Poslanecká sněmovna v týdnu jednala a posléze i hlasovala o tom, co je pro Českou republiku bezpečnostní hrozba. Jaký smysl z hlediska mezinárodních vztahů má takové deklaratorní usnesení?
Podle mne žádný, jen je to další důkaz toho, že naše vláda neřeší potřebné věci vlastního státu, ale zabývá se aktivistickými prohlášeními. Otázkou bezpečnostních hrozeb se mají zabývat tajné služby, vnitro a armáda.
Zásadní bezpečnostní hrozby se nedefinují během jedné mimořádné schůze PS, mají být výslednicí dlouhodobého expertního zkoumání a široké debaty a mají být součástí dlouhodobé a široce akceptované zahraničněpolitické, obranné a bezpečnostní doktríny českého státu a jejich základních dokumentů, které sahají za horizont funkčního období jedné vlády. Nic takového u nás není a pětikoalice o tom ani vážně neuvažuje.
SPD usilovalo o alternativní verzi usnesení. Co jste považovali za nejpodstatnější bezpečnostní riziko vy?
My považujeme za bezprostřední riziko tzv. migrační pakt EU, který chce vzít ČR možnost řešit zásadní otázku, kdo smí v ČR žít a pracovat, a Green Deal, který ničí naši energetiku, průmysl a dopravu systémem emisních povolenek.
V souvislosti s novým migračním a azylovým paktem EU jde samozřejmě o fatální hrozby související s masovou muslimskou imigrací do Evropy, s expandující přítomností radikálního islámu v Evropě a s jeho násilnými projevy až terorismu včetně projevů antisemitismu a nacismu evropské provenience, což denně vidíme v ulicích západoevropských měst.
Já toto v ČR nechci!
Dalším rizikem je bezvýhradná podpora ukrajinské vlády a současného ukrajinského režimu v jejím boji proti separatistům na východě a ruské armádě. Obávám se, že to dělá z naší země legitimní cíl.
Prezidenty Macronem a Pavlem zmiňované přímé nasazení vojáků NATO včetně českých vojáků by riziko eskalace této války ještě abnormálně zesílilo.
Z vlády čím dál častěji slyšíme, zejména směrem k SPD, že ona sama je bezpečnostním rizikem. Nestal se z tohoto termínu, který snad původně měl nějaký věcný význam, jen politický klacek na opozici?
SPD vytrvale poukazuje na vše, co vláda dělá špatně, a z toho pohledu je SPD skutečně pro vládu nebezpečné. Je to také další důkaz pravdy, že když chybějí argumenty, nastupuje ideologie. Je to právě neschopná Fialova vláda, které došly racionální argumenty, pokud je vůbec kdy měla, bude čím dál častěji sahat ke kriminalizaci opozice a jejích představitelů, verbální a možná i faktické, protože to je jediná šance, jak by mohla příští parlamentní volby neprohrát.
Současně je ze strany vládních politiků konstatováno, a objevuje se to i v usneseních, že jedinou cestou k zajištění bezpečnosti je podpora Ukrajiny. Máte pocit, že tato vláda má nějakou strategii pro případ, že Ukrajina prohraje?
Tato vláda nemá strategii v ničem, jde o loutky cizích zájmů v rámci konglomerátu NATO + EU. Dost pochybuji o jakýchkoli jejich dlouhodobých představách o vývoji na Ukrajině, zejména pokud vývoj bude pro Ukrajinu negativní, alespoň dosud žádnou takovou myšlenku nepřipouští.
To je podle mne tragické, protože zrovna tak neřeší, co by bylo s Ruskem a jeho spojenci, kdyby Ukrajina vyhrála.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo