Už v minulosti libertariáni podpořili společníka Východočeské tiskárny Petra Fryče, který zažaloval stát za to, že jiné firmy z této branže na rozdíl od něj dostaly dotace, čemuž on nemohl dlouhodobě konkurovat a nakonec zkrachoval. Určitě je to běh na dlouhou trať, ale přece jen, posunul se někam tento jeho případ?
Nejen firma pana Fryče byla poškozena dotacemi, které český stát přiděloval jejím konkurentům v rozporu s pravidly, kterými EU dotace podmiňuje. Když vaše konkurence dostane od státu na dotacích tolik, kolik vy si vyděláte za deset let, tak může snížit ceny tak, že vy zkrachujete. Mimochodem – pan Fryč už není sám – zastupujeme další tři podnikatele, kteří jsou na tom zhruba stejně.
Jako u všech prohřešků státu je náprava dlouhá. Nejprve jsme museli vyzvat Ministerstvo průmyslu a obchodu k náhradě škody, po půl roce to teprve může jít k soudu. Žaloba teď leží v klidu u soudu prvního stupně, vyměnili jsme si s žalovanou stranou oficiální stanoviska a nyní čekáme, až si spravedlnost najde čas aspoň na nařízení prvního jednání. Vzhledem k tomu, jak průlomová tato kauza je a jaký by mohla mít dopad na všechna ta dotační zvěrstva, která náš stát provádí pod záminkou podpory toho či onoho, očekáváme, že konečného verdiktu se dočkáme až po mnoha letech. Případ je o to komplikovanější, že do něj zasahují evropská pravidla, kterým naše soudy asi moc nerozumí. Ono ani není divu, neboť evropské normy jsou psané takovým zvláštním „ptydepe“, které připomíná spíš politické proklamace nežli právní normy. Pravidla pro státní zásahy do hospodářské soutěže jsou navíc různě roztroušena v preambulích, výkladech apod.. Nám s naší advokátkou trvalo hezkých pár set hodin, než jsme se v tom zorientovali.
Libertariánský institut, který Petra Fryče zastupuje, nyní míří s touto kauzou ještě výš. Co je obsahem stížnosti, kterou posíláte Evropské komisi?
Ono to není ani tak směřování někam „výš“. Spíš jde o paralelní aktivitu, která vyzývá k odpovědnosti Evropskou komisi, které, zdá se, docela vyhovuje, že se v tom vlastně nikdo pořádně nevyzná, a umožňuje jí propagovat se pomocí modrých tabulek oznamujících, co všechno „dobrého“ EU podpořila. Co díky ní zaniklo, už tak snadno dohledatelné není.
Dali jsme podle našeho názoru dohromady unikátní shrnutí formálních i věcných porušení pravidel pro přidělování dotací v rámci Operačního programu Podnikání a inovace, které Komisi posíláme. Komise má nyní dvě možnosti – zahájit s ČR řízení o navrácení protiprávní podpory, nebo to smést ze stolu.
Uvědomujete si, co všechno by se začalo dít, kdyby Evropská komise s Českou republikou opravdu zahájila řízení o navrácení tří miliard eur, které jí byly přiděleny na eurodotacích v rámci daného operačního programu?
Ano. Všechny prostředky by se musely vrátit. I příjemci protiprávních dotací. EU se chvástá, jak podporuje tržní ekonomiku a jak jsou dotace přísně regulovány. Jen vyzýváme k dodržování jejích vlastních pravidel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník