David Rath: Sobotka páchá sebevraždu. ČSSD je šedá a nudná. Zeman se musí bavit. Migranti jsou existenční hrozba

04.02.2016 10:22 | Zprávy

ROZHOVOR Bohuslav Sobotka prý páchá politickou sebevraždu, když se nechává tlačit svými poradci do „promerkelovského postoje“. To si myslí bývalý ministr zdravotnictví a někdejší hejtman, nepravomocně odsouzený David Rath. Premiérovi by poradil, ať se v otázce migrační krize spíše inspiruje u svého slovenského protějšku Roberta Fica.

David Rath: Sobotka páchá sebevraždu. ČSSD je šedá a nudná. Zeman se musí bavit. Migranti jsou existenční hrozba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař David Rath

Za uplynulé dny poskytl prezident Miloš Zeman médiím několik rozhovorů, ve kterých se pustil do premiéra Bohuslava Sobotky. Z nich vyplývá, že Zeman nevěří schopnostem premiéra, směje se mu, že si nechává radit od nevhodných poradců. Nelíbí se mu jeho přístup vůči Evropské unii a říká i to, že škodí ČSSD: „Je mi líto, když takto vybudované dílo někteří neumětelové přivádějí do nižších pater politického vlivu. Nu, a protože zastávám názor, že politiku dělají spíše osobnosti než bezvýrazní úředníci, tak si vážím hejtmanů, kteří řídí své kraje,“ rýpl si dále Zeman do vedení ČSSD v rozhovoru pro časopis Týden. Co k tomu říci?

Pan prezident je těžký soupeř, který dokáže využít každou chybu a neobratnost. Blíží se krajské volby a tyto výroky vnímám jako otevřenou předvolební kampaň, kdy cílem je oslabit sociální demokracii a na základě špatného výsledku se pak uskuteční výměna předsedy strany. To ovšem neznamená, že pan prezident nemá v něčem pravdu. Poradce pana premiéra zná osobně, a tak ví, o čem hovoří. Kdyby se pan premiér Sobotka víc inspiroval postoji premiéra Fica, tak by prezident ztratil nejcitlivější cíl svých útoků. Mám na mysli téma imigrantů a neschopnost EU tomu čelit.

Zajímavé bylo i konstatování prezidenta, že ministra za hnutí ANO by odvolal pouze tehdy, pokud by s tím souhlasil vicepremiér Andrej Babiš, a to bez ohledu na názor Sobotky… Konkrétně uvedl v rozhovoru pro Týden: „Pokud by došlo k návrhu na odvolání pana Ťoka, tak pouze se souhlasem předsedy hnutí ANO pana Babiše. Protože si nedovedu představit pana premiéra Sobotku, jak odvolává člena své vlády bez souhlasu svého koaličního partnera,“ uvedl Zeman. O čem tohle svědčí?

Pan prezident prostě ukazuje svaly, vlastně je to takové – „tady jsem pánem já“...

Naopak premiér Bohuslav Sobotka zase tvrdí, že Zeman rozděluje společnost, spojuje se s extremisty a také zásadním způsobem reagoval na vyjádření prezidenta o použití zbraně kalašnikov. Kvůli němu se vlastně situace v posledních dnech vyostřila. „Zdá se mi, že ten výrok prezidenta o zastřelení předsedy vlády jako nejlepším řešení pro ty, kdo nesouhlasí s mojí politikou, zapadá do kontextu útoků White Media a fašistů, kteří organizovali demonstraci přímo před mým bytem. Prostě pan prezident se do toho takovým zvláštním způsobem zařadil a mě by nikdy nenapadlo, že v téhle sestavě jednou najdu prezidenta republiky,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro Respekt český předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Miloš Zeman vždy rád provokoval svými výroky. Často má na věci vyhraněný názor, což skutečně může lidi rozdělovat na ty, kdo s ním souhlasí a kdo jsou proti. To nepovažuji za chybu. Jen zdvořilostní fráze nestačí. Politik by měl mít srozumitelný a jasný názor na klíčové věci. Připadá mi, že v kauze „kalašnikov“ se pan premiér nechal zcela zbytečně vtáhnout do debaty a nechal se vyprovokovat výrokem, který byl řečen velmi obratně, a proto jej není možné vztáhnout jen na premiéra. Co se týče invaze imigrantů, pan prezident svými postoji rezonuje s drtivou většinou lidí, tudíž v tomto případě nelze hovořit o rozdělování společnosti. Premiér Sobotka v tomto citlivém tématu vystupuje dost neobratně a jde doslova na porážku.

Jak moc dal Sobotka najevo, že už nechce podporovat Zemana? A jde o vyhrocení už napjatého vztahu, nebo chtějí politici jen předhodit něco médiím, protože řeší důležitější záležitosti? Může jít o snahu o odklonění pozornosti, ať už ze strany Zemana nebo Sobotky? Mimochodem, mluvčí Ovčáček při obhajobě prezidentova bonmotu“ zmínil, že před posledními volbami byl Sobotka v podstatě donucen Zemana podpořit…

Povahově jsou pan premiér a prezident dvě zcela odlišné osobnosti s rozdílným vnímáním světa a života. K tomu je nutno připočíst dlouhodobě negativní postoj okolí premiéra k Miloši Zemanovi a naopak prezidenta k poradcům předsedy vlády. Myslím si, že premiér a prezident by se měli osobně sejít a vyříkat si to z očí do očí a najít důstojné řešení. Nevydrží určitě na vždy, ale na nějaký čas by to pomohlo. Zodpovědnost za stát by měla převážit nad osobní nevraživostí.

Prezident si s premiérem zrovna nenotuje ani v otázce migrační krize. To už se nějakou dobu projevuje. Sobotka tvrdí, že prezident si už připravuje půdu pro prezidentskou volbu a prezident lituje, že se premiér nechová jako jeho slovenský protějšek. Oba klíčoví politici Česka se tak neshodnou ve zcela zásadní otázce, kterou řeší celá Evropa. O čem tohle svědčí?

Pan premiér páchá svoji politickou sebevraždu a musím se přiznat, že nechápu proč. Má oporu právě v premiéru Ficovi a stačí s ním držet stejnou linii. Možným vysvětlením je přílišný vliv poradců premiéra, kteří ho vytrvale tlačí do „promerkelovského“ postoje, který Bohuslava Sobotku zásadně poškozuje u drtivé většiny lidí. Pokud si tuto svoji chybu uvědomí, má snad ještě šanci.

Z celé situace vychází předpoklad, že Zeman se vzdaluje od ČSSD a přibližuje se k Babišovi. Do jaké míry a za jakých podmínek je možné, že by se vzájemně do budoucna podpořili? Tedy, že v podstatě Zeman přihraje Babišovi voliče v parlamentních volbách a naopak vicepremiér naopak Zemana opět nominuje nebo silně podpoří v prezidentských volbách? Může to tak být?

Pana prezidenta s Andrejem Babišem spojuje jejich ryzí účelovost. Oba postrádají empatii, soucit a lidskost. Jdou tvrdě za svým cílem a netrápí se, zda cestou někoho zničí, někomu ublíží. Jejich cílem je moc a cíl legitimizuje zvolenou cestu. Pokud usoudí, že jim vzájemná podpora pomůže dosáhnout větší moci, budou se podporovat. Pokud by se jejich osobní zájmy křížily, půjdou do vzájemného střetu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…