Poslanec Václav Klaus mladší společně s dalšími třemi desítkami poslanců vyprodukoval návrh ohledně mazání příspěvků na sociálních sítích. Neuspěl ovšem u Ministerstva spravedlnosti. Resort doporučil návrh neschválit. Je Klausův návrh cestou, jak chránit demokracii? Odpůrci návrhu říkají, že by jeho prosazení nahrávalo ruské propagandě.
Asi bych mu to nepodepsal, myslím, že je to legislativně nedomyšlené. Ovšem problém, na který ukázal, reálně existuje a je třeba se tím zabývat. Možná jeho návrh odstartuje diskusi, na jejímž konci bude lepší a právně průchozí řešení.
Čekají nás volby do Evropského parlamentu. ODS na kandidátku umístila několik jmen, která konzervativcům nejsou příliš po chuti. Reálnou šanci na zvolení mají na 4. místě Ondřej Krutílek, odpůrce „radikálního euroskepticismu“ a na 6. místě Eva Decroix, advokátka, podle které si každý soudný člověk uvědomuje, že bychom „bez Unie nebyli demokratický, svobodný a prosperující stát“. Je to pro ODS krok správným směrem, nebo si tím naštve své skalní voliče?
S odvoláním na předchozí otázku – nikomu nebudu cenzurovat nebo mazat jeho osobní prezentaci na sociálních sítích. Každý ať oslovuje třeba nějakou specifickou skupinu voličů, jak uzná za vhodné. Ale na jedné věci jako lídr kandidátky trvám – pro každého kandidáta je závazný celkový volební program ODS pro evropské volby. Ten budou hlásat a dodržovat. A ten není žádné „eurohujerství“, ale solidní eurorealistický program, jako vždy. Tedy ani odchod z EU, ani bezhlavý úprk směrem do francouzsko-německého „jádra“ nebo k euru.
Známá americká neziskovka Freedom House zveřejnila každoroční žebříček měřící úroveň svobody v jednotlivých zemích. Česká republika pod Zemanem a Babišem si vysloužila skóre 91/100, o tři body horší než Německo, ale o bod před Francií, o tři před Slovenskem a o pět před Spojenými státy. Jak vnímáte úroveň svobody v Česku vy?
Nevím, z čeho vycházeli. K podobným zahraničním žebříčkům jsem obecně skeptický, leckdy stavějí na mechanicky aplikovaných kritériích. Ale pokud jde o ČR, stále jsem přesvědčen, že pluralita médií zde existuje. Máme pár soukromých deníků a serverů, pár soukromých televizí a rozhlasových stanic, jednu veřejnoprávní TV a rozhlas a hlavně neomezený přístup na internet, kde se dá dohledat vlastně všechno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs