Minulý týden navštívil Česko šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Podle některých nebyl její průběh tak vřelý, jak by se na dlouholeté spojence slušelo. Lišila se podle vás tato návštěva od předchozích cest vrcholných představitelů USA do Česka?
Tato návštěva amerického ministra zahraničí byla především pracovní, nikoli slavnostní. Američané očekávali, že něco slíbíme během návštěvy, což se nestalo.
Kolují informace o údajném zklamání americké delegace z výsledku této cesty. Pachuť se má týkat i skutečnosti, že Češi neodstřihli Huawei a Rosatom z budoucích lukrativních tendrů. Jednalo se ze strany premiéra Babiše o moudré rozhodnutí, či o chybu?
Přesně toto Američané očekávali: že se odstřihneme od Huawei a dostavbu Dukovan nesvěříme ani Rusku, ani Číně. Pokud premiér Babiš nevyloučil Rosatom z tendru na Dukovany, nemusí to být nutně špatně, pokud Rosatom ten tendr nakonec z bezpečnostních důvodů nezíská. Rozhodnutí ohledně Huawei nás ještě čeká, tomu se nevyhneme.
„Je to volba ČR. Jsem si jistý, že uděláte dobré rozhodnutí, co se týče autoritářství a demokracie,“ řekl k věci Mike Pompeo. Co na to říci? Je v těch slovech cítit nátlak?
Můžeme se rozhodnout jakkoli, já ta slova čtu jako důvěru v nás, že se rozhodneme správně.
Může následovat odveta, nebo si USA váží i odmítavého postoje spojence?
Pokud do 5G pustíme Huawei, Američané s námi o těch nejcitlivějších záležitostech přestanou komunikovat, protože nebudou mít jistotu, že nepoputují přímo do Číny. Podívejme se pravdě a realitě do očí: mezi Čínou a USA začíná nová studená válka, nazvěme ji studená válka 2, a každá země na světě se bude muset rozhodnout, na kterou stranu se postaví. Na čínské budou některé africké a latinskoamerické – a chceme být mezi nimi?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs