Během víkendu USA, Velká Británie a Francie zaútočily na Sýrii. Šlo o velmi omezený úder coby odveta za údajný chemický útok syrské armády. Byla tato výstraha Asadovi nutná? Je dobře, že k útoku došlo, i když ho neposvětila Rada bezpečnosti OSN?
Vycházím z toho, že spojenci působí v tomto teritoriu a mají tam své vojáky a své zpravodajce, což říkají otevřeně, takže ta informace, kdo byl tím, kdo svrhl pravděpodobně bomby s chemickými látkami na toto území, jsou zkrátka pravdivé. To beru jako určitý fakt, protože ani ta druhá strana, ať už Damašek nebo Rusové, nevysvětlila, jak by někdo jiný mohl chemické zbraně, tady se asi nejedná o bojový otravný plyn, ale pravděpodobně o chlor, použít. Vycházím z toho, kdo je věrohodnější, a to jsou Spojené státy americké, Velká Británie a Francie.
Rusko zpochybňuje i to, že v syrském městě Dumá vůbec k nějaké otravě civilistů došlo, dokonce naznačovalo, že šlo o zinscenované snímky a videa. Přitom tam syrská a ruská armáda odmítaly pustit nezávislé vyšetřovatele, kteří by mohli zjistit víc. Není podezřelé, že vyšetřovatelům znemožňují přístup?
Já věřím tomu, že tam nezávislí vyšetřovatelé z Organizace pro zákaz chemických zbraní vstoupí. Příznaky použití těchto otravných látek, ať už technických nebo bojových, na lidech jsou dlouhodobější. Musím připomenout, že naši vojenští chemici kdysi v Iráku dlouhou dobu po provedených chemických úderech nebo potom, kdy se uvolnily někde chemické otravné látky, zjišťovali, jestli tam chemické látky jsou. Jejich rezidua tam zůstávají dlouho, dají se odhalit, takže je možné použití chemických látek potvrdit nebo vyvrátit. Bude to sice pozdě, takže to šetření bude pravděpodobně složitější, ale myslím si, že by se experti měli dopátrat nějakého objektivního výsledku.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová