Dukovany? Nekonečný příběh! Bezstarostní politici, pak se uvidí... A Piráti... Expert na jadernou energetiku varuje

30.05.2021 14:10 | Rozhovor

ROZHOVOR Pakliže se předseda Pirátské strany Ivan Bartoš stane po volbách premiérem, bude dle mého názoru postupovat podle scénáře „hodně řečí, hodně popsaného papíru, a nic se ve skutečnosti nestaví“. S tím vydrží až do dalších parlamentních voleb v roce 2025. To říká odborník na jadernou energetiku a viceprezident České nukleární společnosti Miroslav Kawalec. Právě s ním jsme hovořili o energetické situaci v Česku, hlavně té jaderné.

Dukovany? Nekonečný příběh! Bezstarostní politici, pak se uvidí... A Piráti... Expert na jadernou energetiku varuje
Foto: Screen FTV Prima
Popisek: Ivan Bartoš v Partii TV Prima

V jaké je Česko energetické situaci a lze něco vůbec předpovídat to budoucna, anebo jsme v „křeči nerozhodnosti“?

Česko je v současné době díky práci předchozí generace našich energetiků ve velmi dobré a stabilizované situaci. Máme dostatečnou rezervu výkonu energetické soustavy, takže zhruba deset terawatthodin (TWh) elektrické energie vyvážíme. A díky tomu, že naše jaderné elektrárny vyrábějí bezemisně pětatřicet procent naší spotřeby elektrické energie, nemáme zatím problém ani s plněním limitů Evropské unie (EU) na emise skleníkových plynů. To vede k situaci, kdy vládě ani opozici nevadí, že se vůbec neplní aktualizovaná státní energetická koncepce z roku 2015, zejména ohledně výstavby nových jaderných zdrojů, které měly v budoucnu nahradit bezemisní výrobou elektřiny postupně odstavované uhelné elektrárny. Takže nejde o křeč nerozhodnosti, nýbrž o bezstarostný přístup politiků průřezově politickým spektrem ve stylu „zatím nemáme problém, a pak se uvidí“.

Termín konce uhlí je stále nejasný. Proč to?

V této chvíli je úplně jedno, co doporučuje uhelná komise a odsouhlasí vláda. Rostoucí ceny emisních povolenek již nyní rozhodují o další cestě našeho teplárenství a o udržení systémů centrálního zásobování teplem z našich tepláren. Rozhodují samozřejmě také o tom, kdy se výroba v elektrárnách spalujících uhlí stane pro jejich provozovatele ekonomicky neudržitelnou. Pak jejich provoz skončí, a to bez ohledu na politická prohlášení koaliční vlády i opozice, pokud stát nebude schopen v rámci platné legislativy EU poskytovat dotace. A to je při aktuální politické hysterii v EU vůči uhlí velmi nepravděpodobné. Současná vláda není schopna upravit doposud platnou státní energetickou koncepci, kterou vůbec nerealizuje. Pokud jde o teplárenství, snaží se na poslední chvíli zachránit existenci systémů centrálního zásobování teplem (CZT) ve městech po celém Česku návrhem podpory místních tepláren systémem státních dotací cen tepla, aby nedošlo k odpojení zákazníků od systémů CZT a postupnému rozpadu sítě. Tyto státní dotace ale bude muset nová vládní koalice po parlamentních volbách odsouhlasit s Evropskou komisí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…