a slabý Obama.

Zásadní pro mezinárodní scénu bude i Trumpova politika vůči Číně. Nezvykle volal tchajwanské hlavě státu, čímž popudil Peking, pak řekl, že neví, proč by USA měly držet politiku jedné Číny. Přijde obchodní válka mezi těmito velmocemi? A s jakými kartami vlastně Trump může hrát, když Čína drží velké množství amerických dluhopisů? A jak to poznamená Evropu?

Telefonát na Tchaj-wan je typická ukázka přímosti Donalda Trumpa, naprosto geniální tah před jednáním s Čínou. Obchodní válku mezi USA a Čínou lze přirovnat k válce kočky s myší, to je nesmysl. Čína je odvozenou ekonomikou od ekonomiky USA, ne naopak. Pokud považujeme měnové intervence za obchodní válku, pak již mezi USA a Čínou probíhá několik let a USA rozhodně neprohrávají; je to Čína, která ztrácí desítky miliard USD každý měsíc a mizí miliony pracovních míst právě v Číně. Pro Evropu je to příležitost, pokud bude postupovat koordinovaně, podporovat inovace a zároveň bránit své trhy proti nesmyslným dumpingovým vývozům ze stagnující Číny. Je čas se odvrátit od dotací, vrátit se k inovacím a orientovat se na trhy v USA.

Co je podle vás teď největším nebezpečím pro Evropskou unii? Migrace, voličská podpora politiků, jako je Le Penová, Wilders a další, kteří EU kritizují a zpochybňují smysl její existence, nebo zvolení Donalda Trumpa prezidentem, což ovlivní i NATO? Co podle vás EU čeká? Přežije, nebo skončí?

Největším nebezpečím pro EU je ztráta schopnosti se měnit, reagovat na podněty zvnějšku a i zevnitř. Zatím to vypadá, že se z brexitu nijak nepoučila, to povede jen k odchodu dalších států z EU. Donald Trump se Evropskou unií moc zabývat nebude. Považuje ji oprávněně za slabou, impotentní organizaci – na rozdíl od NATO, kde bude tvrdě vyžadovat plnění závazků a odmítne roli USA v tom, že právě oni musí skoro všechno platit. EU přežije, jen se musí transformovat na organizaci řízenou zespoda a více hájit zájmy svých členů, dodržovat pravidla, např. v důsledném hlídání schengenského prostoru před ilegální migrací.

A byl byste v této situaci pro vstup České republiky do eurozóny?

Ano, jsem pro vstup do eurozóny. Odstraní se nestabilita v již tak turbulentní ekonomice, také by skončily nesmyslné hrátky ČNB v oblasti měnových intervencí. Jsme opět v nejistotě, podnikatelé budou opět brzy vystaveni nestabilitě měny díky „notorickým plánovačům“ v ČNB. Budou to jen zbytečné ztráty pro podnikatele, stejně jako stovky miliard korun daňových poplatníků, které „notoričtí plánovači“ zbytečně utratili a brzy jim bude vystaven závěrečný účet.

Objevuje se velká kritika Bruselu ze strany řady politiků, například exprezidenta Václava Klause, i snahy po odchodu České republiky z Evropské unie. Souhlasíte s těmito názory? Co by odchod z EU znamenal pro českou ekonomiku?

Odchod ČR z Evropské unie je nesmysl a naprostý hazard. S tím naprosto nesouhlasím, odchod z EU by znamenal značné ekonomické ztráty a rovněž riziko ztráty nezávislosti naší země, musíme si dávat pozor na militantní chování Ruska a jeho expanzivní zájmy právě v České republice. NATO je naší vojenskou ochranou a EU je pro ČR ochranou ekonomickou. Jako součást EU máme ve světě nějaký význam, bez EU jsme téměř nikdo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nabídka Trumpa? Poučení z Minských dohod. Vyoral odhadl, na co Putin kývne

18:30 Nabídka Trumpa? Poučení z Minských dohod. Vyoral odhadl, na co Putin kývne

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Mírová nabídka Rusku ze strany Trumpa, USA a dalších bude muset být…