„Cítím se být ohrožena, vzhledem ke svému povolání vím, že často zbraň vlastní jedinci, kteří se neumějí chovat v krizové situaci,“ řekla v pořadu Rozstřel Džamila Stehlíková. Souhlasíte s tím? Mohou si u nás jednoduše opatřit zbraň psychicky labilní jedinci?
Už to, že se paní psychiatrička cítí být nějakou skupinou vysloveně ohrožena, by některý z jejích kolegů mohl definovat jako fobii. Otázkou také je, zda paní psychiatrička pak může objektivně při takto dopředu vyjadřovaném postoji posuzovat způsobilost držitelů zbraní. Zpět ale k věci. Pohled na tuto věc samozřejmě může být různý, ale jak se říká, do hlavy nikomu nevidíte. „Zbláznit se“ člověk může nejen během několika dnů, ale také v řádu hodin, či dokonce minut.
My máme v ČR pro získávání legálních soukromých zbraní tak dokonalý a funkční systém, že nám jej mohou všude v zahraničí závidět, ale i zde pochopitelně je nemožné některým věcem zcela zabránit. Nedávno si například ve Francii hrál policista ve službě na kovboje a omylem zastřelil svou kolegyni z hlídky. Jak chcete ošetřit toto? Prostě, přes pečlivý výběr i všechny absolvované psychotesty se to stává i u policie. To by totiž nemohl mít zbraně nikdo, ani policie.
A jak chcete prověřenému pilotovi, který bude létat gripenem, zabránit, aby odpálil své rakety na město plné lidí? Nemusíme chodit daleko, pamatujeme si případ pilota společnosti Germanwings, který před několika lety úmyslně narazil s letadlem plným lidí do skály. Co říci na to, že se takového činu dopustí takto důkladně prověřený člověk? To se řeší opravdu jen těžko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs