Co se nedočtete: Analytik Chelemendik o americkém převratu na Ukrajině i záhadě Fica

05.02.2014 17:17 | Zprávy

ROZHOVOR Ruský spisovatel a analytik Sergej Chelemendik, který žije dlouhodobě v Bratislavě, s ParlamentnímiListy.cz rozebírá, kdo a proč se snaží rozvrátit Ukrajinu, nastiňuje několik možných scénářů vývoje a říká, co česká média ignorují. Chelemendik mluví také o blížících se prezidentských volbách na Slovensku a několika záhadách kandidatury současného levicového premiéra Roberta Fica.

Co se nedočtete: Analytik Chelemendik o americkém převratu na Ukrajině i záhadě Fica
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruský spisovatel a analytik Sergej Chelemendik

Situace na Ukrajině je vážná, prezident Janukovyč udělal několik ústupků opozici a demonstrantům, těm to však nestačí. Jak hodnotíte poslední kroky ukrajinského prezidenta?

Zatím se Janukovyčovi daří nepřipustit sklouznutí Ukrajiny do občanské války - a to je jeho hlavní úspěch. Momentálně Janukovyč politicky zvítězil nad svými oponenty, přičemž proti němu hrály USA, Evropská unie a konkrétně Německo. Dnes se dá říci, že státní převrat na Ukrajině podle arabského scénáře se neodehrál a přivedl ke zcela jiným, novým výsledkům, které autoři převratu zjevně nečekali. Právě proto Kličko a Jaceňuk už otevřeně prosí Západ v Mnichově o nové peníze na pokračování svého pokusu získat moc, chtějí hodně peněz, ale nedostanou je.

Proč se převrat na Ukrajině zasekl? Protože Ukrajina není Libye a dokonce ani Sýrie. Odzkoušené technologie získání moci tam nezafungovaly, navzdory obrovskému úsilí zvenčí. Nezafunguje dokonce ani trik „rituální krvavé oběti" - hodit odpovědnost za zavražděné lidi při zvláštních okolnostech na vládu se nepodařilo. Nepodařilo se ani zatajit účast tisíců profesionálních revolucionářů, žoldáků, kteří se podílejí na tomto převratu a převážně jsou občany jiných zemí.

Janukovyčův úspěch spočívá v tom, že jako legitimně zvolený prezident zůstal v právním rámci, tj. neporušil zákony, zatímco jeho protivníci se každý den stále více podobají obyčejným teroristům a zákony ignorují. Zajímavé je, že Západ kdoví proč schvaluje porušování zákonů na Ukrajině, ačkoli u sebe doma by nikdy nic podobného nepřipustil. Pokud by v New Yorku, Berlíně nebo v Paříži „míroví" demonstranti začali zaživa upalovat policisty, policie by okamžitě použila zbraně.

Hlas Ruska nedávno přinesl zprávu, že na jednom ze svých vystoupení na Majdanu varoval Vitalij Kličko prezidenta Janukovyče před vraždou. Dá se to vidět jako výhrůžka? Proč to média nezajímá? A hrozí skutečně Viktoru Janukovyčovi nebezpečí?

Zabít Janukovyče celkem otevřeně už dávno slibuje Julija Tymošenková - pravda, zatím z vězení v Charkově. Myslím si, že prezident Ukrajiny se nemůže cítit zcela bezpečně, dokud jeho zemi ničí zvenku. Je důležité chápat, že zatímco Janukovyč se ubíral kurzem euroatlantické integrace, byl, dá se říci, miláčkem západních médií. Kurz se změnil a už mu prorokují osud Ceausescu nebo Miloševiće. Pokud Janukovyč opravdu ztratí moc, najde se mnoho takových, kteří ho budou chtít zlikvidovat, zvláště pokud máme brát v úvahu jeho obrovská finanční aktiva - je to prezident i oligarcha v jednom, přičemž jeho aktiva jsou soustředěna nejen na Ukrajině, ale jejich značná část je i na Západě.

Mimochodem, vraždy Kaddáfího nebo Saddáma Husajna měly příčiny, které unikají chápání širokých mas, protože o nich nepíší v novinách. Byly to i vraždy s cílem okradení - standardní trestní praxe. Přičemž dokazovat tuto tezi vůbec není třeba, stačí se podívat, kdo se zmocnil obrovského majetku těchto diktátorů.

USA mluví o tom, že budou zavádět vůči Ukrajině finanční sankce. Co vůbec může v tomto smyslu Amerika Ukrajině udělat? A půjdeme-li ještě dál, z jakého práva či titulu takto Američané hodnotí nebo zasahují do záležitostí Ukrajiny?

USA se během posledních sta let vměšují všude, kde chtějí a mohou, ale zásahem do vnitřních záležitostí to obvykle nenazývají. Jednoduše bojují za „lidská práva“, zatímco v zemi, v níž tento velký zápas USA probíhá, nezůstane kámen na kameni.

Financování hromadných vražd v Sýrii a mezinárodních teroristických sítí po celém světě z hlediska USA není zásahem do vnitřních záležitostí zemí. Zatímco finanční podporu, kterou poskytlo Rusko Ukrajině, včetně snížení cen plynu, Západ nyní nazývá nátlakem na Ukrajinu.

Finanční sankce se týkají především ukrajinských oligarchů, kteří umístili svá aktiva na Západě a konkrétně v USA - jako ostatně mnozí a mnozí oligarchové z celého světa. Myslím si, že ani Česko nebude výjimkou. To je hlavní bič - nedat vízum do USA, zmrazit účty atd… Efektivita těchto opatření je však mimořádně omezená - USA desetiletí jako vysavačem vycucávají peníze boháčů z celého světa a pokud pak jedni boháči začnou jeden za druhým tyto peníze v USA ztrácet, další budou své peníze z USA vybírat a třetí najdou pro své peníze spolehlivější místo. Pro Ameriku by to byla katastrofa, horší než atomová válka. A chápou to nejen Američané - oligarchové jsou obvykle také velmi informovaní lidé. Proto i výhrůžky Janukovyčovi a dalším „neposlušným“ oligarchům mají dost omezený efekt.

Zaregistroval jsem názory, že Ukrajinu dělí od občanské války pouze to, aby radikálním demonstrantům někdo dodal zbraně. Může se to stát? A kdo by tím dodavatelem mohl být?

Myslím si, že otázku je třeba položit jinak. Otázka spočívá v tom, zda se rozpadne ukrajinský stát pod vlivem převratu zvenčí nebo ne. Pokud ano, konflikty budou nezbytné, ale sotva budou mít charakter občanských válek v Asii, Africe nebo Latinské Americe. Ukrajina dnes, i navzdory všemu, je civilizovaná, bohatá země, která staletí byla a je součástí Ruského světa - existuje takový geopolitický pojem. Zbraní je na Ukrajině dost a vystačí pro všechny, ale občanskou válku na Ukrajině reálně nechce nikdo a domnívám se, že takový scénář Ukrajině nehrozí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

19:26 Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Někteří jsou schopni po orwellovsku nejen lhát, ale principem do…