Vláda schválila takzvanou obrannou smlouvu s USA, co na to říkáte?
Myslím, že to je špatné rozhodnutí. Tedy ta smlouva je špatná. To rozhodnutí možná zase tak špatné není. I když nevím, proč obranná smlouva, když jsme v rámci jedné aliance se Spojenými státy. Takže to považuji za nadbytečnou záležitost.
Co to může přinést? V určitém smyslu v souvislosti se schválením této smlouvy zaznělo z některých míst dokonce i jakési přirovnání ke „zvacímu dopisu“ v roce 1968…
Ono je to v podstatě něco, co připomíná omezenou suverenitu v dobách takzvané Brežněvovy doktríny. Omezenou suverenitu satelitních států Sovětského svazu, které byly členy Varšavské smlouvy.
Ta smlouva v těch aspektech, které já tam vnímám zejména, to znamená, že dáme k dispozici Američanům čtyři letiště, perspektivně další letiště, která nejsou ani v rukou státu, ale třeba krajů, nebo také měst. Takže ty kraje a města s tím musí také souhlasit. Dáváme k dispozici vojenské prostory.
Myslím si, že ta volba těch bombardovacích stíhaček, nebo jak to nazvat, stíhaček F-35, které jsou schopny nést rakety s jadernými hlavicemi, je špatná. A v zásadě to je písmeno A v abecedě, ze kterého vyplývá, že musí přijít písmeno B. A sice, že Spojené státy tady budou mít zájem vybudovat nejméně dvě vojenské základny a k tomu je ta obranná smlouva.
Pak jsou tam přímo šílené věci, které se týkají nákupu zboží na českém trhu. Že Američanům nestačí, že sem přijdou, že nebudou velmi pravděpodobně platit nájem za ta letiště. Nic takového jsem v té smlouvě nenašel. Ale oni například, když budou nakupovat zboží, tak budou nakupovat bez DPH a bez spotřební daně. To samozřejmě narušuje jakoukoliv rovnost těch subjektů, ať už lidí, nebo organizací, které tady v České republice jsou, se zahraničním subjektem, který tady bude působit. Já toto ustanovení vidím jako nestoudné. Takže ta smlouva je zkrátka v řadě aspektů takovou vazalskou smlouvou a samozřejmě s tím nemůžu být spokojen. Jsem rád, že v těch letech 2007 až 2009 jsme tehdejší Topolánkově vládě zamezili v přijetí podobné smlouvy, kterou by si vynutila výstavba americké základny 50 kilometrů od Prahy, v Brdech.
Dá se s tím ještě něco dělat?
Lidé by měli protestovat. Záleží také na tom, jak se k tomu postaví parlamentní strany. Samozřejmě v Parlamentu je pravostředová většina. Ale záleží také na tom, jak se k tomu postaví například hnutí ANO. To zatím mlčí, což si myslím, že je velká chyba i pro budoucnost ANO. Protože z těch časů, kdy jsme bojovali proti radaru v Brdech, si pamatuji, že 70 až 80 procent lidí je proti umístění cizích základen na našem území. A myslím, že se to příliš nezměnilo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora