Dlouhodobě, celorepublikově se dá směle říci, že i celoevropsky vidíme, že právo je složitě vymahatelná záležitost. Rozhodování je zdlouhavé, myslíte si, že jde skutečně jen o to vybrat si dobrého právníka? Samozřejmě že většina lidí udělá vše proto, aby raději žádného nemusela potkat.
Je dobré právníka mít dříve než později. Tedy je lepší kvalitní smlouva, která předejde sporům než smlouva špatná, která vyvolá spory dlouho řešené u soudu. Je to jako se zdravím. Kdo zanedbá prevenci, vystavuje se komplikovanému léčení různých nemocí, které nemusely vzniknout.
Zvlášť při výročí 17. listopadu si možná někdo vzpomene, jak to fungovalo dřív, protože pokud člověk dodržoval zákon, pak se mohlo stát, že bude úspěšný, zajistí celou rodinu a má za co se pak o některé starat, pokud to uzná za vhodné. Váš názor?
Žádné období není ideální. Vždy byli lidé, kteří si z práva nic nedělali, a lidská spravedlnost na ně byla krátká. Ovšem člověk nemá spory jen se státem, ale jde o řadu sporů mezi lidmi. Stačí si přečíst knihy Slovácko sa súdí aj nesúdí od Zdeňka Galušky. Lidé ve vzájemné nesnášenlivosti byli schopni kvůli hraniční mezi prosoudit grunt. A lidé se nemění. Mnoho z nás je nepoučitelných.
Do jaké míry je v současnosti možné se na právo spolehnout, když máme ministrem Pavla Blažka?
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek je po velmi dlouhé době ministrem na svém místě. Má přehled o resortu a jde o významného politika vládní ODS. Je to politické A, nikoliv B či dokonce C, což byli předchozí ministři spravedlnosti. To je výhoda pro každý resort. Náš právní stát byl dlouho ohrožen zneužíváním moci ve státním zastupitelství. Příkladem bylo, že si státní zástupci vybírali soudy a soudce pro nařizování vazeb, odposlechů či sledování. Zvláště tím byla proslulá obě vrchní státní zastupitelství. Přičemž dřívější nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman i jeho tehdejší první náměstek a dnes nejvyšší státní zástupce Igor Stříž proti tomuto zneužívání moci nezasáhli, nezasáhli ani tehdejší ministři spravedlnosti. Pavel Blažek se nebojí jít do sporu se státním zastupitelstvím, dojde-li k závěru, že je ohrožena zákonnost trestního řízení v Čechách a na Moravě. Již tento fakt vede k tomu, že se tak hrubého neústavního jednání jako dříve vrchní státní zastupitelství nedopouští.
Jsme jediná země EU, která se nedostala ekonomicky řekněme na předpandemickou úroveň. Čísla hovoří jasně. Mezi tím se například sejdou nejvyšší ústavní činitelé k mezinárodní situaci, aby ji maximálně využili. Setkáváte se s tím, že jim ještě někdo věří?
O debaklu naší zahraniční politiky svědčí cesta premiéra Fialy do Afriky. Nigérie, která je největším producentem plynu a ropy v černé Africe, před ním zabouchla dveře na poslední chvíli a v Gabonu jej nepřijal prezident, ale jen jeho zástupce. Ve vnitrostátní politice vláda zvyšuje daně, rozpoutala rozpočtovým schodkem obrovskou inflaci, která připravila o peníze řadu šetrných lidí. A přitom chce vyhodit neuvěřitelnou sumu peněz za nákup cizích stíhaček, nejdražších na světě. Vláda likviduje náš průmysl a ožebračuje naše občany slepou podporou klimatického alarmismu, který se halí do zástěry vědeckosti, ale je stejně „vědecký“, jako byl vědecký marxismus-leninismus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá