Co říká Čunek, není pravda. Tak jako on jsme na Zlínsku věci neschalovali, říká ke sporu kolem projektu nového špitálu ve Zlíně bývalý hejtman Mišák

04.03.2020 12:51 | Zprávy

ROZHOVOR Kdyby dali na mou radu, aby neprosazovali ve večerních hodinách hlasování o nové nemocnici, mohli jsme být toho všeho všichni ušetřeni, říká někdejší hejtman Zlínského kraje a nynější zlínský zastupitel, dlouholetý sociální demokrat Stanislav Mišák. Čunek podle Mišáka v dopise Hamáčkovi a Babišovi uvádí nepravdy v tom, že i sociální demokraté v době své vlády na Zlínsku hlasovávali o věcech podobně. „Takovým způsobem, jak bylo hlasováno 16. 12. 2019 o nové nemocnici, nebyl zařazen na jednání Zastupitelstva Zlínského kraje v minulém volebním období ani jeden bod,“ vysvětluje.

Co říká Čunek, není pravda. Tak jako on jsme na Zlínsku věci neschalovali, říká ke sporu kolem projektu nového špitálu ve Zlíně bývalý hejtman Mišák
Foto: Archiv Stanislava Mišáka
Popisek: Stanislav Mišák

Zlínskem už opět hýbe kauza kolem projektu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Stavbu, dle odhadů za 8 miliard, si zlínští zastupitelé odhlasovali na prosincovém zastupitelstvu takzvaně „mimo program“. K tomu se ozvalo Ministerstvo vnitra, které kraji doporučilo hlasování o nemocnici zopakovat. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) za tím vidí „politické hry“ a sepsal dva otevřené dopisy: jeden ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) a druhý premiéru Andreji Babišovi (ANO). V dopise Babišovi kritizuje, jak Zlínský kraj a tamní zdravotnictví vedla v minulosti sociální demokracie. Na tato Čunkova vyjádření jsme se ptali někdejšího hejtmana kraje Stanislava Mišáka (ČSSD).

Jak hodnotíte to, co se v současnosti děje kolem projektu nové Čunkovy nemocnice ve Zlínském kraji?

Tady zcela platí pořekadlo: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Nebo též, kdo seje vítr, sklízí bouři. Také: Komu není rady, tomu není pomoci. Kdyby dali na mou radu na zasedání zastupitelstva 16. 12. 2019, aby neprosazovali ve večerních hodinách hlasování o nové nemocnici (mimochodem již na červnovém zastupitelstvu jednou neschváleném), aby pouze k tomuto bodu bylo svoláno zasedání ZZK na první polovinu ledna 2020, mohli jsme být toho všeho všichni ušetřeni.

  • O Čunkově dopisu Hamáčkovi a Babišovi  jsme psali ZDE a ZDE

A ty dopisy hejtmana Čunka ministrovi vnitra Hamáčkovi a premiérovi Babišovi, o těch soudíte co?

Co píše hejtman ministrovi, není pravda. Takovým způsobem, jak bylo hlasováno 16. 12. 2019 o nové nemocnici, nebyl zařazen na jednání Zastupitelstva Zlínského kraje v minulém volebním období ani jeden bod. V minulosti bylo před konáním ZZK vždy dvakrát jednáno se zástupci politických klubů o materiálech předkládaných na zasedání ZZK. Vždy to bylo uvedeno v návrhu programu, který schválila Rada ZK, a se zasláním příslušných materiálů členům ZZK.

Čunek kritizoval mimo jiné to, jak kraj a tamní zdravotnictví vedli sociální demokraté, tedy strana, které jste členem. Co na jeho kritiku říkáte?

Vraťme se nyní do historie, kdy KDU-ČSL v letech 2000–2004 měla svého hejtmana a ve své gesci také oblast zdravotnictví, konkrétně za ni v pozici radního zodpovídal Jiří Čunek. V tehdejší koalici prosadili materiál zvaný koncepce, byť jí nebyl, protože de facto šlo o vize příslušných primariátů v jednotlivých oborech v té nejlepší možné úrovni, což je pochopitelné. Co však bylo špatně, a na to ČSSD upozorňovala, že nebylo stanoveno, zda to tak bude v daném oboru v každé nemocnici, kdy to bude a zda na to bude!

To vedlo ve svém důsledku (z titulu jakési prestiže) k neuvážlivému nákupu přístrojů a zařízení bez ohledu na to, zda jich bude všude potřeba. Nákup šel na úkor úhrady za léky a zdravotnický materiál, čímž došlo k prodloužení lhůt splatnosti o více než jeden rok a k přirážkám dodavatelů o více jak 25 % k ceně. Toto byla jedna z výrazných příčin zadlužení nemocnic spolu s nespravedlivými úhradovými vyhláškami.

Nejtragičtější dopady měla vyhláška o úhradách zdravotní péče v r. 2013. A s tímto vším jsme se pak my – ČSSD – museli vypořádat, protože to vedlo k zadlužení krajských nemocnic. Zároveň byl snížen podíl sdílených daní z RUD pro kraje z hodnoty 8,92 % na 7,86 %. Pro Zlínský kraj to znamenalo v roce 2009 proti roku 2008 hned minus 313 milionů 894 tisíc korun, a to v době recese. Tento propad znamenal za období platnosti tohoto koeficientu, že Zlínský kraj přišel o více jak 1,5 mld. Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…