EU jsem věřil, ale podvedli nás, vzpomíná Jan Veleba. Chvilkař Minář? Padla silná slova

08.05.2020 12:55 | Zprávy

ROZHOVOR „Je dobré míti v tomto nejistém světě svoje potraviny a my jich máme málo,“ říká bývalý předseda Agrární komory a někdejší senátor Jan Veleba a prozrazuje, jaké změny se právě v souvislosti s potravinovou soběstačností chystají. A to nejen u nás. Za „blábol a šíření poplašné zprávy,“ označil informace ohledně údajného „ruského špiona“. Nešetřil ministra zahraničí Petříčka ani šéfa NATO Stoltenberga. Promluvil i o „vytváření nenávisti k vítězům nad zrůdným německým fašismem.“ V souvislosti s EU pak zmínil papouškované „hodnoty“ i „dobyté trhy“. Během rozhovoru se opřel i do nedávného výroku Václava Klause v souvislosti s karanténou.

EU jsem věřil, ale podvedli nás, vzpomíná Jan Veleba. Chvilkař Minář? Padla silná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý senátor Jan Veleba

Pane inženýre, když jsme spolu dělali minulý rozhovor, mluvili jsme o tom, jak poměrně nízká je potravinová soběstačnost ČR a jak se právě i v těchto týdnech ukazuje, jak je potravinová soběstačnost důležitá. Máte nějaké informace o tom, že by se v tomto ohledu chystala nějaká změna k lepšímu?

Mám informace, že o změnu k lepšímu, která začíná uznáním v mnoha zemích samozřejmého faktu, že potravinová soběstačnost je důležitá, tedy o toto konstatování začíná velký zákulisní souboj. Jsme v situaci, kdy si zodpovědní hospodářští činitelé a politici už nemohou dovolit vystupovat proti řešení tohoto závažného problému, který patří k základním atributům bezpečnosti státu. Vedle toho se probouzí veřejnost a slovo soběstačnost, nejen ta potravinová, je z ničeho nic na pořadu dne s nebývalou naléhavostí. Je tady zcela nová situace, velká poptávka po produktech českých zemědělců a potravinářů, neboť dovozy mohou být nejisté – stačí si představit, jsa poučeni z první vlny šíření pandemie, co by se asi dělo, kdyby se to celé mělo za pár měsíců opakovat. Zřejmě pod tímto dojmem už nyní mnohé vlády oznamují restriktivní opatření v oblasti vývozu zemědělských produktů, například Ukrajina je připravena zastavit vývoz pšenice, stejně tak Rusko. Jinými slovy je dobré míti v tomto nejistém světě svoje potraviny a my jich máme málo a je doslova v zájmu nás všech přistoupit k razantním krokům a tento stav postupně řešit. Významně se v tomto směru angažuje Agrární komora ČR, jmenovitě její šéf Zdeněk Jandejsek, když navrhli a prosazují zakomponování povinného podílu českých potravin v maloobchodní síti. Začínat by se mělo na - čísle 55 % v roce 2021 a postupně navyšovat co rok o 5 % až na úroveň 80 %. Bylo by na čase, aby se k tomu jasně vyjádřili zodpovědní politici, jejichž hlas mně z neznámých důvodů není slyšet.

Je třeba jednat. Dřív než bude pozdě. Začíná totiž velký problém nejenom s vodou, ale i se sezonními pracovníky. Model Společné zemědělské politiky, tedy zajištění potravin pro obyvatele EU, je založen na práci sezonních pracovníků z východu – Rumunska, Bulharska, Polska, Ukrajiny a to teď v době „koronavirové“ nefunguje. Výsledek je, že například Velké Británii chybí 60 % pracovníků do zemědělství a situace v produkčních regionech Německa a Francie bude obdobná. A to už nemluvím o těch vznešených hodnotách paní Jourové až je budou chtít tito sezonní pracovníci realizovat v praxi. Rumuni už otevřeně mluví o tom, že model rozvoje založený na práci chudých považuje za selhání EU – upozorňuje Ramona Duminicioiu ze sdružení EcoRuralis.

Začalo postupné rozvolňování řady opatření. Pro někoho je příliš rychlé, poukazuje se na strach z ohrožení zdraví, další lidé zase mluví o tom, že to jde pomalu a že pokračování některých omezení jen poškozuje ekonomiku. Jak to vnímáte vy? A je dobře, že byl nouzový stav prodloužen do 17. května?

Když jde o zdraví, když jde o životy lidí, tak doba razantních opatření a omezení směřujících k zvládnutí pandemie, není to hlavní. Navíc koronavirus zasáhl celý svět a bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostane na trh účinná vakcína, chcete-li lék. Z tohoto pohledu je dobře, že byl nouzový stav prodloužen do 17. května, ačkoliv ani po tomto termínu nebude vše vyřešeno, ale snad se už konečně zklidní média a opoziční politici, opustí alespoň do prázdnin program „Antibabiš“ a přidají ruku k dílu.

Bývalý prezident Václav Klaus nedávno v médiích řekl, že má hrůzu z toho, že lidé se v karanténě uvelebují. Řada lidí prý podle něj zjistila, že má slušný příjem a nemusí chodit do práce. Má podle vás pravdu?

Nemám potřebu se trefovat do Václava Klause, ale připadá mi to jeho tvrzení hodně pokrytecké, ne-li cynické. Jestli se někdo někde uvelebil, tak právě Václav Klaus v zámečku na Hanspaulce a odtud šíří svoje moudra, jsa dokonale zajištěn se servisem na co si vzpomene. Jinak to určitě vidí takové matky samoživitelky, jinak to vidí rodiče s dětmi a jinak to vidí běžní zaměstnanci, kteří sice – a tady bych opravil autora tohoto výroku – do práce nemohou chodit a už tak nízké mzdy mají o 20 % nižší. A rádi by dál kupovali, stavěli, jezdili na dovolené a to všechno bude teď složité a mnohým půjde o práci. Tito lidé to prožívají na své kůži a zcela jinak než uvelebený Václav Klaus ze svého zámečku. Řekl bych, že toto se Václavu Klausovi opravdu, ale opravdu nepovedlo … Možná i proto, že se teď ukáže, že nastavení ekonomiky po roce 89, přes Kožené a jiné mafiány, byl chybný experiment, neboť jak nedávno napsala paní docentka Švihlíková, uznávaná makroekonomka, každý velký kapitál má svůj domov a v něm hájí zájmy příslušné země a nikoliv ty, ze kterých je vyváděn. A že tato pracovitá země a její šikovní lidé za ta léta po listopadu 89 pro svoje „strategické partnery“ něco odvedli. A my se teď bavíme, kde vezmeme peníze na roušky z Číny. Sousední Poláci po předchozí hrdé politice, kterou nazvali „polonizace ekonomiky“, vytváří plán, jak zabránit jestřábům z jejich domova, aby se nevrhli na koronavirem zesláblé polské podniky a neskoupili je, někdy stačí jenom „výhodná“ půjčka a ostatní přijde samo. Řečeno slovy našeho klasika - jde o to, aby se lidé neuvelebili doma a začali pracovat. Poláci ovšem na svém, není-liž pravda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

4:46 „EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

Musíme znovu bojovat za ubránění demokracie i svobody slova a její opětovné rozšíření. Protože s hro…