Covid, zhoubná choroba jako komunismus. Senátor Faktor ostře i k Rusku a Babišovi

18.11.2020 16:38 | Zprávy

LISTOPAD 89 A COVID „Před třiceti lety jsme se zbavovali zhoubné choroby komunismu. Podobně nebezpečný je covid. Také ho nevidíme, a někteří na základě toho dlouho usuzovali, že vlastně neexistuje,“ zamýšlí se u příležitosti výročí 17. listopadu senátor, podnikatel a hudebník Ladislav Faktor. V rozhovoru vysvětlil, co pro jeho generaci znamenal rok 1989, a velmi ostře se opřel do Ruska. Nešetřil ani Čínu. K současné situaci pak říká. „Myslím, že nás dostihne krize, která je zatím před lidmi zakrytá polštářem různých podpor. Vláda sahá hodně hluboko do našich kapes a zadlužuje nás způsobem, který jsme dosud nezažili.“ V souvislosti s politickými stranami pak padla slova „hodnotová rozplizlost“.

Covid, zhoubná choroba jako komunismus. Senátor Faktor ostře i k Rusku a Babišovi
Foto: Petr Zikmund
Popisek: Hudebník, podnikatel a doktor práv Ladislav Faktor

V těchto dnech si připomínáme 17. listopad. Čím je letos jiný? Především v souvislosti s tím, co tento rok prožíváme a čemu čelíme…

Je to zajímavá paralela. Před třiceti lety jsme se zbavovali zhoubné choroby komunismu. Byla také částečně neviditelná a neuchopitelná, dusila nás a zdálo se, že je nevyléčitelná. Podařilo se nám všem dohromady tenhle zákeřný virus utlumit. Nejdřív to vypadalo, že už se nevrátí, jenže to bylo spíš naše zbožné přání. Podobně nebezpečný je covid. Také ho nevidíme, a někteří na základě toho dlouho usuzovali, že vlastně neexistuje.

Už minulý rok z některých míst zaznělo, že se ze 17. listopadu stává jakýsi festival prázdných frází a povinnost. Jak to vnímáte vy? Má tento svátek ještě pro většinu obyvatel skutečný význam?

Pro lidi, kteří tuto událost zažili, bude toto výročí vždycky důležité. Rok 1989 rozdělil život mé generace do dvou velice odlišných etap. Ale v běhu lidského života se běžně stává, že pro nastupující generace ztrácí každé takové memento na síle. Nezlobím se proto na mladé lidi, kteří se narodili do svobodnější společnosti.

Zásadním benefitem polistopadového převratu byla ekonomická obnova země a zvýšení životní úrovně. Máme se bát, že výsledky oněch třiceti posledních let budou tím, co nyní zažíváme, smazány? Nebo jde o něco dočasného a vše se vrátí do starých kolejí? V čem budou naše životy a společnost v době po covidu jiné?

Zásadním benefitem byla svoboda, z ní se lze dobrat mimo jiné zvýšení životní úrovně. Bez svobody slova, pohybu a podnikání by nebylo nic takového vůbec možné. Také bych moc rád věděl, kdy a do jakých kolejí se vrátí náš život. Minimálně si více uvědomíme cenu lidského zdraví a zranitelnost systému, na který často nadáváme a bereme jej jako samozřejmost. Mám oblíbené přísloví „život si vždycky najde cestu“, proto jsem optimista. Záleží to vždy na každém z nás.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bolestivé. STAČILO! i se SOCDEM? Vidlák promluvil

4:40 Bolestivé. STAČILO! i se SOCDEM? Vidlák promluvil

VIDLÁKŮV TÝDEN Jak už ParlamentníListy.cz informovaly, koalice levicových stran STAČILO! se přetvoři…