Vláda v legislativní nouzi prohnala Sněmovnou důchodovou novelu. Jaká je nálada v rozpočtovém výboru, který neměl možnost tuto novelu řádně projednat a uplatnit všechny námitky?
Vláda si z české legislativy udělala doslova trhací kalendář. Jediným důvodem byly prezidentské volby, proto vláda počkala až po nich. Nárok na vyšší valorizaci důchodů vznikl našim seniorům již v lednu, začít to řešit až poté se zpětnou účinností je samozřejmě špatně, nehledě na zneužití institutu stavu legislativní nouze. Samotné projednání nebo spíše neprojednání zákona, který vláda na sílu protlačila i za cenu několikanásobného porušení jednacího řádu Poslanecké sněmovny, asi nemá smysl komentovat.
Prezident Petr Pavel při svém rozhodování přijal zástupce hnutí ANO, ale zástupce SPD nikoliv. Nemáte obavy, že po jeho „vtipných“ poznámkách z prezidentské kampaně, jako že by Tomia Okamuru nejmenoval ministrem školství v obavách o mravní ohrožení mládeže, další jasný náznak, že prezident vaše hnutí nebere do svého týmu jménem národ?
Pan prezident se již stačil vymezit i vůči účastníkům demonstrace z 11. 3., kde podle mého názoru velmi nešťastně okomentoval prosté obavy lidí z všeobecného zdražování a hrozící bídy, která již dnes postihuje značnou část občanů. Pokud tým pana prezidenta zahrnuje pouze občany souhlasící s postupem vlády, jsem přesvědčen, že se jedná již nyní o nepříliš početnou skupinu, která je navíc den ze dne menší a menší.
Již bylo vyjasněno, že na červnovou valorizaci nemá vláda v rozpočtu ani korunu. I když několik miliard ušetří, přesto tam něco bude chybět. Už je zřejmé, jakým způsobem chce ty peníze sehnat?
Vláda, ačkoli neustále hovoří o tom, jak nesouhlasí se zvyšováním daní, samozřejmě přesně to plánuje učinit. Ve hře je kromě okradení důchodců též zvýšení daní z nemovitostí, změny v DPH, zvýšení odvodů pro OSVČ nebo úpravy ve stavebním spoření.
Těch nápadů na reformy má ministr Stanjura evidentně připravených více. Očekáváte, že jako opozice na odborné bázi výborů budete mít možnost k tomu říci své, nebo zase zafunguje koaliční „válec“, jaký známe od počátku volebního období?
Rád bych řekl něco jiného, ale po zkušenostech s touto vládou mám obavu, že bude vše fungovat na obvyklém principu „říkejte si, co chcete, my si stejně uděláme, co chceme my“. Vláda navíc většinou reaguje se značným zpožděním, a ještě si vždy neomylně vybere ze špatných řešení to úplně nejhorší.
Vy můžete srovnávat s minulostí. Je respekt této vlády k Poslanecké sněmovně a jejím názorům vyšší, nebo nižší než u minulých vlád?
Pokud se jedná o respekt této vlády nebo i vládní koalice k názorům opozice, tak ten je, myslím, jasně patrný i těm, kteří politiku nesledují nijak podrobně. Koneckonců, byl naznačen již i v minulé otázce. Každý, kdo neoslavuje tuto vládu a její šílené nápady, je agent východu nebo extremista a nezáleží na tom, jestli se jedná třeba i o poslance, který ve Sněmovně reprezentuje své voliče. Respekt, úcta a slušnost obecně se z politiky vytrácejí, nyní je to patrné více než dříve.
V koalici se začíná hovořit o dlouhodobější úpravě valorizačního vzorce, který by nekompenzoval důchodcům inflaci v plné výši. Mají se penzisté obávat?
Valorizace je jednoduše řečeno reakcí na rostoucí inflaci, pokud se tedy bude dále upravovat, bude se situace seniorů, z nichž řada je již nyní v zoufalé situaci, nadále zhoršovat. Řeči o mezigenerační solidaritě jsou nehorázné, hovoříme zde o lidech, kteří celý život poctivě pracovali a odváděli daně, nyní tedy musejí mít zajištěný nárok na důstojný život.
Z dalších nápadů ministra Stanjury zmiňme nápad na dvojnásobné navýšení daně z nemovitosti, přičemž nový výnos nemá jít do pokladny obcí, ale státu. Co si o tomto nápadu myslíte?
Daňové zatížení našich občanů je již tak dosti vysoké, navíc jsou ničeni obří inflací, trestat je za to, že si z již jednou zdaněných peněz dokázali obstarat vlastní bydlení, je nemravné. Chápu, že při srovnání se Západem jsou naše daně z nemovitostí nízké, ale to jsou i naše platy nebo důchody. Pokud chtějí naši ministři šetřit rozpočet, měli by začít u sebe například zmrazením platů nebo omezením náměstků a zbytečných úřadů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo