Dříví v lese k vlastenectví nedoroste, varuje senátor Čunek. Lidé prý jednou pochopí, že povinná vojna je nezbytná

01.11.2014 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Silnou absenci pocitu vlastenectví vnímá ve společnosti lidovecký senátor Jiří Čunek: „Myslím si, že jediné, co našemu státu a národu pomůže nejen k lepší obraně, ale také k jinému postoji lidí k vlastenectví, je povinná vojenská služba.“ Sám se domnívá, že i v Poslanecké sněmovně tento názor časem převáží. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také vysvětlil, proč mladí lidé nerespektují autority.

Dříví v lese k vlastenectví nedoroste, varuje senátor Čunek. Lidé prý jednou pochopí, že povinná vojna je nezbytná
Foto: hns
Popisek: Jiří Čunek

Náš rozhovor má vyjít o půlnoci ze soboty na neděli. Co v tuto dobu obvykle děláte?

Před půlnocí si většinou čtu, nebo doháním resty s neodpovězenými e-maily.

Vy jste byl ve čtvrtek hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo, kde se debatovalo o vojenské službě. Jaký máte z diskuse dojem?

Tohle prostředí už znám, takže vím, že při šesti diskutujících se dá problém pouze otevřít, ale zklamaný jsem nebyl.

Vy jste zastáncem povinné vojny. V pořadu Máte slovo jste uvedl: „Mladým mužům by velmi pomohlo, aby věděli, co je autorita, a aby si uvědomili, že jsou součástí tohoto národa.“ Myslíte si, že mladí muži nemají respekt k autoritám a necítí vlastenectví?

Jsem přesvědčený o tom, že i k vlastenectví  člověk nedorůstá jen tak jako dřevo v lese, ale musí k němu být vychován. Svou roli hraje přístup v rodině, ve škole nebo v různých volnočasových kroužcích. Dnes mladí vyrůstají v narušených rodinách, ve škole se vlastenectví příliš nevěnují a velké procento mladých lidí žádné kroužky nebo spolky, kde by se setkali s něčím, co by jim pocit sounáležitosti se státem připomnělo, nenavštěvuje. Mládež sedí doma u počítače a jejich život je v tomto smyslu introvertní. V podstatě ani nemají možnost se k nějakému vlastenectví dostat.

V mnoha rodinách mají pouze jedno nebo dvě děti a z toho pak vyplývá, že se rodiče snaží svým potomkům vše ulehčovat, maximálně plní jejich přání a často vlastním dětem ustupují. Když děti vyrostou a je jim najednou 19 nebo 20 let, nemají povědomí o tom, že je v běžném životě například nutné hledat si práci, zabojovat o pozici v zaměstnání nebo respektovat cizí názor. Domnívají se, že svět patří pouze jim a že jejich názor je stěžejní, protože doposud vlastně byl. Celková situace nahrává tomu, že mnoho mladých lidí nemá žádnou úctu k autoritám, navíc si myslí, že nemusí v životě nikoho poslouchat. Vojna by je postavila do situace, kde se poslouchat musí. A to je také jeden z momentů, který může být pro získávání zkušeností přínosem, protože i v každodenním životě je někdy nutné se podřídit. Nejde tedy v uvozovkách jen o obranu vlasti, vojenská služba může být přínosem po stránce získaných dovedností důležitých pro život.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

4:46 Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

Pamětník československého disentu a vydavatel samizdatových tiskovin Luděk Bednář volá po platforně,…