Člen vedení ODS mluví o strukturách z dob Topolánka. A o boji Nečase

29.01.2013 19:17 | Zprávy

ROZHOVOR Podle místopředsedy středočeské ODS, člena výkonné rady a primátora Mladé Boleslavy Raduana Nwelatiho ODS musí změnit vládní politiku i svůj vlastní vnitrostranický život, aby byla více důvěryhodná. Neměla by se podílet na zaplevelování právního systému novými a novými zákony. ODS podle něho hodně poškodil Mirek Topolánek a kritice Borise Šťastného nevěří.

Člen vedení ODS mluví o strukturách z dob Topolánka. A o boji Nečase
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas na kongresu ODS

Co říkáte velkému neúspěchu Přemysla Sobotky v prezidentské volbě a co to podle vás vypovídá o ODS?

Těch příčin je více. Atmosféra ve společnosti není úplně příznivá k pravici a ODS. Dále prezidentská amnestie a to, že to rychle kontrasignoval pan premiér Nečas, aniž by se vůči tomu nějak ohradil, nám také nepomohla. Jsou to i problematické věci uvnitř ODS a že nemáme úplně jasnou politiku vládnutí. Tím nechci říkat, že by vláda pracovala špatně, ale ta atmosféra ve společnosti je taková. Nicméně tím výsledkem jsem nemile překvapen. Čekal jsem sice, že nebude ideální, ale že bude až takhle špatný, jsem nečekal. Jako místní patriot jsem rád, že na Mladoboleslavsku jsme měli lepší výsledek než celostátní průměr a opět se ukazuje, že když má ODS v nějakém místě dobrou pověst, tak ty výsledky jsou malinko lepší než celostátně.

Co musí ODS nyní změnit?

ODS bude muset změnit styl politiky, styl prezentace, bude muset nastavit jiné parametry pro nominaci lidí, kteří budou zastupovat ODS. Budeme muset změnit i klíč a způsob zastoupení na oblastních a regionálních sněmech, protože v poslední době ztrácíme mnoho času tím, že bojujeme uvnitř ODS mezi sebou a pak nám nezbývá čas na to, abychom dělali tu správnou politiku navenek. Bohužel naše stanovy umožňují účelové nábory, což někteří zneužívají. To pak negativně ovlivňuje výsledky místních, oblastních i regionálních sněmů i případné personální složení vedení.

Vy jste hovořil o negativní náladě společnosti vůči pravici. Přesto Karel Schwarzenberg z TOP 09, která bývá označována za pravici, získal hodně hlasů.

Hodně lidí nechtělo, aby se Fischer dostal do druhého kola. Vím o lidech ze svého okolí, kteří ho chtěli podpořit, ale viděli ho pak v televizních debatách. A tihle lidé nechtěli ani Zemana, a tak hledali kandidáta, který měl šanci.

Kdo v ODS nese odpovědnost za výsledek voleb? Vedení, členská základna? Premiérovi bývá vyčítáno, že Přemysla Sobotku v kampani moc nepodporoval…

To si musí vyříkat pan Sobotka s vedením, jestli ta podpora byla dostatečná. Ale kdo za výsledek může? Myslím, že za to může vedení ODS na všech úrovních, včetně mě. I já se podílím na vedení ODS na Mladoboleslavsku poměrně dlouhou dobu a nedokázal jsem prosadit změny v ODS, tak abychom uměli fungovat bez vnitřních půtek. Negativní roli hrají i média a novináři, protože těch negativistických zpráv je v médiích strašně moc. Dobré zprávy ale existují. Bohužel u konzumentů mají větší sledovanost různé kauzy a podobně. Lidi jsou pak otráveni s tím, že ve společnost nic dobrého není, ale ono to není tak úplně pravda. ODS by se měla pokusit tento pohled lidí změnit a ukázat, že není všechno negativní, že sice v každé straně jsou nějací gauneři, ale je tam i mnoho dobrého. Na komunálních volbách je dobré, že lidé dokáží ocenit práci jednotlivců.

Není to ale tak, že negativně vnímané věci, jako je zvyšování daní, se kterým přichází Miroslav Kalousek, či S-Karty a omezení pro živnostníky, které přinesl ministr Drábek, vychází z dílny TOP 09, ale voliči to připisují spíše ODS?

V tomto máte pravdu. To je dáno tím, že ODS má premiéra a premiér je brán jako ten, kdo ve vládě rozhoduje a řídí ji, i když v tom našem politickém systému, kde fungují koalice, až tolik neplatí, protože premiér musí dělat ústupky koaličním partnerům. Stane se tedy, že nějaká koaliční strana navrhne něco, s čím ODS nesouhlasí, ale premiérovi nakonec nezbude než to prosazovat.

Pokud jde o vládu, tak si myslím, že by měla více vládnout a méně řešit zákony. Já jako primátor, který v uvozovkách vládne městu, také musím vycházet ze zákonů a předpisů, které existují, a musím z toho vyjít. Já mám pocit, že když někdo nový přijde a vidí nějaký problém, tak to změní legislativně, místo toho, aby se snažil se s tím poprat exekutivně. To vyčítám všem vládám, levicovým i pravicovým. Všechny vlády neustále mění zákony, nepřináší to stabilitu právního prostředí a lidé mají pocit, že vláda nevládne, ale neustále navrhuje a mění zákony.

Zákony mají dělat poslanci, vláda má vládnout a pokud potřebuje nezbytně změnit zákon, má přijít za poslanci. Minimálně pokud jde o mediální obraz, tak většina práce ministrů se týká zákonů a ostatní práce vidět není. Podle mě ale například dobře vystoupili ministři Kalousek a Blažek při svých tiskových konferencích, jeden k rozpočtu a druhý k amnestii, když nehovořili jako politici, ale jako ministři. Vláda by měla prezentovat svou nepolitickou, věcnou práci a ta politika by se neměla tolik medializovat. Politika by mohla více fungovat v zákulisí, politických jednáních, ale ta práce vlády není jen o politice, má to být věcná práce ve prospěch tohoto státu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

7:30 „Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

Historické zkušenosti s uprchlíky z balkánských zemí se vynořují z paměti s vidinou možného brzkého …