Otrava dvojitého agenta Skripala vyvolává celou řadu nejasností. Co vy si o tomto případu myslíte?
Hlavně vyvolává psychózu potřebnou pro start nového období studené války a postavení nové „železné opony“, jejíž pomyslná hranice se posunuje k hranicím Ruska. Postupem času přibývají otazníky a chybějí důkazy, které se britská strana nijak nesnaží vysvětlit. Je stále zřejmější, že jde o záminku, pro stupňující se tlak na Ruskou federaci, čemuž odpovídá neobyčejně tvrdá reakce prezidenta Putina. Západní země zvolily politiku konfrontace bez podložených důkazů a my jsme ji bohužel přijali za svou. Je zvláštní, že v tomto případě nikomu nevadí, že tak činí vláda v demisi.
Rusko obvinilo z vývoje nervového plynu, který prý našli v těle Skripala, Českou republiku. Proti tomu se ohradil jak Andrej Babiš, tak i prezident Zeman, který ale situaci nechal prověřit BIS. Udělal dobře? A co říkáte na to, že někteří politici mluví v této souvislosti o velezradě ze strany prezidenta Zemana?
Sleduji tuto kauzu pozorně z dostupných veřejných zdrojů a jistě to pečlivě studují naši politologové, například bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně profesor Fiala, toho času předseda ODS. Je to velmi poučné. S nervovým plynem novičok pracují laboratoře vícero států a minimálně jeho vzorky disponuje i naše armáda. A protože si všichni pamatujeme, že v tomto světě stačí pouhé obvinění bez důkazů ke spuštění vojenských akcí (před 15 lety Irák), považuji nařízení prezidenta Zemana, aby BIS tuto záležitost prověřil za zcela zásadní. Nakonec, on je laureátem prestižní ceny „Bojovník za pravdu“, kterou obdržel vloni v USA.
A jestliže paní Němcová a spol. vypouští do éteru něco o velezradě, jestliže takřka v přímém online přenosu připravuje STAN pro jednání Senátu usnesení proti prezidentovi a jeho předseda dopředu pobízí tvůrce vstřícným avizem, že je připraven se aktivně sílící hysterií zabývat, tak doporučuji, aby s tím rychle skončili než se dá do pohybu lavina, která se vymkne kontrole. Zpoza oken limuzín a pocitu moci vypadá svět úplně jinak, než jaký ve skutečnosti je. Tato malá země má své tragické dějinné zkušenosti se skutečnou zradou, ta nespočívá v hledání pravdy, naopak.
Česká republika se v reakci na otravu Sergeje Skripala rozhodla vyhostit tři ruské diplomaty. Co si o tomto kroku myslíte, je to dobré rozhodnutí?
Je to počátek vystřízlivění a nastavení zrcadla, kde vidíme rozdíl mezi slovy a skutečnými činy, které se dostaví až ve zlomových situacích. Je to bohužel návrat politiky hodného a poslušného žáka, který bude plnit svoji roli ve středoevropském prostoru, kterou mu předepíší západní spojenci. Dříve to byla Moskva. Je lhostejné, jestli někdo vyhostí 3 nebo 30 ruských diplomatů, ale je to především servilita a náhlá změna principů naší zahraniční politiky. Ta by měla být založena na hodnotách naší civilizace, jejímž základním kánonem je pravda. Nakonec to máme napsané od dob T.G.M. na prezidentské standartě a jdeme-li dál do našich dějin, tak skončíme u Mistra Jana Husa.
Někteří poukazují na to, že zahraniční politika Miloše Zemana prostě „nefunguje“. Kromě toho, co se děje ohledně Ruska, dávají jako příklad to, že Číňané evidentně neinformovali českou stranu o tom, že zatkli poradce prezidenta Miloše Zemana, a dále i to, že třetí nejvyšší ústavní činitel USA Paul Ryan vynechal při své návštěvě Prahy setkání s prezidentem. Co si o tom myslíte vy? Jak vidíte vztahy prezidenta s Čínou a s Ruskem? Mají pravdu ti, kteří říkají, že ačkoliv se Miloš Zeman snaží mít dobré vztahy s hlavami těch velmocí, oni ho nerespektují?
Vidím to trochu jinak a mohl bych se ptát, kterého představitele zahraničního státu uvedené velmoci respektují neboli ve všem, jak se říká, berou? Co lze očekávat od nevypočitatelného prezidenta Trumpa, kterého Miloš Zeman jako jediný otevřeně podporoval a favorizoval ve volebním souboji s Clintonovou? Proč by měl usilovat o setkání s Paulem Ryanem, který zde byl nakvap na prý soukromé návštěvě, jejímž evidentním cílem bylo tlačit na „solidaritu“, tedy vyhoštění ruských diplomatů? Aby mu sdělil, že bez důkazů tento akt nepodpoří nebo že zaujme stanovisko až po zprávě BIS, což v pojetí paní Němcové a dalších se rovná velezradě?
Pokud se týká politiky pana prezidenta s Ruskem, tak na její prospěšnost je třeba se ptát podnikatelů. Při poslední misi nestačily pokrýt zájem podnikatelů tuším ani dvě letadla. To je pro mne měřítko funkčnosti prezidentovy ekonomické diplomacie. V případě Číny a údajně zatčeného poradce prezidenta je na hodnocení brzo. Pokud jsou zprávy médií o zatčení prezidentova poradce pravdivé a Číňané prostřednictvím své pražské ambasády českou stranu neinformovali, pak bude opravdu problém. Musíme si ale počkat na oficiální reakci čínské strany, neboť při vší úctě, naše média jsou většinově protičínská a protizemanovská.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora