David Rath otevřeně o Miloši Zemanovi a jeho názoru na Rusko, Ukrajinu a USA. Představte si, že...

09.12.2014 15:10 | Zprávy

ROZHOVOR Úřad prezidenta je symbol stejně jako státní znak, katedrála svatého Víta, korunovační klenoty. Miloš Zeman se s tím pořád nedokáže smířit a proto svými výroky rozděluje společnost. To si myslí bývalý ministr a současný obviněný v korupční kauze David Rath. Nicméně na zahraniční politiku má podobný názor jako Hrad. Říká, že pro USA je Evropa užitečným pitomečkem.

David Rath otevřeně o Miloši Zemanovi a jeho názoru na Rusko, Ukrajinu a USA. Představte si, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař David Rath

Negativní názory na Miloše Zemana v původních materiálech ParlamentníchListů.cz: Miroslav Kalousek, Miroslava Němcová, Pavlína Filipovská, Jan Vitula, Marek Ženíšek, Michael KocábMartin Bursík, Jiří Zlatuška, Jan Němec, kněz Marek Orko Vácha, Bára Štěpánová, Jiří Pehe, Džamila Stehlíková, Jan Vodňanský, Jaroslav Hutka, Ladislav Špaček, Táňa Fischerová, Ivan Gabal, prof. Jan Sokol

Co si myslíte o neutěšené situaci ve světě, například konflikt na Ukrajině máme takříkajíc za dveřmi?


Mám pocit, že velmocenská zahraniční politika především USA je velmi podivná. Různé věci rozvrtává, ale bez jasného cíle. Jestli je to v praxi naplnění známého hesla Divide et impera, rozděl a panuj, tedy rozvrtej a panuj, tak to dělají úspěšně. Rozeštvat lidi mezi sebou, oni se pak naprosto vysílí konflikty, v nichž soused zabíjí souseda, a nemohou se tím pádem obrátit proti vám, tak to vychází. Nicméně už jen z nedávné historie víme, že podobné rozvrtávání světa nikdy k ničemu dobrému nevedelo. Ať je to Afghánistán, Sýrie nebo severoafrické státy. Výsledkem je vyšší míra chaosu, násilí, chudoby a emigrace do Evropy. USA takovým chováním geniálně oslabují Evropu. To geniálně je v uvozovkách. Vždyť si do značné míry oslabují svého největšího a nejdůležitějšího spojence. Evropa to opravdu odnáší nejvíc. Vezměte si ty obrovské utečenecké vlny ze severní Afriky či ze Sýrie. Ve finále by to mohlo za nějakých deset až dvacet let znamenat pro Evropu obrovskou katastrofu. V případě Ukrajiny je to něco podobného. Totální rozklad státu.

Rozklad, při němž Evropa posloužila jako užitečný idiot, pitomeček. Dobré ekonomické soužití Evropské unie, Ukrajiny a Ruské federace znamená do budoucna významnou ekonomickou sílu. Určitě poměrně silnou protiváhu Číny či USA. Rozeštvání těchto zemí mezi sebou je všechny oslabí. Proto mám pocit, že EU skočila na špek. Ano, politicky máme každý trochu jiný systém, ale ekonomicky mohl ten prostor fungovat poměrně dobře. Jako jednotný ekonomický prostor.


Obviňujete hlavně USA, nicméně EU už s plány na spojení s Tureckem či Gruzií odhalila své  plány na rozšíření. Neukrojila si však s těmito zeměmi, jakož i s Ukrajinou, větší koláč, než může pozřít?
Turecko je proti Ukrajině úžasná země, tam se neválčí. S jeho kulturou a historií je sice Evropa v krátké době inkompatibilní, ale v podstatě je to  pohodová země. Na Ukrajině oproti tomu zuří občanská válka na mnoha frontách. Tam nikdo neví, co se stane za pár měsíců. To je velké bezpečnostní riziko.


Navíc je Ukrajina zcela  ekonomicky rozvrácena, na pokraji státního bankrotu...
Přesně tak. Jde o systém, ve kterém nemáte záruku, že když tam peníze přijdou, tak skončí skutečně v oblastech, které se promítnou do růstu životní úrovně. Vždyť je to podobné jako u nás. V Česku se spousty prostředků mrhá. Nekončí tam, kde by mohly způsobovat rychlejší bohatnutí celé společnosti. Ukrajina je mnohonásobně větší, komplikovanější a zanedbanější. Zajímalo by mě, jestli by zde lidé zvedli ruku pro to, že třetinu ze svých výdělků budou dalších dvacet let dávat dobrovolně na Ukrajinu? Navíc při vědomí hrozby, že ty prostředky skončí v rukou nějakých dvou až tří elitních procent, které je obratem vyvezou někam na druhý konec planety. To je stejně naivní představa, jako že bude v Afghánistánu vybudována demokratická společnost. Teď už to je snad každému jasné, že ne a co je výsledek. Ukrajina je podobně komplikovaná. Mnoho Ukrajinců má k evropskému prostoru blíž a myslím si, že jako jednotlivci mohou být v Evropě velmi prospěšní. A je jedno, jestli jako dobří dělníci na stavbě anebo jako lékaři. Dobře se dokáží začlenit. Ale jako celek je ta země hodně problematický prostor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

0:01 Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR V únoru půjde Německo k volbám, jaké ještě nezažilo. AfD, doposud vytlačovaná z ja…