Dříví v lese k vlastenectví nedoroste, varuje senátor Čunek. Lidé prý jednou pochopí, že povinná vojna je nezbytná

01.11.2014 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Silnou absenci pocitu vlastenectví vnímá ve společnosti lidovecký senátor Jiří Čunek: „Myslím si, že jediné, co našemu státu a národu pomůže nejen k lepší obraně, ale také k jinému postoji lidí k vlastenectví, je povinná vojenská služba.“ Sám se domnívá, že i v Poslanecké sněmovně tento názor časem převáží. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také vysvětlil, proč mladí lidé nerespektují autority.

Dříví v lese k vlastenectví nedoroste, varuje senátor Čunek. Lidé prý jednou pochopí, že povinná vojna je nezbytná
Foto: hns
Popisek: Jiří Čunek

Náš rozhovor má vyjít o půlnoci ze soboty na neděli. Co v tuto dobu obvykle děláte?

Před půlnocí si většinou čtu, nebo doháním resty s neodpovězenými e-maily.

Vy jste byl ve čtvrtek hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo, kde se debatovalo o vojenské službě. Jaký máte z diskuse dojem?

Tohle prostředí už znám, takže vím, že při šesti diskutujících se dá problém pouze otevřít, ale zklamaný jsem nebyl.

Vy jste zastáncem povinné vojny. V pořadu Máte slovo jste uvedl: „Mladým mužům by velmi pomohlo, aby věděli, co je autorita, a aby si uvědomili, že jsou součástí tohoto národa.“ Myslíte si, že mladí muži nemají respekt k autoritám a necítí vlastenectví?

Jsem přesvědčený o tom, že i k vlastenectví  člověk nedorůstá jen tak jako dřevo v lese, ale musí k němu být vychován. Svou roli hraje přístup v rodině, ve škole nebo v různých volnočasových kroužcích. Dnes mladí vyrůstají v narušených rodinách, ve škole se vlastenectví příliš nevěnují a velké procento mladých lidí žádné kroužky nebo spolky, kde by se setkali s něčím, co by jim pocit sounáležitosti se státem připomnělo, nenavštěvuje. Mládež sedí doma u počítače a jejich život je v tomto smyslu introvertní. V podstatě ani nemají možnost se k nějakému vlastenectví dostat.

V mnoha rodinách mají pouze jedno nebo dvě děti a z toho pak vyplývá, že se rodiče snaží svým potomkům vše ulehčovat, maximálně plní jejich přání a často vlastním dětem ustupují. Když děti vyrostou a je jim najednou 19 nebo 20 let, nemají povědomí o tom, že je v běžném životě například nutné hledat si práci, zabojovat o pozici v zaměstnání nebo respektovat cizí názor. Domnívají se, že svět patří pouze jim a že jejich názor je stěžejní, protože doposud vlastně byl. Celková situace nahrává tomu, že mnoho mladých lidí nemá žádnou úctu k autoritám, navíc si myslí, že nemusí v životě nikoho poslouchat. Vojna by je postavila do situace, kde se poslouchat musí. A to je také jeden z momentů, který může být pro získávání zkušeností přínosem, protože i v každodenním životě je někdy nutné se podřídit. Nejde tedy v uvozovkách jen o obranu vlasti, vojenská služba může být přínosem po stránce získaných dovedností důležitých pro život.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …