Krev do žil vlil německé sociální demokracii její volební lídr Martin Schulz, a to až tak, že se mluví o tom, že by sociální demokraté vyhráli volby. Je to podle vás možné a co by to znamenalo? Možné jsou dvě varianty, velká nebo levicová koalice...
Velmi podrobně to sleduji. Byl to skvělý manévr od německých sociálních demokratů. Pochopili, že Martin Schulz je politikem, který, protože byl v Bruselu, je tak mimo vládní establishment a mrákotný tým sociálnědemokratických ministrů ve vládě Angely Merkelové. Je to tak trošku nový člověk v německé politice, byť z ní nikdy úplně nevypadl. Vzpomínám si, že když jsem byl na zasedání předsednictva SPD před nějakými sedmi osmi lety, Martin Schulz, ač činný v Bruselu, se ho zúčastnil. Takže kontakt měl s německou politikou, ale přitom byl trochu stranou. Nemohl zůstat u německých sociálních demokratů bez povšimnutí. Měli před jeho příchodem v průzkumech 21 a 22 procent, Schulz ve volbách do Evropského parlamentu dokázal získat 27,5 procenta hlasů jako lídr kandidátky.
To byl myslím rozhodující indikátor, který měl za následek to, že poté, co ukončil misi ve významné pozici šéfa Evropského parlamentu, byl povolán jako volební lídr sociální demokracie. Okamžitě poté vyskočily volební preference strany, ve volebním průzkumu dělaném mezi rozhodnutými voliči z minulého týdne bylo skóre mezi sociálními demokraty a klerikálními stranami vyrovnané – 37 procent. Levice (die Linke) měla osm procent stejně jako Zelení. Pět procent liberálové z FDP. Pětiprocentní hranice je rozhodná pro vstup do parlamentu, takže není zdaleka jisté, jestli by se tam liberálové dostali.
Ale i kdyby měli třeba až sedm procent, CDU/CSU by při tomto vyrovnaném stavu se sociální demokracií neměla přirozeného koaličního partnera. Musela by spoléhat jenom na sociální demokracii. Naopak sociální demokraté mohou v této chvíli uvažovat o koaličním spojení, které je přirozenější než to spojení s CDU/CSU, a sice se Zelenými a Levicí.
Volby do Bundestagu budou v září, může se ještě mnohé změnit. Spíše se ale mohou věci změnit k horšímu pro CDU/CSU a Angelu Merkelovou, protože pokud dojde k jednomu či dvěma teroristickým útokům či jiným velkým problémům z hlediska bezpečnosti země, bude podle mě ztrácet především CDU/CSU, nikoliv SPD. Mimochodem, německá levice – to znamená SPD, Zelení a die Linke – vyhrála už poslední volby. Měla převahu čtyř mandátů. Ale pozice těch postkomunistů ze strany Levice (die Linke) nebyla vnímána tak přijatelně jako nyní a navíc případná většina čtyř mandátů je příliš malá na to, aby se dalo efektivně čtyři roky vládnout.
Nyní je situace pro vznik takovéto levicové koalice vhodnější. Znamenala by výraznou změnu německé politiky, pokud by skutečně po volbách vznikla?
V řadě směrů by to byla velká změna v německé politice. Došlo by k posunu doleva. Ještě chci upozornit k die Linke, že v celoněmeckém vnímání k její přijatelnosti přispělo i to, že ona během posledních čtyř let působí v několika zemských vládách. Dokonce má jednoho předsedu zemské vlády. Pokud je na úrovni zemských vlád, už je to jen stupínek k tomu, aby byla na celostátní úrovni vlády. Jak jsem ukázal na výsledcích průzkumů, v tuto chvíli by tři německé levicové strany mohly postavit společnou vládu pod vedením sociálního demokrata Martina Schulze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban