Cyril Svoboda: Lukašenko to nemůže ustát. A po pádu režimu přijde co? Trest smrti. Šéfové policie, armády, prokuratury...

01.09.2020 16:46 | Zprávy

ROZHOVOR Nepostradatelných jsou plné hřbitovy. Takový vzkaz má pro běloruského prezidenta Cyril Svoboda (KDU-ČSL), pedagog Vysoké školy CEVRO Institut. Bývalý ministr zahraničí se domnívá, že Alexandr Lukašenko ztratil přehled o tom, jak se tamní společnost proměnila. A upozornil na další zajímavou souvislost. Lidé, kteří pro Lukašenka dnes plní rozkazy, rozsudky smrti a zasahují proti demonstrantům, riskují, že po změně režimu to budou oni, kdo půjdou na smrt.

Cyril Svoboda: Lukašenko to nemůže ustát. A po pádu režimu přijde co? Trest smrti. Šéfové policie, armády, prokuratury...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

K čemu podle vás právě dochází v Bělorusku? Projevem čeho jsou protesty tamních obyvatel proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi?

Já to sleduji z Prahy, ale vidím to tak, že dochází k emancipaci občanské společnosti. A jeden z důvodů je, že Lukašenko je tam už příliš dlouho. Být u moci od roku 1994 je strašně dlouhá doba a Lukašenko podle mě ztratil adhezi vůbec se společností. Řekl, že výsledek voleb bude 80 procent – a teď spekuluji, kdyby volby byly svobodné a pustil by opozici kandidovat, možná by dostal třeba 67 procent, což je ale zkrátka mimo horizont jeho uvažování. Toho není schopen. Takže podle mne i Lukašenko sám sebe překonal.

Je tam tedy příliš dlouho a lidé mají dost jeho osobnosti?

Už nemáte co nového nabídnout kromě represe. A poslouchejme, jaké dva argumenty Lukašenko použil. Argument číslo jedna je, že poslal armádu na západní hranice Běloruska, aby chránila Bělorusko proti případnému útoku ze Západu. Ale nikdo neútočí na Bělorusko. Zase jde o demonstraci síly, Lukašenko říká: musím vás chránit proti hrozbě, která neexistuje.

A druhá teze, která je lživá, říká: Jen já jsem zárukou toho, že budete mít ropu a plyn a další energie z Ruska, toho jsem zárukou já. To není pravda, Rusko si to může vyjednat s kýmkoliv jiným. Takže obě teze jsou nepravdivé a on jimi argumentuje.

A Rusko potřebuje Bělorusko?

Určitě. Rusko mělo po druhé světové válce Jaltskou konferencí vytvořené území zahrnující Polsko, Československo, Maďarsko a dnes se to posunulo blíže k Rusku – jsou to země, kde se mluví rusky, je tam Bělorusko, Ukrajina a další. Toto samozřejmě Rusové nevzdají, takže potřebují Bělorusko, nikoliv Lukašenka. Udělají to s každým, kdo to zvládne. Můj odhad je, že prezident Putin řekl Lukašenkovi: tak to zvládni! A když to nezvládne, tak bude nahrazen.

Zároveň ale ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil svoji podporu Lukašenkovi, kdyby potřeboval vojenskou pomoc…

Putin říká: stojím při tobě. A to jsou slova. Putin potřebuje prezidenta, který je schopen zvládnout situaci v Bělorusku, aby se Bělorusko nedostalo ze sféry ruského vlivu. S demokratizací země se to nevylučuje, ale v každém případě určitě ruský vliv nestojí a nepadá s Lukašenkem. To je podle mne naivní představa nebo zbožné přání Lukašenkovo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamurův Ostravák: Fiala asi bere koks. Ukrajince deportovat!

10:32 Okamurův Ostravák: Fiala asi bere koks. Ukrajince deportovat!

ROZHOVOR Poslanec SPD Karel Sládeček, který je z Ostravska, se s tím nemaže. V nadsázce říká, že pre…