Snažil se spojit opozici. Snažil se dlouho, a až se opozice začala spojovat, rozhodl se do toho hodit vidle založením vlastní strany. Jmenují se Lidé PRO, ale nějak nám neumějí říct, pro co vlastně jsou? Víme, že jsou proti Babišovi, ale tím to asi tak končí.
Českou politiku už od sametové revoluce provází zástup více či méně zbytečných stran a straniček, hnutí a hnutíček, které spojuje víra v jejich vlastní morální nadřazenost, přesvědčení, že oni jsou těmi jedinými spravedlivými, a touha všem na potkání (a hlavně na sociálních sítích) ukazovat a demonstrovat své ctnosti.
Je Minář unikát?
Ale Mikuláš Minář je přece jen v něčem unikátní. Je to první člověk na světě, který dokázal část své povahy zdědit po své pratetě. (Autor tohoto článku se hluboce mýlil, když si myslel, že člověk může vlastnosti a geny dědit jen po svých rodičích, prarodičích a dále v přímé linii.) Minář ve videu, kterým odstartoval vznik svého hnutí, říká, jak po své prapratetě Vlastě Kálalové, která byla propagátorkou československo-arabského přátelství, zdědil odvahu. Osobně u něj spíše než odvahu vidím drzost, ale za zlé mu to nemám. Bez určité míry drzosti se politika dělat nedá.
Bohužel tímhle jeho jedinečnost končí. Je to zhruba tak stopadesátý klon Hany Marvanové, Martina Bursíka nebo Petra Pitharta. Ostatně posledně jmenovaný, bývalý člen KSČ, Občanského fóra, Občanského hnutí a KDU-ČSL, už nevynechal příležitost zradit lidovce (což je samo o sobě zhruba na stejné úrovni jako zradit Jidáše), kteří mu zajistili mnohonásobné zvolení do čela Senátu, a zahrál si ve videu, kde Minářovi vyjádřil svou podporu. (Chápu, KDU-ČSL se chystá jít do voleb s ODS a Pithart by si radši usekl ruku, než aby hodil do volební urny lístek, na kterém bude někdo nominovaný občanskými demokraty.)
Sociální inženýr v akci
„Naše země je v krizi. Zasekla se. Přešlapuje na místě. Příčinou je stav naší politiky. I ta je v krizi. Musí přijít něco nového. Svěží vítr. Noví lidé do politiky. Poctiví a schopní, kteří umějí naslouchat,“ říká ve videu Mikuláš Minář. A zní to hezky. Ale jen do chvíle, než si člověk uvědomí, že úplně totéž by mohl říct úplně kdokoli, Vojtěchem Filipem počínaje a Markétou Pekarovou Adamovou konče.
Přesto je tato věta v něčem poučná. Ukazuje, že pan Minář věří, že politika utváří společnost, a nikoli že politika je utvářena společností. Znovu: „Příčinou je stav naší politiky,“ říká Minář. A řešením mají být noví lidé. Noví, nezkorumpovaní sociální inženýři, kteří nasměrují společnost tím správným směrem ke sluncem zalité budoucnosti.
Maloměšťák a neobolševik
Tohle je mimochodem bolševické myšlení. A Minář v jedné jediné větě ukazuje, jaký je elitář. Podobně jako bolševici, kteří tvrdili, že dělník potřebuje předvoj v podobě uvědomělých a správně vyškolených revolucionářů, aby ho vyvedli z nevědomosti a vybojovali pro něho beztřídní společnost, věří i Minář, že my potřebujeme jeho a jeho partu, aby nám politicky přenastavili naši společnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Michal Bok