Hospodářská komora představila analýzu konkurenceschopnosti české ekonomiky. Podle ní Česká republika vyčerpala všechny dosavadní faktory růstu, ztratila své konkurenční výhody a dostala se do takzvané pasti středních příjmů, ve které se mohou ocitnout země dohánějící úroveň ekonomicky vyspělých států. Nezavání to tak trochu šířením poplašné zprávy, nebo jde o trefný popis skutečného stavu?
Kolegové z Hospodářské komory i bez Vládi Dlouhého v čele, místo něhož je tam Zdeněk Zajíček, jsou velmi gramotní, velmi odpovědní a velmi střízlivě popisují skluzavku, na které se česká ekonomika nachází. Ve srovnání s tím, jak opatrně našlapují kolegové analytici z ČNB nebo z ministerstva financí, je vidět, že ta parta v Hospodářské komoře už nemá nejmenší zábrany říkat to natvrdo. Velmi bych se pod všechna tvrzení podepsal. Jediná výtka, kterou mám, je, že toto konstatování přichází příliš pozdě. A chybí mi i návrhy, co se s tím dá dělat. Tohle jim však nemůžu vyčítat, protože nejsou ve vládě, nemají k dispozici tamní aparát, aby ty návrhy mohli připravovat. Ale dobrá analýza je základ návrhů a základ řešení. Takže tleskám, říkám dobré, ale pozdě.
Podepsal byste i tu část analýzy, kde se uvádí, že důsledkem výše uvedeného bude dlouhodobá hospodářská stagnace, zpomalení růstu mezd a životní úrovně obyvatelstva?
Naprosto. Ale ne, že bych se pod to podepsal, toto píšu už minimálně rok. I v našich předchozích rozhovorech to najdete. Píšu to i v Naší pravdě. To je konstatování, které vychází z toho, že se česká ekonomika v posledních šesti letech v podstatě zastavila. Máme průměrné pětileté tempo přírůstku necelé jedno procento, což je fakticky stagnace. A při inflaci to je stagflace. Takže ekonomika je v mnohem horším stavu, než si kdokoli ve vládě připouští.
Spočítají to voliči Fialově vládě, pro kterou ekonomika vlastní země v první polovině jejího mandátu jako by zůstávala na okraji jejího zájmu?
To vůbec netuším. Ale mám pocit, že společnost je už tak znechucená špatnými zprávami, resp. seriálem špatných zpráv, že už jí to je v podstatě asi úplně jedno. Pochopila, že to, co říkáme dva-tři roky, že dobře už bylo, je konstatování stavu a teď děj se vůle boží.
Analýza Hospodářské komory přichází dva a půl měsíce po zvolení Zdeňka Zajíčka jejím prezidentem. Týž den se kvůli tomu vzdal funkce místopředsedy ODS. Vzhledem k jeho dlouhodobému členství a množství politických i stranických funkci za ODS, není s podivem, že takhle pesimistické soudy o naší ekonomické budoucnosti přicházejí ve chvíli, kdy vládne pětikoalice s ODS v čele?
Já mám se Zdeňkem Zajíčkem dlouholeté velmi dobré vztahy a vůbec ho nepodezírám z jakéhokoli konjunkturalismu, účelovosti nebo vrážení kudly do zad. Navíc to není Zajíčkova analýza, ale analýza Hospodářské komory. On je jako prezident pouze jejím předkladatelem. Ale s těmito názory, s nimiž teď vystupuje, se dlouhodobě netajil jeho předchůdce Vladimír Dlouhý a další lidé z Komory. Takže pro mě to vůbec není překvapivá věc. Navíc pro mě je ODS, pokud jde o tuhle část jejího ekonomicky gramotného členstva, hodně roztříštěná. Tam je větev, abych tak řekl, finančně-konzervativní, tedy lidí, kteří mají zdravý náhled na to, jaké deficity ekonomika unese a co dělat s daněmi, ale pak také skupina, co je dnes v popředí a která je zřejmě mnohem vláčnější a nechává dojít tyhle věci do katastrofického stavu.
Vůbec se nedivím, že se před léty s ódéeskou rozloučil Václav Klaus, z toho musely jeho vlasy úplně zešedivět. Když teď vidí, že se jeho vize před třiceti lety dostává do tohoto marasmu, tak v jeho věku mu takový dáreček nepřeji, to si nezaslouží. Přitom pro něj jinak nemám moc vlídných slov, ale tohle je prostě facka, nad kterou si musí zoufat. Ale to, co říká Zdeněk Zajíček teď, říká Václav Klaus dlouhodobě. To není nic nového.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník